Ile kosztuje remont łazienki?

Jeżeli planujemy remont łazienki, nasze myśli są zazwyczaj nierozerwalnie związane z kosztami prac i materiałów. Z reguły zastanawiamy się, czy jest nas na to stać, jak zaoszczędzić, co zrobić, żeby zmieścić się w określonym budżecie itp. Co w dużej mierze determinuję wydatki, jakie musimy ponieść na remont?

Ile kosztuje kompleksowy remont łazienki?

Podstawowe znaczenie ma oczywiście zakres prac. Kompleksowy remont łazienki będzie o wiele droższy, niż dokonanie tylko czysto kosmetycznych poprawek tego samego pomieszczenia, dlatego jeśli chcemy się wstępnie przygotować finansowo na podobny wydatek, warto zanotować, co wymaga wymiany i jakie prace mają zostać w pomieszczeniu wykonane. Kapitalny remont łazienki będzie oznaczał również konieczność zakupu określonych materiałów. Posiadając branżową wiedzę i posiłkując się specjalistycznymi poradnikami, można przygotować orientacyjną listę niezbędnych produktów oraz sprawdzić ich ceny, chociaż oczywiście należy pamiętać, że wyliczenie kosztów „co do złotówki” jest naprawdę bardzo trudne. Remont łazienki od podstaw powinien zostać bardzo dobrze zaplanowany. Posłużmy się konkretnymi przykładami: ceny za metr kwadratowy płytek łazienkowych zaczynają się już od około 15 złotych. Koszt kabiny prysznicowej, w zależności od tego, w jakie akcesoria jest wyposażona, z jakich tworzyw została wyprodukowana itp., to mniej więcej 300 – 2500 złotych, natomiast za wannę będziemy musieli zapłacić w przybliżeniu od 300 do nawet 4000 złotych. Na tym jednak nie koniec! Koszt pojedynczej baterii umywalkowej waha się w zakresie 100 – 1500 złotych, a umywalka to wydatek rzędu 150 – 2000 złotych. Oczywiście, na cenę remontu duży wpływ ma też wielkość pomieszczenia. Koszt remontu łazienki 5m2 powinien być niższy niż wykonanie takich samych prac na metrażu dwa lub trzy razy większym. Nawet jeśli uda nam się orientacyjnie obliczyć średni koszt remontu łazienki, warto zadbać o to, by dysponować nadwyżką finansową. Po pierwsze, nasze hipotetyczne wyliczenia mogą różnić się od stanu faktycznego, a po drugie, remont czasami oznacza konieczność poniesienia niespodziewanych kosztów, na przykład jeśli okażę się, że zakres prac musi być szerszy niż pierwotnie zakładano.

Ile chcesz pożyczyć ?

na

mies.

Remont łazienki – koszt robocizny

Naturalnie jedną z najważniejszych kwestii w przypadku remontu łazienki, jest koszty robocizny. Wynagrodzenie dla ekipy remontowej jest uzależnione od szeregu czynników, między innymi: konkurencyjności danego rynku, indywidualnej oferty, miejscowości, w jakiej prace są wykonywane itp. Trzeba jednak pamiętać, że wybierając fachowców, którym zlecimy pracę, na uwadze należy mieć nie tylko koszt zrobienia łazienki, ale również ich profesjonalizm, wiedzę, umiejętności, podejście do klienta oraz terminowość, zwłaszcza jeśli zależy nam na czasie. Oczywiście, atrakcyjna cena zrobienia łazienki jest istotna, jednak nie tylko ona ma znaczenie. Koszt tak zwanej „robocizny” jest ściśle uzależniony także od tego, jakie prace właściwie mają być wykonane i na jakim metrażu, dlatego rozmawiając z przedstawicielem firmy remontowej, należy określić swoje potrzeby i zapytać konkretnie, na przykład jaki będzie koszt kafelkowania łazienki o konkretnych wymiarach, jeśli właśnie takie zadanie chcemy zlecić. Przykładowo, samo położenie płytek może nas kosztować około 30 – 90 złotych za metr kwadratowy, oczywiście przyjmując, że nie ma potrzeby usuwania ich starej warstwy, z kolei za zamontowanie kabiny prysznicowej specjalista może zażądać kwoty od 100 do 400 złotych.

koszt remontu łazienki

Koszt urządzenia łazienki

Urządzając łazienkę, warto przemyśleć również koszty niewielkich dekoracji, takich jak odpowiednie ręczniki, pudełka lub koszyki do przechowywania kosmetyków, kubki na szczoteczki do zębów itp. One również wpływają na koszt urządzenia łazienki i mogą w dużej mierze zadecydować o jej charakterze wizualnym. Odpowiadając sobie na pytanie – ile kosztuje łazienka: jej urządzenie i wyremontowanie – nie można zapominać również o ewentualnych meblach, to jest szafkach pod umywalkę, zabudowie pralki czy półkach na kosmetyki. Cena remontu łazienki, jak już zostało wspomniane, jest uzależniona od wielu czynników, co czyni ją trudną do przewidzenia. Podsumowując, znaczenie ma między innymi wielkość pomieszczenia. Koszt remontu małej łazienki będzie się różnił, przyjmując taki sam zakres prac, od tego, jakie są koszty wyremontowania łazienki o dużej powierzchni. Podobnie rzecz ma się, jeśli chodzi o charakter remontu – koszt zrobienia łazienki od podstaw, przyjmując że dotyczy to pomieszczeń o takiej samej wielkości i stanie technicznym, powinien być inny, niż koszt, jeśli w grę wchodzi tylko niewielka modernizacja łazienki. Na uwagę zasługują również koszty materiałów czy robocizny. Planując remont łazienki w bloku czy w jakiejkolwiek innej nieruchomości, trzeba mieć to na uwadze. Koszty to sprawa indywidualna, więc warto być finansowo przygotowanym na różne warianty. Wszystkie przedstawione ceny są przykładowe.