Ile kosztuje remont mieszkania?

Remont nierozerwalnie wiążę się z koniecznością poniesienia określonych kosztów. Każdy, kto chociaż raz remontował mieszkanie doskonale zdaje sobie sprawę, że ostateczna suma całego przedsięwzięcia jest bardzo trudna do przewidzenia. Spróbujmy rozszerzyć temat, jakim jest koszt remontu mieszkania. Odpowiedzmy sobie na tak często zadawane pytanie: ile kosztuje wyremontowanie mieszkania? Od czego podobne koszty są uzależnione? Jak je skalkulować? Ile kosztuje remont mieszkania w kamienicy, a ile w bloku?

koszt remontu mieszkania

Ile kosztuje kapitalny remont mieszkania?

Pierwszym krokiem jest zazwyczaj ustalenie planu działania. Dokładnie przedyskutujmy swoje potrzeby i oczekiwania. Zastanówmy się, czy chcemy wyremontować na przykład tylko salon, czy jednak niezbędny jest generalny remont mieszkania. Należy jednak pamiętać, że remont remontowi nierówny i nawet, jeśli mamy w planach remont mieszkania od podstaw, to na ostateczną cenę będzie składało się wiele czynników. Niemniej jednak, określenie tego, jakie prace są konieczne, może nam pomóc w ustaleniu orientacyjnego, wstępnego kosztorysu i przede wszystkim, być punktem wyjścia w rozmowach z wybraną ekipą remontową. Przykładowo, cena za ułożenie płytek oscyluje w granicach 30 – 90 złotych/metr kwadratowy, z kolei koszty malowania ścian to 10 – 15 złotych za metr kwadratowy powierzchni.

koszt remontu mieszkania

Koszt robocizny remontu mieszkania

Do ceny remontu mieszkania koniecznie trzeba doliczyć koszt tak zwanej „robocizny”, czyli wynagrodzenie dla ekipy remontowej. W tym przypadku duże znaczenie ma kilka kwestii, między innymi: region Polski, wielkość miejscowości, metraż mieszkania, prace, które należy zrealizować itp. Poszukując odpowiedniej ekipy, warto poprosić o to, by została przygotowana wycena remontu mieszkania.

W przypadku remontu kompleksowego, bazującego na stanie deweloperskim, wykończenie mieszkania w stopniu, w którym będzie ono gotowe do zamieszkania, w zależności od standardu itp., może kosztować od około 300 do nawet ponad 2000 złotych za metr kwadratowy powierzchni.

Ile chcesz pożyczyć ?

na

mies.

Kalkulacja remontu mieszkania

W zależności od tego, czy planowane są jedynie czysto kosmetyczne zmiany, czy jednak zamierzamy przeprowadzić kapitalny remont mieszkania, warto skalkulować ewentualne koszty. Oczywiście, trzeba liczyć się z tym, że w ostateczności nasze kalkulacje będą się różniły od tego, jaka będzie rzeczywista suma poniesionych wydatków, ponieważ oszacowanie kosztów jest naprawdę trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o kompleksowy remont mieszkania i pracy będzie bardzo dużo. Planując sobie koszty remontu mieszkania, należy mieć na uwadze między innymi:

• metraż lokalu

• cenę wybranych materiałów

• koszty robocizny

• planowane prace

• czas, w jakim remont ma być zrealizowany

• korzystanie z usług architektów wnętrz

• dekoracje, meble i pozostałe elementy wyposażenia

Honorarium architekta wnętrz jest zdeterminowane nie tylko wielkością mieszkania, ale również zakresem usług. Przyjmując, że zależy nam tylko na projekcie, za metr kwadratowy będziemy musieli zapłacić mniej więcej 60 – 200 złotych.

Warto pamiętać, że liczy się nie tylko fakt, czy zamierzamy zrealizować remont małego mieszkania czy dużego lokalu, bowiem o ostatecznej cenie decyduje zbyt wiele elementów składowych. Zawsze (!) trzeba być finansowo przygotowanym na niespodziewane wydatki. Nasze kalkulacje mogą się diametralnie różnić od końcowych wydatków, zwłaszcza jeśli nie mamy wiedzy i doświadczenia. Poza tym, nie w każdej sytuacji jesteśmy w stanie przewidzieć co ujrzymy w czasie remontu.

Konkludując: często zastanawiamy się – ile kosztuje remont mieszkania w bloku czy innym budynku, od czego uzależnione są poszczególne koszty i jak się na nie przygotować. Nie jest to łatwe zadanie, jednak jeśli wykonywany będzie gruntowny remont mieszkania, w wielu przypadkach trzeba się spodziewać kosztów w granicach nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zarówno w przypadku kamienic, jak i bloku, na uwadze należy mieć również kondycję nieruchomości i samego lokalu. Warto pamiętać, że wymienione ceny są przykładowe.