Ile kosztuje wesele?

Wielu narzeczonych marzy o pięknym, dopiętym na ostatni guzik weselu, które ma być ukoronowaniem ślubu. Zaplanowanie wesela obejmuje jednak konieczność przeznaczenia na ten cel konkretnej, czasami naprawdę bardzo dużej kwoty, więc zdarza się, że młode pary korzystają z pomocy rodziców lub po prostu wiele miesięcy oszczędzają na ten cel. Jak tak naprawdę przedstawia się koszt wesela w Polsce?

koszt wesela

Koszt wynajęcia sali na wesele

Jednym z najważniejszych punktów organizacyjnych jest wynajem sali weselnej. Na uwadze warto mieć kilka czynników, między innymi: wielkość obiektu dopasowaną do liczby gości, jakich zamierzamy zaprosić, miejsca noclegowe, jeśli ich potrzebujemy, odległość od kościoła/urzędu, w którym będzie odbywał się ślub, wystrój, jakość podawanego jedzenia, poziom obsługi oraz koszt wesela od osoby. Bardzo często bowiem koszty są ustalane od tak zwanego „talerzyka”. Cena za pojedynczego gościa, bez alkoholu, może oscylować w granicach 120 – 300 złotych. Negocjując warunki, warto sprawdzić, co wchodzi w koszty, na przykład, czy cena za talerzyk obejmuje również napoje i alkohol. Jeśli nie, trzeba kupić je oddzielnie. Ile kosztuje alkohol na wesele? To kwestia indywidualna, uzależniona w dużej mierze od liczby dorosłych gości, jednak zazwyczaj organizatorzy starają się zapatrzyć w kilka rodzajów alkoholu, co może generować koszty opiewające na kilka tysięcy złotych. Reasumując, cena talerzyka na weselu to bardzo ważny element wydatków.

Ile chcesz pożyczyć ?

na

mies.

Ile kosztuje zorganizowanie wesela?

Jakie jeszcze punkty powinny się znaleźć na weselnej liście wydatków? Między innymi, wynagrodzenie dla zespołu lub DJ-a, w zależności od tego, na jaką opcję się zdecydujemy. Ile kosztuje zespół na wesele? Dużo zależy od części Polski, popularności oraz liczby członków zespołu, jednak bardzo często jest to koszt około 2000 – 8000 złotych. Na uwadze należy mieć również koszt fotografa na wesele oraz kamerzysty. Tutaj ceny również bywają różne. Film ze ślubu i wesela plus pakiet fotografii może kosztować mniej więcej 1500 – 7000 złotych, chociaż oczywiście, jeśli zakres usług jest bardzo szeroki lub młoda para zdecyduje się na dodatkowe opcje, na przykład zagraniczną sesję ślubną, cena jest w stanie przekroczyć nawet 10 000 złotych.

Jaki jest koszt wesela? Jedną z kluczowych kwestii jest liczba osób. Koszt wesela na 50 osób, przy założeniu, że wszystkie elementy przyjęcia, poza ilością jedzenia, napoi, alkoholu itp., pozostają takie same, powinien być mniejszy niż koszt wesela na 200 osób. Właśnie dlatego, planując wydatki, w pierwszej kolejności trzeba policzyć liczbę gości i sprawdzić, czy na przykład koszt wesela na 100 osób nie przekroczy naszych możliwości finansowych. Jednym z kulminacyjnych punktów każdego przyjęcia weselnego jest tort. Ile kosztuje tort weselny? Tutaj również pierwsze skrzypce gra między innymi wielkość ciasta, liczba ozdób i użyte składniki, jednak bardzo często jest to wydatek rzędu kilkuset złotych: cena za kilogram tortu waha się szacunkowo w przedziale 50 – 100 złotych. Rzecz jasna, to nie koniec wydatków, ale lista kosztów w dużej mierze zależy od decyzji przyszłych małżonków.

koszty wesela

Podsumujmy – ile kosztuje wyprawienie wesela? Odpowiedź może być tylko jedna – to zależy. Od czego? Liczby gości, wybranej sali weselnej i oferowanego przez nią pakietu, poziomu wynagrodzeń dla różnego rodzaju usługodawców itp. Średni koszt wesela w Polsce jest naprawdę różny, ale trzeba przyznać, że czasami są to duże kwoty. Duże przyjęcie weselne może być więc bardzo kosztowne. To właśnie sprawia, że tak ważne jest dokładne zaplanowanie finansów, jeśli właśnie organizujemy własne wesele. Warto pamiętać, że powyższe ceny są przykładowe.