Co to jest całkowity koszt kredytu i dlaczego warto znać tę definicję?

Decyzja zapadła: bierzesz kredyt! Czy rzeczywiście wiesz co się z tym wiąże? Ile kosztuje kredyt w banku? Czy zdajesz sobie sprawę z tego, co oznacza całkowity koszt kredytu bankowego? Dzisiaj spróbujemy więc sobie wyjaśnić termin, który powinnaś/powinieneś znać, jeśli zamierzasz występować w roli kredytobiorcy: co to znaczy całkowity koszt kredytu?

Co to jest całkowity koszt kredytu?

Zacznijmy od podstaw i odpowiedzmy sobie na pytanie: co właściwie oznacza całkowity koszt kredytu? Jaka jest definicja całkowitego kosztu kredytu? Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim, całkowity koszt kredytu to termin używany na określenie całości kosztów, jakie osoba biorąca konkretny kredyt będzie zobligowana do uregulowania. Co to oznacza w praktyce? W całkowity koszt kredytu wchodzą więc wszystkie koszty, które kredytobiorca będzie musiał ponieść zawierając umowę o kredyt konsumencki. Całkowity koszt kredytu konsumenckiego to pojęcie, które musisz znać!

 

Elementy składające się na całkowity koszt kredytu

Wiemy już, czym jest całkowity koszt kredytu. Kolejną kwestią, którą należy poruszyć jest obliczenie całkowitego kosztu kredytu. Pojawia się oczywiste pytanie: jak wyliczyć całkowity koszt kredytu? Jakie czynniki należy mieć na uwadze? Co wchodzi w całkowity koszt kredytu? To bardzo proste! Jeżeli chcesz wiedzieć, jaki jest całkowity koszt kredytu, musisz wiedzieć przede wszystkim, co składa się na całkowity koszt kredytu. Proste, prawda? Co zawiera całkowity koszt kredytu? Całkowity koszt kredytu tworzą, m.in., opłaty, prowizje, odsetki oraz ubezpieczenia. Do całkowitego kosztu kredytu nie wlicza się natomiast tych kosztów, które są związane z określonymi opłatami notarialnymi, jakie musi uregulować strona pożyczająca pieniądze od instytucji finansowej.

Jak obliczyć całkowity koszt kredytu?

Określiliśmy, co stanowi całkowity koszt kredytu. Jak w takim razie można go obliczyć? Tutaj zasada jest na szczęście prosta: musisz dodać do siebie wszystkie składowe, które tworzą całkowity koszt kredytu w przypadku konkretnego kredytu. Dlaczego ckk (całkowity koszt kredytu) to informacja, którą warto znać? Tutaj chyba nie potrzeba wyjaśnień, w końcu w grę wchodzą nasze pieniądze, prawda?

PODSUMUJMY: znajomość terminów skorelowanych z kredytami to podstawa. Jak, bez odpowiedniej wiedzy, można podjąć rozsądną decyzję dotyczącą zaciągnięcia zobowiązania, jakim jest kredyt? Mamy nadzieję, że to krótkie opracowanie pomoże Ci zrozumieć pojęcie całkowitego kosztu kredytu!