Co to jest i ile trwa preautoryzacja karty płatniczej?

Słyszałaś(eś) gdzieś to określenie, ale nie masz pojęcia, z czym to się „je”? Z jakich powodów wykonywana jest preautoryzacja karty przez hotel? Na czym właściwie polega preautoryzacja karty płatniczej? Po co stosuje się podobne praktyki? Czy preautoryzacja jest bezpieczna? Dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na te pytania. Zaczynajmy!

Preautoryzacja karty płatniczej: co to znaczy?

Zacznijmy od podstaw: co to znaczy, że karta jest preautoryzowana? Najpierw spróbujmy opisać sobie pewien przypadek – załóżmy, że zrobiłaś(eś) rezerwację w wymarzonym hotelu, zamierzasz wyjechać na zasłużony odpoczynek, ale życie bywa nieprzewidywalne, prawda? No właśnie, nie dostałaś(eś) urlopu. Co teraz? Musisz odwołać rezerwację. Z punktu widzenia hotelu jest to jednak konkretny uszczerbek finansowy. Możliwe, że ktoś inny chciał zarezerwować konkretny pokój w tym samym terminie co Ty, ale hotel musiał odmówić ze względu na Twoją rezerwację. Właśnie dlatego preautoryzacja na karcie płatniczej to praktyka wykorzystywana w hotelarstwie.

No dobrze, ale jak w praktyce działa ta preautoryzacja karty płatniczej? Jak brzmi definicja preautoryzacji karty? Preautoryzacja to nic innego, jak czynność zablokowania pieniędzy (w odpowiedniej kwocie) w ramach konta bankowego konkretnej osoby. Wróćmy do przykładu z hotelem. Hotel, który dokonał preautoryzacji karty płatniczej ma pewność, że jeśli odwołasz rezerwację już po tym, kiedy mogłaś(eś) zrobić to za darmo, płatność i tak zostanie uregulowana.

na czym polega preautoryzacja karty

Jak długo trwa preautoryzacja karty?

Trzeba zaznaczyć, że preautoryzacja na koncie nie oznacza, że pieniądze podlegające blokadzie zostaną od razu „zabrane” z Twojego konta przez hotel. Dana kwota nadal tam będzie, ale nałożona na nią zostanie blokada do czasu, w którym uregulujesz wymaganą płatność, preautoryzacja straci ważność lub przekroczy wyznaczoną datę.

Wiemy już, czym jest karta preautoryzowana i w jakim celu wykonywana jest preautoryzacja środków finansowych. Powstaje więc zasadnicze pytanie: ile ważna jest preautoryzacja? Ile dni? Od czego zależy jej ważność i kiedy w praktyce wygasa preautoryzacja? Wszystko zależy od tego, jaką kartą się posługujesz.

Jak preautoryzować kartę?

Zastanawiasz się, jak wygląda preautoryzacja karty płatniczej krok po kroku? Załóżmy, że hotel chce dokonać preautoryzacji Twojej karty, co teraz? Wystarczy, że przekażesz wymagane informacje z Twojej karty. To bardzo proste! Wiedza na temat tego, czy jest preautoryzacja karty pozwoli Ci podjąć świadomą decyzję, kiedy hotel itp. będzie wymagał od Ciebie tego kroku.

Posługując się dalej naszym „hotelowym” przykładem, stajemy przed kolejnym pytaniem: czy docelowo za rezerwację będziesz mogła/mógł zapłacić wyłącznie zablokowaną kwotą środków? Nie! Owszem, regulując należność możesz posłużyć się kwotą, która została zablokowana na Twoim rachunku, ale równie dobrze możesz z powodzeniem w tym celu wykorzystać inną kartę.

PODSUMUJMY!

Preautoryzacja karty płatniczej to zablokowanie określonej kwoty pieniędzy na koncie bankowym konkretnej osoby.

Preautoryzacja może być dokonana poprzez podanie informacji z karty płatniczej, która ma być preautoryzowana.