Co to jest i jak działa gwarancja bankowa?

Dzisiaj przedstawiamy Wam kolejny artykuł z serii wiedzy o ofertach bankowych! Zajmiemy się zagadnieniem, jakim jest gwarancja bankowa. Spróbujemy sobie wyjaśnić, czym właściwie są gwarancje bankowe, jakie rezultaty daje umowa gwarancji bankowej i jakie mogą być korzyści wynikające z gwarancji bankowej. Zaczynamy!

Czym jest gwarancja bankowa?

Na początek omówmy podstawową kwestię, jaką jest definicja gwarancji bankowej. Co w praktyce oznacza gwarancja bankowa oraz co najważniejsze – na czym polega gwarancja bankowa? Bank, który udziela takiej gwarancji potwierdza, że jeśli zleceniodawca gwarancji nie wywiąże się ze swoich zobowiązań w stosunku do beneficjenta gwarancji, bank wypłaci beneficjentowi konkretną sumę pieniędzy.

Jaki jest koszt gwarancji bankowej? Jakie są wymagane opłaty za gwarancje bankowe? Bank udzielając gwarancji bankowej ponosi konkretne ryzyko, więc nie robi tego za darmo. Skorzystanie z rozwiązania, jakim jest gwarancja bankowa dla klienta, który ją zleca będzie się wiązało z koniecznością poniesienia kosztów w postaci prowizji w konkretnej wysokości. Ile może wynosić taka prowizja? To kwestia indywidualna.

czym jest gwarancja bankowa

Rodzaje gwarancji bankowych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gwarancji bankowych. Co to oznacza dla klientów, którzy są zainteresowani możliwością skorzystania z podobnej opcji i jej zlecenia? Oczywiście, rodzaj gwarancji bankowej powinien odpowiadać indywidualnej sytuacji oraz potrzebom klienta, który chce z takiej gwarancji skorzystać, dlatego warto się zastanowić, jaki rodzaj gwarancji będzie najbardziej optymalnym rozwiązaniem.

Jak uzyskać gwarancję bankową?

Wiemy już, po co jest gwarancja bankowa i co daje, dlatego teraz przejdźmy do konkretów: jakie są zasady gwarancji bankowej? Wyjaśniliśmy sobie funkcje gwarancji bankowej i jej wykorzystanie, w związku z czym warto się zastanowić, jakie są warunki gwarancji bankowej. Gwarancja bankowa a zdolność kredytowa: po pierwsze, klient musi być przygotowany na to, że bank, który udziela gwarancji na jego zlecenie będzie wymagał od niego odpowiedniej zdolności kredytowej. Po drugie: w wielu przypadkach bank oczekuje również posiadania przez klienta wystarczającego zabezpieczenia.

Wady i zalety gwarancji bankowej

Dla kogo gwarancja bankowa może się okazać pomocna? Gwarancja bankowa pełni rolę zabezpieczenia, dlatego klientowi, który zdecydował się na skorzystanie z opcji, jaką jest zlecenie gwarancji daje szansę na to, by lepiej wypaść w roli potencjalnego współpracownika. Oczywiście, trzeba się liczyć z kosztami skorzystania z takiej gwarancji bankowej itp. Zanim więc podejmiemy decyzję o tym, by starać się w banku o możliwość zlecenia gwarancji bankowej, dobrze przemyślmy wszystkie wady i zalety tego rozwiązania. Decyzji nie należy podejmować pochopnie. Rozsądek przede wszystkim!