Co to jest karta prepaid (przedpłacona) i gdzie ją kupić?

Słyszałaś(eś) kiedyś podobne określenie, ale nie masz pojęcia, czym właściwie jest karta przedpłacona? Zastanawiasz się, do czego służy karta prepaid? Jakie zalety mają karty przedpłacone i na jakich zasadach działa karta płatnicza prepaid? Jak funkcjonują karty przedpłacone w Polsce? O czym warto pamiętać? Gdzie można płacić kartą prepaid? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Co to jest karta przedpłacona i do czego służy?

Zacznijmy od podstaw: co to jest karta prepaid? Karta prepaid to specjalna karta zasilana konkretną sumą pieniędzy, które następnie można spożytkować, na przykład płacąc nią za zakupy w sklepie czy wypłacając gotówkę w bankomacie. Inna nazwa karty prepaid to karta przedpłacona. Karty prepaid zwykle są bardzo podobne do tradycyjnych kart płatniczych, ale mogą również funkcjonować w formie designerskich akcesoriów, na przykład w bryloku – wówczas jednak należy pamiętać, że taka karta przedpłacona eliminuje opcję, jaką jest wypłata z bankomatu.

Jak działa karta prepaid? To zależy od tego, z jaką kartą mamy do czynienia. Karty przedpłacone dzielimy bowiem na:

  • Karty mające określony nominał
  • Karty, które można ponownie „doładować”

No dobrze…wiemy już, czym jest karta typu prepaid, co ją różni od standardowych kart płatniczych i jakie są zasady karty przedpłaconej, ale jak dostać kartę prepaid? Interesuje Cię anonimowa karta prepaid? Twoim celem jest karta płatnicza prepaid (przedpłacona) na okaziciela? Pamiętaj, że w ofercie banków w Polsce znajdziesz tylko imienne karty prepaid.

Czy kartą prepaid można płacić w Internecie?

Karta prepaid a płatność przez Internet: czy to możliwe? Jeśli preferujesz zakupy internetowe, warto zadać sobie to pytanie! W wielu przypadkach karty prepaid pozwalają na regulowanie płatności w Internecie, ale musisz pamiętać, że nie każda karta będzie umożliwiała skorzystanie z podobnej opcji. Właśnie dlatego, jeśli jesteś na etapie wybierania odpowiedniej karty przedpłaconej, koniecznie zwrócić na to uwagę, zwłaszcza jeśli zależy Ci na takiej funkcjonalności.

Karta przedpłacona dla dziecka

Płatność kartą prepaid może okazać się ciekawym rozwiązaniem dla Twojego dziecka. Dlaczego? W ten sposób przekażesz pociesze do dyspozycji określoną kwotę i masz pewność, że dziecko nie wyda więcej niż suma, na którą „opiewa” karta. To bezpieczne rozwiązanie i metoda uczenia dziecka zarządzania własnymi finansami. W ten sposób możesz również wyposażyć dziecko w pieniądze na podróż. Banki mają w swojej ofercie karty prepaid, które można przekazać dziecku od 13 roku życia.

Jak doładować kartę prepaid?

Teraz pojawia się zasadnicze pytanie: jak zasilić kartę prepaid? Jeżeli posiadasz kartę przedpłaconą, którą można doładowywać, z przypisanym do niej rachunkiem technicznym, wystarczy, że zasilisz ją przelewem lub wpłacisz środki na ten rachunek. Doładowanie karty prepaid jest więc bardzo proste – zwróć jednak uwagę na tę kwestię już na etapie wybierania karty i jeśli chcesz ją doładowywać, wybierz odpowiedni rodzaj.

Ile kosztuje karta prepaid?

Wyjaśniliśmy sobie, na czym polega karta prepaid, ale właściwie…jaką kartę prepaid wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę, jeśli naszym celem jest możliwie, jak najlepsza karta prepaid?

  • Po pierwsze: zastanów się, czy jest Ci potrzebna karta przedpłacona z określonym nominałem, czy wolisz kartę, którą można ładować.
  • Po drugie: zwróć uwagę na koszty, jakie są związane z korzystaniem z tego typu karty.

Jak założyć kartę prepaid? Jak wspomnieliśmy wyżej, warto wnikliwie przeanalizować dostępne oferty w kontekście tego, ile karta będziesz nas ostatecznie kosztowała. Koszty karty prepaid to jedna z kwestii, która powinna być szczegółowo sprawdzona zanim zdecydujemy się na konkretną opcję. Zestawiając ze sobą oferty kart prepaid, na względzie należy mieć, między innymi:

– opłaty za wydanie karty

– opłaty za wypłaty w bankomatach

– opłaty za wykorzystanie karty

REASUMUJĄC: jak działa karta prepaid? Jakie są zasady jej funkcjonowania? Czym właściwie jest karta prepaid? Karta prepaid to karta „doładowana” konkretną kwotą. Jak używać karty prepaid? Za jej pomocą zapłacisz w sklepie za zakupy czy wypłacisz pieniądze w bankomacie (jeśli ma tradycyjną formę karty). Czy warto zdecydować się na rozwiązanie, jakim jest karta przedpłacona? Ten rodzaj karty może okazać się pomocny, jeśli chcesz przekazać dziecku w odpowiednim wieku do dyspozycji określoną sumę.