Co to jest kredyt obrotowy i jakie są warunki jego uzyskania?

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat kredytów? Dobrze trafiłaś(eś)! Dzisiaj zajmiemy się rozwiązaniem, jakim jest kredyt obrotowy dla firm. Spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie, na czym polega kredyt obrotowy i do czego służy?

Kredyt obrotowy: definicja

Zacznijmy od podstaw: jak działa kredyt obrotowy? Na jakich zasadach bazuje? Co to właściwie znaczy – kredyt obrotowy? Kredyt obrotowy jest udzielany na sfinansowanie potrzeb związanych z bieżącą działalnością firmy. Jego wykorzystanie może okazać się szansą na zachowanie płynności finansowej.

Co oznacza kredyt obrotowy: jakie zasady warto znać? Co wyróżnia to rozwiązanie? W kontekście tego rodzaju finansowania, warto pamiętać również, że to kredyt krótkoterminowy. Niestety zdarza się, że firmy muszą stawać przed wyzwaniem, jakim jest deficyt, niedostatek potrzebnych środków pieniężnych. W takich przypadkach, kredyty obrotowe mogą okazać się jedną z opcji na „załatanie” dziury w budżecie firmy.

Rodzaje kredytu obrotowego

Wyjaśniliśmy już sobie, jak wygląda charakterystyka kredytu obrotowego. Powstaje teraz pytanie: jak spłaca się kredyt obrotowy? Na rynku dostępny jest kredyt obrotowy odnawialny i kredyt obrotowy nieodnawialny. Warto mieć tego świadomość, zwłaszcza jeśli zamierzamy starać się o możliwość skorzystania z tego rozwiązania.

Dla kogo jest kredyt obrotowy?

Zanim zadamy sobie pytanie, gdzie dostać najlepszy kredyt obrotowy, warto przeanalizować, dla jakich firm kredyt obrotowy może okazać się rzeczywiście wsparciem w przejściowych problemach finansowych. Przede wszystkim należy pamiętać, że kredyt obrotowy na działalność gospodarczą jest przeznaczony głównie dla tych firm, które już od jakiegoś czasu działają na rynku i co najważniejsze – wyróżniają się zadowalającym statusem finansowym. Rzecz jasna, nie wyklucza to istnienia opcji kredytów „na start”, dla nowych firm, które również możemy znaleźć na rynku.

Kredyt obrotowy – oprocentowanie

Wybierając kredyt obrotowy dla firm, oprocentowanie to bezwzględnie jeden z czynników, które należy mieć na uwadze analizując oferty banków i koszty kredytu obrotowego. Pytanie „ile kosztuje kredyt obrotowy”, koniecznie powinnaś/powinieneś sobie zadać na etapie szukania odpowiednich propozycji. Musisz myśleć o przyszłości, jaką będzie spłata kredytu obrotowego. Oprocentowanie kredytu obrotowego to kwestia indywidualna, uzależniona od konkretnej oferty.

Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu obrotowego?

Jeżeli zastanawiasz się, jak dostać kredyt obrotowy, prawdopodobnie interesuję Cię, jakie dokumenty będziesz musiał(a) przedstawić w banku, w którym zamierzasz starać się o kredyt. Sama procedura przyznawania kredytu obrotowego, w tym również lista wymaganych dokumentów, jest uzależniona od banku i osobistej sytuacji, na przykład wykorzystywanych zabezpieczeń.

Warunki uzyskania kredytu obrotowego

Jakie są warunki otrzymania kredytu obrotowego? Czy w praktyce zabezpieczenia kredytu obrotowego to konieczność? Czy możliwy jest kredyt obrotowy bez zabezpieczeń? Owszem, na rynku można znaleźć oferty kredytów obrotowych, w przypadku których zabezpieczenie nie jest wymagane.

Od czego zależy wysokość kredytu obrotowego? Oczywiście, analizując warunki udzielenia kredytu obrotowego i zastanawiając się nad tym, na jaką wysokość kredytu może liczyć konkretna firma, trzeba mieć na uwadze dwa czynniki: kredyt obrotowy a zdolność kredytowa oraz zabezpieczenia, które potencjalny kredytobiorca może wykorzystać.

Zalety i wady kredytu obrotowego

Omówiliśmy sobie już warunki, na jakich bazować może kredyt obrotowy dla firm, teraz więc stajemy przed kolejnym pytaniem: jakie są plusy i minusy kredytu obrotowego? Jedną z zalet kredytu obrotowego jest fakt, że procedura jego przyznawania może, oczywiście w zależności od indywidualnej sytuacji, przebiegać bardzo sprawnie. W niektórych przypadkach decyzja kredytowa jest wydawana naprawdę bardzo szybko. Co więcej, warto pamiętać o tym, że kredyt obrotowy może okazać się jedną z możliwości, jeśli firma znajduje się w podbramkowej sytuacji finansowej.

REASUMUJĄC: kredyt obrotowy to krótkoterminowy kredyt dla przedsiębiorstw, którego przeznaczeniem są potrzeby związane z bieżącą działalnością. Na rynku oferowane są obrotowe kredyty odnawialne i nieodnawialne. Co więcej, banki mogą wymagać od kredytobiorcy odpowiedniego zabezpieczenia, ale proponowane są również kredyty, w przypadku których takie zabezpieczenia nie są koniecznością.