Co to jest kredyt preferencyjny i jak go uzyskać?
Spis treści
Zastanawiasz się, czym właściwie jest kredyt preferencyjny? Chcesz wiedzieć, co wyróżnia kredyty preferencyjne spośród innych rodzajów kredytów i kto może składać wniosek o kredyt preferencyjny? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik po tym zagadnieniu.
Kredyt preferencyjny: definicja
Zacznijmy od wyjaśnienia sobie, na czym polega kredyt preferencyjny? O czym koniecznie trzeba wspomnieć charakteryzując pojęcie kredytu preferencyjnego? Tym terminem określamy kredyty, które są udzielane na, jak sama nazwa wskazuje, preferencyjnych warunkach. Co więcej, warto pamiętać, że cechą charakterystyczną kredytów preferencyjnych jest fakt, że są one przeznaczone dla określonych odbiorców. Właśnie dlatego na rynku funkcjonuje, na przykład, rozwiązanie, jakim jest preferencyjny kredyt studencki czy klęskowe kredyty preferencyjne dla rolników. To, co wyróżnia kredyty preferencyjne spośród innych produktów bankowych jest fakt, że w określonym stopniu finansuje je państwo.
Dla kogo jest kredyt preferencyjny i na co go można przeznaczyć?
Jak wspomnieliśmy już wyżej, kredyty preferencyjne są przeznaczone dla określonych grup odbiorców. Przykładowo, jeżeli chcemy się starać o kredyt studencki musimy spełniać szereg określonych wymagań. Podobnie jest, jeśli chodzi chociażby o warunki kredytu preferencyjnego dla rolników – kredytu klęskowego – w przypadku którego określona część odsetek jest regulowana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Istnieją różne rodzaje kredytów preferencyjnych, w związku z czym, odpowiedź na pytanie: na co można przeznaczyć pożyczane w ich ramach środki jest ściśle uzależniona od tego, z jakiego kredytu korzystamy.
Oprocentowanie kredytu preferencyjnego
Zastanawiając się, co wyróżnia kredyt preferencyjny oferowany przez banki oraz analizując zasady udzielania kredytów preferencyjnych, należy wspomnieć również o kwestii ich oprocentowania. W przypadku niektórych kredytów preferencyjnych, korzystne warunki zakładają, na przykład, niskie oprocentowanie. Niemniej jednak, wysokość oprocentowania kredytu to kwestia indywidualna.
Warunki udzielania kredytów preferencyjnych
Chcąc uzyskać konkretny kredyt preferencyjny trzeba spełnić określone wymagania. Przykładowo, starając się o kredyt studencki, warto wiedzieć, że jednym z kryteriów jego przyznawania jest próg dochodowy. Co to oznacza? Maksymalny dochód na jedną osobę w rodzinie nie może przekroczyć konkretnej kwoty, którą określa Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Co więcej, jeśli nikt nie może wystąpić w roli poręczyciela, osoba ubiegająca się o preferencyjny kredyt studencki może, starać się o udzielenie poręczenia przez Bank Gospodarstwa Krajowego (należy spełniać określone warunki) lub Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ta opcja, również przy spełnieniu określonych warunków, jest przeznaczona dla mieszkańców obszarów wiejskich).
Wady i zalety kredytów preferencyjnych
Wiemy już, co oznacza kredyt preferencyjny. Zaznaczyliśmy, że warunki kredytu preferencyjnego to indywidualne zagadnienie. W takim razie: czy warto wziąć kredyt preferencyjny? Odpowiedź może być jedna – to zależy, między innymi, od Twojej sytuacji. Kredyty preferencyjne w niektórych przypadkach pozwalają na zrealizowanie konkretnych zamierzeń. Przykładowo, biorąc kredyt studencki, zyskujemy dodatkowy zastrzyk finansowy, który może okazać się przydatny dla zaspokojenia podstawowych potrzeb. Niestety, studiowanie, zwłaszcza jeśli wymaga od nas przeprowadzki do innego miasta, może okazać się bardzo dużym obciążeniem, któremu nie zawsze jesteśmy w stanie podołać. Niemniej jednak należy pamiętać, że każda decyzja o wzięciu kredytu to poważne zobowiązanie, dlatego musi być wnikliwie przemyślana.
PODSUMOWUJĄC: kredyt preferencyjny to, jak sama nazwa wskazuje, kredyt udzielany na preferencyjnych warunkach, którego cechą charakterystyczną jest fakt, że kredyty preferencyjne w określonym stopniu są finansowane przez państwo. Przykłady kredytów preferencyjnych? Kredyt studencki czy kredyt klęskowy dla rolników.