Co to jest lista ostrzeżeń publicznych KNF?

W tym artykule spróbujemy powiedzieć sobie nieco więcej o liście ostrzeżeń publicznych KNF. Odpowiemy na pytanie, czym jest lista ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego? Za co można na nią trafić i jakie informacje znajdziemy na tej liście?

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia sobie, czym jest Komisja Nadzoru Finansowego i dlaczego została powołana do życia? Należy zaznaczyć, że w kompetencjach Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) leży, jak sama nazwa wskazuje, nadzorowanie polskiego rynku finansowego.

No dobrze, ale czym w takim razie jest lista ostrzeżeń publicznych KNF? Tym terminem określa się listę podmiotów, w przypadku których Komisja Nadzoru Finansowego złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Warto zaznaczyć, że lista publicznych ostrzeżeń, prowadzona przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) może obejmować nie tylko podmioty nadzorowane przez KNF, ale również te, które przez ten organ nadzorowane nie są.

Dlaczego dany podmiot może zostać umieszczony na liście ostrzeżeń publicznych KNF? Powodów jest kilka, a jeden z nich, to na przykład: realizowanie działalności maklerskiej, mimo braku zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Jakie informacje znajdziemy na tej liście? Między innymi: nazwę podmiotu czy numer, który go identyfikuje. Jeżeli chcesz zapoznać się z listą ostrzeżeń publicznych KNF znajdziesz ją TUTAJ. Przeszukiwanie listy jest ułatwione dzięki specjalnym filtrom: możesz określić rodzaj zawiadomienia, który Cię interesuje oraz wpisać nazwę podmiotu.

REASUMUJĄC: lista ostrzeżeń publicznych prowadzona przez Komisję Nadzoru Finansowego to cenne źródło informacji, dlatego warto się z nią zapoznać. Zadaniem Komisji Nadzoru Finansowego jest bowiem sprawowanie nadzoru nad polskim rynkiem finansowym.

Źródło: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne, 11.04.2019r.