Co to jest umowa pożyczki?

Pożyczka to nie to samo co kredyt, mamy nadzieję, że macie już tego świadomość! Co w takim razie powinniście wiedzieć na temat umowy pożyczki? Jak wygląda umowa pożyczki pieniędzy? Na co warto zwrócić uwagę, jeżeli podpisana ma zostać umowa o pożyczkę? Sprawdź, jakie wskazówki dla Ciebie przygotowaliśmy!

Umowa pożyczki: definicja

Czym jest umowa pożyczki? Umowa pożyczki jest regulowana przez Kodeks Cywilny (KC).

Kodeks Cywilny (KC) określa umowę pożyczki, jako umowę zgodnie z którą strona, która jest pożyczkodawcą deklaruje, że dokona przeniesienia na własność pożyczkobiorcy konkretnej kwoty pieniędzy bądź rzeczy oznaczonych co do gatunku. Strona, która jest pożyczkobiorcą natomiast deklaruje oddanie identycznej kwoty bądź identycznej ilości rzeczy tego samego gatunku oraz jednakowej jakości1.

Co więcej, warto pamiętać, że pożyczki może udzielić osoba prywatna i osoba fizyczna.

Co musi zawierać umowa pożyczki?

Jeżeli zastanawiasz się, jak powinna wyglądać umowa pożyczki, w sieci możesz znaleźć niejeden przykładowy wzór, który będzie dla Ciebie źródłem pomocnych informacji. Co powinna zawierać umowa pożyczki? Elementy, jakie musi określać umowa pożyczki pieniędzy to, między innymi:

• strony umowy
• pożyczana suma
• ustalenie, czy pożyczka będzie związana z kosztami ponoszonymi przez pożyczkobiorcę na rzecz pożyczkodawcy, a jeśli tak, to z jakimi
• czas spłaty

Zastanawiasz się, czy umowa pożyczki musi być zawarta na piśmie? Chcesz wiedzieć, czy umowa pożyczki może być ustna? Pamiętaj: jeżeli umowa pożyczki będzie opiewała na sumę powyżej 1000 zł, musi mieć formę dokumentową. Mimo wszystko jednak zawsze warto spisać stosowną umowę ze względów bezpieczeństwa.

Umowa pożyczki: na co uważać?

Umowa pożyczki: na co zwrócić uwagę? Jeżeli zamierzasz zaciągnąć pożyczkę, dobrze się do tego przygotuj, a umowę pożyczki czytaj od deski do deski i jeśli cokolwiek zwróci Twoją uwagę lub będzie niejasne, skonsultuj się ze specjalistą. Nie zapominaj, że wzięcie jakiejkolwiek pożyczki lub kredytu to niezwykle poważna decyzja, która może zaważyć na Twojej finansowej przyszłości, dlatego powinna być dokładnie przemyślana. Nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili! Pośpiech może się okazać bowiem złym doradcą.

Odstąpienie od umowy pożyczki

Czy można odstąpić od umowy pożyczki? Jeżeli jest to pożyczka odpłatna owszem, można – masz na to 14 dni i nie jesteś zobowiązana(y) do przedstawiania jakichkolwiek przyczyn takowej decyzji, jako konsument masz do tego prawo. Co więcej możesz odstąpić od umowy zawartej zarówno w placówce, jak i w domu czy przez internet. Niemniej jednak, oczywiście lepszym rozwiązaniem będzie dobre przeanalizowanie tak istotnego dla swojej sytuacji finansowej kroku i podjęcie rozsądnej, wyważonej decyzji.

Reasumując: wzięcie pożyczki wymaga od potencjalnego pożyczkobiorcy odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Przede wszystkim, trzeba mieć świadomość tego, jak bardzo poważne jest to zobowiązanie i zwrócić uwagę na wszelkie zagadnienia, które są z nim związane, analizując swoją decyzję w najdrobniejszych szczegółach.

Informacje aktualne na 05.02.2019r.

 

1https://www.arslege.pl/umowa-pozyczki/k9/a5747/, 05.02.2019r.