Jak bezpiecznie pożyczać pieniądze? Poznaj 3 sprawdzone wskazówki!

W ciągu kilku ostatnich lat liczba pożyczkodawców w Polsce ma tendencję wzrostową. Z jednej strony ma to swoje zalety, ponieważ dzięki temu można wybierać spośród wielu zróżnicowanych ofert. Z drugiej strony istnieje też ryzyko, bo przy takiej liczbie pożyczkodawców, “zwykłemu” konsumentowi dużo trudniej jest zweryfikować i ocenić ich wiarygodność. W poniższym artykule dowiesz się, jak sprawdzić czy pożyczka, o którą się starasz, jest dla Ciebi bezpieczna. Zobacz, jakie kroki musisz wykonać, zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego pożyczkodawcy.

Sprawdź od kogo pożyczasz pieniądze

Weryfikacja firmy pożyczkowej to pierwszy i w zasadzie najważniejszy krok, od jakiego powinieneś zacząć poszukiwania swojego finansowania. Sprawdź stronę internetową pożyczkodawcy, zobacz jakie informacje są na niej zamieszczone (w tym dane na temat produktu finansowego, który Cię interesuje). Następnie, odpowiedz sobie na kluczowe pytania:

  1. Czy wiesz jaką nazwę nosi firma pożyczkowa i kto jest jej właścicielem?
  2. Gdzie znajduje się siedziba firmy udzielającej pożyczki pozabankowej?
  3. Jak długo firma ta funkcjonuje na polskim rynku finansowym?
  4. Czy nadzorują ją instytucje państwowe (chociażby KNF – Komisja Nadzoru Finansowego)?

Później, warto abyś sprawdził także opinie internautów na temat firmy, od której chcesz pożyczyć pieniądze.

Przeanalizuj warunki pożyczki pozabankowej

Starając się o pożyczkę pozabankową, możesz szybko znaleźć ciekawą ofertę i równie szybko złożyć wniosek, żeby już po kilkunastu minutach otrzymać decyzję. Jednak przed tym warto, żebyś poświęcił kilka minut na dokładne zapoznanie się ze wszystkimi warunkami pożyczki online. Wtedy będziesz miał pewność, że jest to bezpieczna pożyczka pozabankowa.

Może okazać się bowiem, że ta „interesująca oferta” posiada dodatkowe koszty np.: opłatę administracyjną czy obowiązkowe ubezpieczenie, o którym pożyczkodawca otwarcie nie poinformował Cię na swoim serwisie, czy też w reklamie, którą przyszło Ci obejrzeć.

Pamiętaj, że jeżeli któryś z zapisów umowy nie jest dla Ciebie zrozumiały, a konsultant nie chce lub nie potrafi Ci go wytłumaczyć – lepiej nie podpisuj takiej umowy. Biorąc pożyczkę musisz wiedzieć o niej jak najwięcej, a w szczególności ile będzie Cię ona kosztowała.

Oceń realnie swoje możliwości finansowe

Pożyczka pozabankowa jest bezpieczna wtedy, kiedy jesteś w stanie ją spłacać, nie nadwyrężając zbyt mocno swojego domowego budżetu. Dlatego też, zanim weźmiesz pożyczkę, sprawdź jej całkowity koszt. Musisz mieć pewność, że będzie Cię stać na comiesięczne spłacanie rat.

Uczciwy pożyczkodawca powinien jasno i rzetelnie poinformować Cię o wysokości oprocentowania pożyczki, jej prowizji, wysokości rat oraz całkowitym koszcie pożyczki, czy też ewentualnych dodatkowych kosztach administracyjnych (opłacie przygotowawczej).

Podsumowując: żebyś miał pewność, że wybrana przez Ciebie pożyczka jest bezpieczna, poświęć jej kilka dodatkowych minut i szczegółowo zapoznaj się z ofertą. Zweryfikuj przy tym firmę pożyczkową czytając o niej np. w Internecie. Dokładnie przeanalizuj warunki umowy (przeczytaj umowę pożyczki), sprawdź czy proponowana wysokość comiesięcznej raty nie jest dla Ciebie za wysoka oraz upewnij się, czy na pewno odpowiada Ci termin spłaty raty.

Szukasz pożyczki, której możesz być pewny?

Chcesz mieć pewność, że Twoja pożyczka jest dla Ciebie bezpieczna? Skorzystaj z platformy Bancovo. Przejdź do wniosku i przekonaj się, co możemy Ci zaproponować!