Jak wyjść z długów finansowych? Poznaj 6 praktycznych porad i wskazówek
Spis treści
Statystyki pokazują, że miliony Polaków ma zadłużenia i nie posiada żadnych oszczędności. Większość z nich żyje z miesiąca na miesiąc, w ciągłym stresie, czy wystarczy im pieniędzy na spłatę długów. A kiedy jeszcze w grę wchodzi utrata pracy – sytuacja jest naprawdę bardzo kiepska. Jednak pamiętaj, że pętla zadłużenia to jeszcze nie koniec świata i można z niej wyjść! Poniżej znajdziesz 5 praktycznych porad.
Co zrobić, aby pozbyć się długów?
Chwilówka, kredyt, pożyczka pozabankowa, zaległa karta kredytowa i limit w koncie – wiele osób ma problemy finansowe i nie wie jak rozwiązać ten problem. Pierwszym krokiem do wyjścia na prostą jest odpowiednia motywacja do zmiany i opracowanie planu poprawy tej sytuacji.
Jeżeli chcesz szybko wyjść z długów, musisz być konsekwentny w swoich działaniach. Po pierwsze zastanów się nad swoją obecną sytuacją materialną i zadaj sobie pytanie: skąd wzięło się Twoje zadłużenie? Jeżeli dojdziesz do wniosku, że wszystkie te długi są związane np. z nieodpowiedzialnością, niską świadomością finansową i impulsywnym podejmowaniem decyzji zakupowych – koniecznie popracuj nad zmianą złych nawyków i poszerz swoją wiedzę z zakresu domowych finansów.
Jak zerwać pętlę zadłużenia?
Postaraj się więcej nie pożyczać, dopóki nie spłacisz wcześniejszych zobowiązań! I tak jesteś już w kiepskiej sytuacji. Jednak prawdą jest, że w praktyce może okazać się to trudne, bo zwyczajnie może nie być Cię stać na spłatę rat. Jedynym rozwiązaniem jest drastyczne cięcie codziennych kosztów życia i zdobycie dodatkowych pieniędzy na spłatę zadłużenia. Mogą one pochodzić z różnych źródeł np. dodatkowej pracy po godzinach albo ze sprzedaży wszystkich zbędnych rzeczy (kolejnego smartfona, płyt CD, drogiego samochodu, zegarka, a nawet biżuterii). Warto rozważyć również kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu zdobędziesz dodatkową gotówkę, ale będziesz płacił jedną ratę, zamiast kilku, co znacznie ułatwi Ci spłacenie zobowiązań.
Nadpłacaj swoje długi!
Skutecznym rozwiązaniem jest tzw. nadpłacanie aktualnego zadłużenia, czyli opłacanie rat w wyższej wysokości niż wynika to np. z zapisów umowy. Wszystko po to, aby jak najszybciej ją zakończyć.
Żeby wygospodarować na to środki, Twój domowy budżet powinien być odpowiednio rozplanowany. Dlatego najlepiej wszystkie swoje wydatki zapisuj. Pamiętaj także o zrezygnowaniu na jakiś czas z przyjemności, które nie są Ci niezbędne do życia:
- Ogranicz lub zrezygnuj chwilowo ze wszelkich rozrywek typu: kino, teatr, kręgielnia czy zakupy ubrań – nie jest to konieczne.
- Obniż koszty jedzenia – nie jedz na mieście. Posiłki przygotowane w domu pozwolą Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy w skali miesiąca.
- Planuj zakupy – zawsze chodź do sklepu z gotową listą zakupów i nie kupuj niczego spoza niej. Staraj się też przyrządzać posiłki z produktów w dobrej cenie (przecież nie musisz jeść krewetek i pić szampana ?).
Spróbuj ograniczyć swoje rachunki
Sprawdź, ile faktycznie wydajesz na media, prąd, gaz, wodę czy telefon. Zorientuj się, czy inni dostawczy nie mają lepszej (bardziej atrakcyjnej cenowo) oferty. Wydatki za prąd zmniejszysz jak będziesz rozsądnie go zużywał/-a. Dlatego postaw m.in. na żarówki energooszczędne i zapalaj światło tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Wody zużyjesz też mniej rezygnując z długich kąpieli w wannie i w zamian za to po prostu biorąc prysznic.
Jak stworzyć plan spłaty długów?
Zapoznaj się ze swoimi zobowiązaniami. Przeczytaj umowy pożyczek oraz kredytów i zobacz, który dług jest bardziej kłopotliwy (np. jest “na wypowiedzeniu”). Idź do banku lub firmy pożyczkowej i spróbuj pójść z nimi na ugodę.
Na koniec pamiętaj, że z każdego zadłużenia da się wyjść, ale do tego potrzebny jest Ci dobry plan, chęci oraz determinacja.