Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Planujesz zaciągnięcie kredytu na większą kwotę? Zamierzasz kupić mieszkanie na kredyt? Warto się do tego odpowiednio przygotować i poprawić swoją zdolność kredytową, jeśli to tylko możliwe. W tym artykule poznasz kilka praktycznych wskazówek co zrobić, żeby zwiększyć swoją zdolność kredytową!

Jeśli jeszcze nie wiesz co to jest dokładnie zdolność kredytowa i jak ją sprawdzić, możesz przeczytać na ten temat tutaj.

Twój budżet domowy

Im wyższe posiadasz dochody, tym większą zdolność kredytową możesz posiadać – proste. Dlatego jeśli planujesz kredyt np. na mieszkanie, warto odpowiednio wcześniej postarać się o ich maksymalizację, np. poprosić o podwyżkę lub zredukować zbędne wydatki i obciążenia finansowe. Jak najszybciej spłać inne zobowiązania – inne kredyty i pożyczki, zlikwiduj karty kredytowe oraz limit na koncie – nawet jeśli z nich nie korzystasz. Jeśli nie jesteś w stanie spłacić poprzednich kredytów i pożyczek, pomyśl o ich konsolidacji. Kredyt konsolidacyjny sprawi, że będziesz płacił/-a niższą miesięczną ratę.

Kredyt z inną osobą

Jeśli chcesz zwiększyć swoją zdolność kredytową, jednym ze sposobów jest zaciągnięcie kredytu z inną osobą. Jeśli sytuacja na to pozwala, możesz rozważyć kredyt ze swoim partnerem/partnerką, ale również rodzicem lub rodzeństwem!

Okres kredytowania

Dłuższy okres kredytowania może znacząco wpłynąć na wysokość miesięcznej raty. Wysokość raty za to ma znaczący wpływ na zdolność kredytową. Dlatego jeśli chcemy zwiększyć naszą zdolność, warto rozważyć wydłużenie tego okresu. Jednak należy pamiętać, że im dłuższy kredyt, tym więcej zapłacimy bankowi za jego obsługę.

Historia kredytowa

Zadbaj odpowiednio wcześniej o dobrą historię kredytową w BIK. Istnieje kilka zasad, dzięki którym można to osiągnąć:

  1. Spłacaj swoje zobowiązania finansowe w terminie.
  2. Rozważ kupno czegoś na raty – jeśli nie masz żadnej historii kredytowej, bank nic o Tobie nie wie jako kredytobiorcy. Dlatego jeśli nigdy nie brałeś/-aś nic na kredyt, warto go zaciągnąć na niewielkie zakupy, nawet jeśli go nie potrzebujesz.
  3. Jeśli masz problem ze spłatą kredytu, negocjuj z kredytodawcą. Unikaj zaciągania nowego kredytu na spłatę poprzedniego. To może prowadzić do pętli zadłużenia. Jak wyjść z długów finansowych przeczytasz tutaj.