Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna: różnice, które warto znać!

Zastanawiasz się, na czym polega kredyt hipoteczny? A może chcesz wiedzieć, co charakteryzuje pożyczkę hipoteczną? Przede wszystkim, musisz mieć świadomość tego, że są to dwa całkowicie odmienne pojęcia i nie można ich używać zamiennie. Pożyczka hipoteczna czy kredyt hipoteczny: o czym trzeba pamiętać?

Kredyt hipoteczny: definicja

Zacznijmy od zdefiniowania obu pojęć. Kredyt hipoteczny to kredyt udzielany na konkretny cel, jakim może być kupno mieszkania, budowa domu itp. Generalnie, kredyt hipoteczny może zostać spożytkowany na remont, budowę lub kupno nieruchomości. Cechą charakterystyczną tego rodzaju kredytu jest jego zabezpieczenie. W tej roli występuje hipoteka na nieruchomości.

Pożyczka hipoteczna: definicja

W przypadku pożyczki hipotecznej, to Ty, jako pożyczkobiorca podejmujesz decyzję dotyczącą tego, w jaki sposób wydatkowane będą środki pochodzące z tej pożyczki. Zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej natomiast jest, podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego, hipoteka na nieruchomości, ale UWAGA – warunkiem jest, by była to hipoteka wolna.

czym się różni kredyt hipoteczny od pożyczki hipotecznej

Czym się różni pożyczka hipoteczna od kredytu hipotecznego?

Przechodzimy teraz do zasadniczej kwestii: pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny – różnice. Oba produkty dzieli wiele, między innymi, wspomniane już wyżej zagadnienie wydatkowania pieniędzy pochodzących z pożyczki i kredytu. W przypadku kredytu hipotecznego te pieniądze mają konkretną predestynację. Warto mieć to na uwadze, jeśli zastanawiamy się: kredyt hipoteczny czy pożyczka hipoteczna? Oba rozwiązania mają po prostu szansę sprawdzić się w odniesieniu do klientów o innych oczekiwaniach.

Po drugie, pod uwagę należy wziąć jeszcze inną różnicę: kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna – oprocentowanie. Oprocentowanie to jeden z czynników, jakie należy mieć na względzie analizując poszczególne oferty pożyczek i kredytów. W przypadku pożyczki hipotecznej możemy się spodziewać, że jej oprocentowanie będzie wyższe, niż oprocentowanie kredytu hipotecznego. Rzecz jasna, to nie jedyne różnice, jakie dzielą pożyczkę hipoteczną i kredyt hipoteczny. Niemniej jednak, warto mieć świadomość ich istnienia, zwłaszcza jeśli rozważamy możliwość skorzystania z któregoś z tych produktów.

PODSUMOWUJĄC: kredyty i pożyczki hipoteczne to dwa odmienne rozwiązania, które dzieli szereg istotnych różnić, takich jak: przeznaczenie środków czy oprocentowanie.