Kredyt hipoteczny czy gotówkowy: co wybrać?

Banki proponują nam dzisiaj bardzo szeroki wachlarz produktów. Tylko, czy w praktyce rzeczywiście umiesz z nich skorzystać? Czy zawsze wybierasz rozwiązania, które w Twojej sytuacji są najlepsze? Czy Twoje decyzje są rozsądne? Pamiętaj: to, jaką wiedzę posiadasz ma priorytetowe znaczenie! Właśnie dlatego dzisiaj poruszymy sobie kolejną kwestię ze „stajni” tematów finansowych: kredyt gotówkowy a hipoteczny – czym się różnią? Który kredyt jest tańszy: hipoteczny czy gotówkowy? Chcę wziąć kredyt na dom: hipoteczny czy gotówkowy? Zaczynajmy!

Kredyt gotówkowy a hipoteczny: różnice

Zacznijmy od podstaw i spróbujmy sobie wyjaśnić, czym różni się kredyt hipoteczny od kredytu gotówkowego? Jakie są cechy charakterystyczne tych dwóch odmiennych produktów bankowych? Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Jaki kredyt jest lepszy: hipoteczny czy gotówkowy?

KREDYT HIPOTECZNY

  • Kredyt hipoteczny to kredyt celowy. Co to oznacza? Pożyczone pieniądze musisz spożytkować na określony cel. W przypadku kredytu hipotecznego może to być zakup domu/mieszkania/działki budowlanej, remont itp.
  • Kredyt hipoteczny jest, jak sama nazwa wskazuje, kredytem zabezpieczonym hipoteką.
  • Kredyt hipoteczny często jest udzielany na wysokie kwoty i długi okres spłaty, na przykład, kilkadziesiąt lat, chociaż wiele zależy od konkretnej oferty banku i indywidualnej sytuacji potencjalnego kredytobiorcy.
  • Chcąc starać się o kredyt hipoteczny musisz dysponować wkładem własnym. Zwykle wymagane jest 20% wkładu własnego, ale niektóre banki proponują możliwość udzielenia kredytu hipotecznego z 10% wkładem własnym.

KREDYT GOTÓWKOWY

  • Kredyt gotówkowy to kredyt na dowolny cel. Co to oznacza? Nie musisz się tłumaczyć bankowi na co przeznaczysz pożyczane pieniądze, w odróżnieniu od kredytu hipotecznego.
  • Bardzo często, proces starania się o kredyt gotówkowy jest upraszczany.
  • Wypłata pożyczanych pieniędzy następuje jednorazowo, natomiast spłata kredytu odbywa się w ratach.
  • Minimalna kwota kredytu gotówkowego, w zależności od indywidualnych czynników, może sięgać kilkuset złotych, natomiast maksymalna, nawet kilkuset tysięcy złotych. W związku z tym, bardzo ważna jest, między innymi, zdolność kredytowa osoby wnioskującej o kredyt.

paar mit umbauplanen studiert einen brief

Co się bardziej opłaca – kredyt gotówkowy czy hipoteczny?

Omówiliśmy sobie cechy charakterystyczne obu produktów, teraz czas na rozstrzygnięcie, co lepsze, kredyt gotówkowy czy hipoteczny? Nie można jednoznacznie rozstrzygnąć tej kwestii, dlatego że dobór kredytu powinien być zdeterminowany Twoimi indywidualnymi oczekiwaniami. Zastanów się, jakie masz wymagania, na co chcesz spożytkować pieniądze pochodzące z kredytu itp.

A co z kwestiami finansowymi? Co jest tańsze: kredyt gotówkowy czy hipoteczny? Niestety, odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta i oczywista, jak mogłoby się wydawać. Jeżeli będziemy porównywali wyłącznie oprocentowanie kredytu hipotecznego i gotówkowego, kredyt hipoteczny zwycięży, ponieważ w jego przypadku będzie ono niższe. Jednak należy pamiętać, że to wcale nie oznacza, że kredyt hipoteczny zawsze będzie tańszy niż kredyt gotówkowy. Jest to bowiem uzależnione od szeregu czynników takich jak: suma kredytu, korzystanie z dodatkowych produktów itp. Jeżeli więc naszym głównym zmartwieniem są koszty kredytu hipotecznego i gotówkowego należy wnikliwie je porównać.

REASUMUJĄC: kredyt hipoteczny i kredyt gotówkowy to dwa zupełnie odmienne produkty bankowego. Wybór konkretnego z nich powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami, dlatego warto je dokładnie przemyśleć i zastanowić się, które rozwiązanie w naszym przypadku będzie najrozsądniejszą i najbardziej korzystną opcją.