Oprocentowanie zmienne: co warto wiedzieć na jego temat?

Jeżeli masz zamiar lub kiedykolwiek brałeś/brałaś kredyt na pewno na Twojej drodze pojawiło się pojęcie oprocentowania. Czy wiesz w takim razie czym jest oprocentowanie zmienne? Co może oznaczać dla Ciebie kredyt o zmiennym oprocentowaniu bądź z czym wiążę się lokata ze zmiennym oprocentowaniem? Jakie rezultaty może mieć zmiana oprocentowania kredytu? Zebraliśmy dla Ciebie kilka wskazówek – warto je znać, zwłaszcza jeśli w przyszłości zamierzacie starać się o kredyt!

Oprocentowanie zmienne kredytu

Zacznijmy od tego: czym charakteryzuje się kredyt ze zmiennym oprocentowaniem? Jeżeli kredyt jest objęty oprocentowaniem zmiennym, musimy liczyć się z tym, że przez cały okres jego regulowania, oprocentowanie może ulegać zmianom. Dobrze jest mieć tego świadomość, jeśli akurat jesteśmy na etapie podejmowania decyzji dotyczących kredytu. W przypadku kredytów długoterminowych, dla zabezpieczenia własnego interesu, banki często stosują zmienne oprocentowanie. Należy pamiętać, że oprocentowanie zmienne kredytów składa się z marży oraz wskaźnika stopy referencyjnej. Wskaźnik ten natomiast może się zmieniać.

czym jest oprocentowanie zmienne

Oprocentowanie zmienne lokaty

Teraz zajmijmy się tematyką lokat – z czym wiążę się lokata o zmiennym oprocentowaniu? Jakie konsekwencje może mieć zmienne oprocentowanie lokaty? Przede wszystkim, jeśli decydujesz się na lokatę ze zmiennym oprocentowaniem, musisz wiedzieć, że trudniej będzie przewidzieć potencjalne korzyści finansowe, ponieważ istnieje szansa, że oprocentowanie się zmieni w czasie istnienia danej lokaty. W takim razie nasuwa się praktyczne pytanie: jakie oprocentowanie lokaty wybrać? Zmienne czy stałe? Niestety, trudno udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi. W tym przypadku może ona zależeć bowiem od wielu czynników.

Reasumując: jeżeli zamierzamy wziąć kredyt lub ulokować swoje środki na lokacie, powinniśmy znać termin oprocentowania zmiennego i wiedzieć, z jakimi konsekwencjami się ono dla nas wiążę. Większa świadomość oraz wiedza w kwestiach produktów bankowych może zaowocować rozsądniejszymi decyzjami.