Poręczenie pożyczki: co musisz wiedzieć na ten temat?

Do kwestii finansów należy podchodzić ostrożnie i z dużą rozwagą. Każda decyzja podejmowana w ich kontekście powinna być solidnie przemyślana. Ktoś poprosił Cię o poręczenie pożyczki? Chcesz wiedzieć, co właściwie się z tym wiąże i jakie może mieć dla Ciebie konsekwencje? Zastanawiasz się, na czym polega umowa pożyczki z poręczeniem? Nie masz pojęcia, co oznacza umowa poręczenia spłaty pożyczki? Czytaj dalej! Spróbujemy Ci wyjaśnić, na czym polega ten proces.

Kim jest poręczyciel?

Zacznijmy od podstawowej kwestii: kim jest żyrant pożyczki? Przede wszystkim, żyrant to określenie potoczne. Tak naprawdę powinno mówić się o poręczycielu. Co oznacza poręcznie (potocznie żyrowanie) pożyczki? Jeżeli zdecydujesz się na bycie poręczycielem, musisz być przygotowana(y) na to, że w sytuacji, w której pożyczkobiorca nie będzie terminowo regulował swojego zadłużenia, obowiązek ten przejdzie na poręczyciela pożyczki. Właśnie dlatego, to tak poważna decyzja.

Kiedy może być potrzebny poręczyciel pożyczki?

Kiedy pożyczka z poręczeniem może okazać się uzasadnionym rozwiązaniem? W jakich sytuacjach wymagane jest poręczenie? Może być ono konieczne na przykład:

• jeżeli potencjalny pożyczkobiorca posiada słabą historię kredytową
• jeżeli potencjalny pożyczkobiorca nie ma wystarczającej zdolności kredytowej

Poręczenie a pożyczka: jak zredukować swoją odpowiedzialność?

Jeżeli mimo tego, że masz świadomość, jakie konsekwencje może mieć dla Ciebie poręczenie pożyczki, zdecydowałeś się na to, by jednak zostać poręczycielem, zastanów się, jak możesz ograniczyć odpowiedzialność, którą ponosisz. Spróbuj określić z pożyczkodawcą zakres Twojej odpowiedzialności, na przykład uzgadniając z pożyczkodawcą konkretny termin, do którego Twoje poręczenie pożyczki będzie ważne.

Czy poręczenie pożyczki wpływa na zdolność kredytową?

To zasadnicze pytanie, które warto sobie zadać, zanim zdecydujemy się na poręczenie komuś pożyczki! Niestety, musisz być przygotowana(y) na to, że poręczenie pożyczki może mieć negatywny wpływ na Twoją zdolność kredytową, co jest szczególnie istotne, jeśli sam(a) masz plany dotyczące zaciągnięcia pożyczki bądź kredytu.
Reasumując: poręczenie pożyczki to niezwykle poważna decyzja, która może mieć niebagatelny wpływ na Twoją sytuację finansową, dlatego musisz ją bardzo dobrze przemyśleć, jednocześnie mając świadomość tego, jakie obowiązki niesie za sobą bycie poręczycielem.