Jak dochody wpływają na Twoją szansę otrzymania kredytu lub pożyczki?

Zastanawiasz się, jak działa korelacja pomiędzy dochodami a Twoją zdolnością kredytową? Chcesz wiedzieć, na co przede wszystkim zwracają uwagę banki? Zapraszamy do lektury, mamy dla Ciebie kilka wskazówek!

Dochody a zdolność kredytowa

Zacznijmy od podstaw: co to jest zdolność kredytowa? Ten termin na pewno słyszałeś(aś) niejednokrotnie, jeśli zamierzałeś(aś) starać się o kredyt w banku. Pożyczając Ci pieniądze, bank bierze na swoje barki pewnego rodzaju ryzyko. Co, jeśli nie będziesz w stanie regulować swoich zobowiązań w terminie? Właśnie dlatego w wielu przypadkach podstawowe znaczenie ma tak pieczołowita analiza poszczególnych klientów. W przypadku zdolności kredytowej liczy się jednak nie tylko to, jaki mamy dochód, ale duże znaczenie ma również forma zatrudnienia: umowa o dzieło, umowa o pracę umowa – zlecenie czy ilość osób w gospodarstwie domowym. Oczywiście, to nie wszystkie czynniki, jakie są brane pod uwagę w odniesieniu do zdolności kredytowej – warto mieć to na uwadze.

kredyt bez zaświadczeń o dochodach

Kalkulator zdolności kredytowej

Jeżeli przed wizytą w banku chcesz (orientacyjnie!) poznać swoją zdolność kredytową, możesz skorzystać z gotowych kalkulatorów. Musisz jednak pamiętać, że to jedynie wstępne informacje, natomiast ostatnie zdanie i tak zawsze należy do banku. Niemniej jednak, jest to wygodne narzędzie, które może okazać się pomocne.

Nie tylko dochody!

Rzecz jasna, bank, w którym składamy wniosek kredytowy, wydając określoną decyzję, bazuje nie tylko na naszych dochodach, ale również może przeanalizować historię kredytową potencjalnego kredytobiorcy, na przykład sprawdzając go w BIK. Biuro Informacji Kredytowej bowiem gromadzi informacje na temat tego, z jaką sumiennością spłacaliśmy nasze kredyty, karty kredytowe itp.

Pożyczka bez zaświadczeń o dochodach: czy to możliwe?

Pożyczki bez zaświadczeń często można znaleźć w ofertach firm pożyczkowych. Taka pożyczka na dowód bez zaświadczeń o zarobkach może stać się rozwiązaniem dla osób, które potrzebują określonej sumy środków dostępnych w krótkim czasie. Szybka pożyczka bez zaświadczeń o dochodach bywa bowiem w takiej sytuacji jedną z możliwych opcji. Jeżeli naszym celem jest pożyczka bez dochodów – to znaczy, bez zaświadczeń, które takie dochody potwierdzą – należy bardzo skrupulatnie przyjrzeć się jej warunkom.

Czy na rynku dostępne są kredyty bez zaświadczeń o dochodach? Tak! Banki starają się wychodzić naprzeciw potrzebom klientów i zdarza się, że w przypadku niektórych ofert kredytowych oczekują tylko oświadczenia na temat uzyskiwanych dochodów. Kredyt bez zaświadczeń o dochodach często bywa oferowany z myślą o niespodziewanych sytuacjach, na które nie jesteśmy przygotowani finansowo. Należy też pamiętać, że niekiedy kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o dochodach opiewa na niższą kwotę.

Reasumując: pożyczka bez zaświadczeń o dochodach bądź też kredyt bez dochodów, czyli zaświadczeń, które je potwierdzają, to rozwiązania, jakie nie są na rynku żadną nowością. Wręcz przeciwnie, oferowane są dość często.