Procedura kredytowa: jakie są jej etapy i ile trwa?
Spis treści
Chcesz starać się o kredyt? Zastanawiasz się, jak wyglądają procedury kredytowe stosowane przez banki? Po raz pierwszy pożyczasz pieniądze, dlatego nie masz pojęcia, czym jest procedura kredytowa i po co się ją stosuje? Ten artykuł jest dla Ciebie!
Procedura kredytowa: definicja
Zacznijmy od podstaw: czym jest procedura udzielania kredytu? Co obejmuje procedura kredytowa krok po kroku? Procedura kredytowa to mechanizm prowadzący do udzielenia kredytu klientowi wnioskującemu, rzecz jasna, jeśli bank wyda pozytywną decyzję kredytową i zdecyduje się na pożyczenie pieniędzy. Procedura kredytowa w banku ma więc priorytetowe znaczenie i zanim zaczniemy starać się o kredyt, warto dowiedzieć się, ile trwa i jakie są jej etapy.
Ile trwa procedura udzielenia kredytu?
Kolejne ważne pytanie, przed którym stają potencjalni kredytobiorcy: jak długo trwa procedura kredytowa? Przede wszystkim, w naszym głowach często kołaczą się wątpliwości dotyczące tego, ile będziemy musieli czekać na decyzję kredytową banku? Niestety, trudno w tym przypadku o jednoznaczną odpowiedź. Termin, w jakim bank wyda decyzję kredytową to kwestia indywidualna, na którą wpływ ma, między innymi to, o jaki kredyt się starasz. Dlaczego to tak istotne? Pożyczenie klientowi 5 tysięcy złotych w ramach kredytu gotówkowego jest dla banku o wiele mniej poważną decyzją, niż, na przykład, udzielenie kredytu hipotecznego na 500 000 złotych, który będzie spłacany przez kolejnych 30 lat, prawda?
Procedura kredytowa: etapy
Ile trwa procedura kredytowa to jedno, ale jak w praktyce przedstawia się procedura udzielania kredytu bankowego w ramach poszczególnych etapów. Pierwszym krokiem jest przyjęcie przez bank Twojego wniosku kredytowego – bank analizuje czy wniosek jest kompletny itp. Procedura udzielania kredytu przez bank zakłada również, że potencjalny kredytodawca skontroluje Twoją zdolność kredytową. Bank musi wiedzieć, że będziesz miał(a) środki, by regularnie spłacać zaciągnięte zobowiązanie. Istotne znaczenie może mieć także historia kredytowa, zabezpieczenie spłaty itp. Po tym, jak bank wyda decyzję o przyznaniu kredytu (na tym etapie może to być oczywiście również decyzja odmowna), przedstawi Ci proponowane warunki. Po podpisaniu umowy kredytowej bank uruchamia kredyt.
Po co bank wprowadza procedury kredytowe?
Wiemy już, jak wygląda procedura przyznawania kredytu bankowego. Wiedza na temat tego, jak będzie wyglądała procedura przyznawania, na przykład, kredytu hipotecznego może dać nam poczucie bezpieczeństwa podczas starania się o jego udzielenie. Odpowiednie przygotowanie w wielu przypadkach decyduje o tym, że procedura udzielania kredytu hipotecznego nie będzie dla nas stresującym przeżyciem.
Po co właściwie istnieją procedury kredytowe współczesnego banku? Z jakiego powodu, proces udzielania kredytu jest tak istotny dla kredytodawcy? To zrozumiałe – bank pożyczając Ci pieniądze bierze na swoje barki konkretne ryzyko, im kwota jest większa, tym jest ono wyższe. Instytucja pożyczająca pieniądze chce mieć więc pewność, że Ty, jako kredytobiorca spłacisz swoje zobowiązanie.
Posłużmy się przykładem: jeżeli o pożyczenie pieniędzy prosi Cię bardzo daleki znajomy, którego właściwie prawie nie znasz, nie czujesz niepokoju? Prawdopodobnie boisz się, że istnieje szansa na kłopoty z jej uregulowaniem. W takiej samej sytuacji jest bank, dlatego może sprawdzać Twoją zdolność kredytową, historię itp.