Prolongata kredytu: co to jest i dlaczego warto znać to pojęcie?
Spłacasz kredyt? A może dopiero zastanawiasz się nad zaciągnięciem podobnego zobowiązania? Zastanawiasz się, co zrobisz w sytuacji, kiedy przez jakiś czas nie będziesz miał(a) środków na uregulowanie zadłużenia? Czy możliwe jest odroczenie raty kredytu? Dzisiaj podpowiemy Ci, czym jest prolongata kredytu i dlaczego powinieneś/powinnaś zaznajomić się z tym terminem.
Prolongata kredytu – co to jest?
Zacznijmy od wyjaśnienia sobie podstawowej definicji. W jednym ze znaczeń, prolongata kredytu to nic innego, jak odroczenie spłaty kredytu. Brzmi tajemniczo? W tym przypadku prolongata spłaty kredytu może dotyczyć albo kompletnej raty, albo jej fragmentu kapitałowego. Co to oznacza w praktyce? Przez ustalony w porozumieniu z bankiem czas, kredytobiorca nie będzie musiał w ogóle płacić raty bądź zapłaci wyłącznie odsetki. Oczywiście, to nie oznacza, że te pieniądze zostaną mu w jakiś sposób „umorzone”. Bank bowiem będzie później wymagał uregulowania należności w określonej formie. Warto pamiętać, że pod pojęciem prolongaty kredytu może kryć się również przedłużenie okresu kredytowania.
Jak uzyskać prolongatę kredytu?
Zwykle koniecznością jest wniosek o prolongatę kredytu. Oczywiście, chęć skorzystania z prolongaty wcale nie musi oznaczać, że bank wyrazi na to zgodę, wiele zależy od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy. Zanim jednak zdecydujemy się na krok, jakim jest prolongata w spłacie kredytu, najpierw sprawdźmy ile to nas będzie kosztowało: to znaczy, czy i jaką opłatę wyznaczył bank. Wniosek o prolongatę spłaty kredytu może okazać się pomocny, jeśli staniemy przed poważnymi problemami finansowymi.
Szczególnie istotna jest ewentualna prolongata kredytu hipotecznego. Dlaczego? Kredyt hipoteczny zwykle jest udzielany na dłuższy okres, w związku z czym, kredytobiorcom trudniej jest przewidzieć ewentualne kłopoty, jakie w tym czasie mogą pojawić się na ich drodze. Niemniej jednak, decydując się na prolongatę jakiegokolwiek kredytu, trzeba mieć świadomość tego, w jaki sposób może ona wpłynąć na jego koszt – prolongata bowiem, niezależnie od tego czy realizujemy ją w kontekście raty, czy jako wydłużenie okresu kredytowania, podwyższa koszt kredytu.
PODSUMOWUJĄC: mówiąc o prolongacie kredytu musimy pamiętać, że może ona dotyczyć zarówno przedłużenia okresu kredytowania jak i odsunięcia w czasie spłacenia rat kredytu: kompletnej raty lub jej elementu kapitałowego.