Przelew na złe konto: co robić, jeśli nastąpiła pomyłka w numerze konta?

Stało się: wpisałeś(aś) zły numer konta w czasie robienia przelewu? Sprawdź, czy pomyłka w przelewie będzie Cię drogo kosztowała i jak odkręcić to całe zamieszanie!

Czy można cofnąć przelew?

Twoim problemem jest przelew na niewłaściwe konto? Zastanawiasz się, czy da się cofnąć przelew? To zależy! Przykładowo, jeżeli przelew nie przeszedł jeszcze przez sesję Elixir lub z innych powodów czeka na wykonanie przez bank, możliwe, że jest taka opcja, dlatego nasza reakcja powinna być jak najszybsza.

przelew na złe konto

Pomyłka w przelewie: co dalej?

Błędny przelew bankowy na nieodpowiedni numer konta? Niestety, to częsty problem. Zmęczenie, roztargnienie – to wszystko sprawia, że o pomyłkę bywa łatwo. Co dalej? Jak rozpocząć odzyskiwanie pieniędzy? Dotychczas, jeżeli omyłkowo przelane pieniądze nie zostały dobrowolnie oddane przez odbiorcę, można było dochodzić swoich praw w sądzie.

Mimo wszystko jednak dalej tkwiliśmy między przysłowiową Scyllą a Charybdą: bank bowiem nie mógł podać danych osobowych osoby, na konto której trafiły nasze środki. W związku z tym, pomyłkowy przelew na konto mógł stać się źródłem problemów i niepotrzebnego stresu.

Na szczęście, w życie mają wejść nowe przepisy regulujące te kwestię. Co to zmieni? Jeżeli wykonamy pomyłkowy przelew na konto, na które nie chcieliśmy przelać środków, będziemy musieli skontaktować się z bankiem, w którym posiadamy konto, z jakiego przelew został zrealizowany. Następnie, bank kontaktuje się z właścicielem konta, na które przelano pieniądze (jeżeli jego konto znajduje się właśnie w tym banku), wezwie do zwrotu funduszy w ciągu 30 dni oraz przedstawi ewentualne następstwa w sytuacji, jeśli do takiego zwrotu nie dojdzie. W momencie, kiedy bank nie jest „administratorem” konta osoby, która otrzymała środki, zawiadomi podmiot prowadzący jego konto o zaistniałej sytuacji i to na tym podmiocie będzie spoczywało podjęcie takich samych kroków. Zwrot nastąpi? Bank odda pieniądze klientowi, który się pomylił. Zwrot nie zostanie dokonany? Sprawę można będzie skierować do sądu, bowiem zyskamy dostęp do danych osoby, która pieniądze otrzymała.

Mimo wszystko, pomyłkowy przelew nadal jest czymś, czego zdecydowanie lepiej unikać. Jeśli mamy w planach przelew gotówki na konto, nie róbmy tego w pośpiechu, kiedy głowę mamy zajętą milionem różnych spraw. Dokładnie przestudiujmy i sprawdzajmy dane do przelewu, czyli, między innymi, numer konta do przelewu. Zawsze upewniajmy się, czy jest prawidłowy, tak by odbiorca przelewu rzeczywiście otrzymał pieniądze. Ostrożności nigdy za wiele!

Źródło: www.rf.gov.pl, dostęp: 21.05.2018r.