Raty równe czy malejące w kredycie hipotecznym? Poradnik dla laików

Zamierzasz zaciągnąć kredyt hipoteczny? Zastanawiasz się, jaka rata kredytu hipotecznego w Twoim przypadku będzie najlepszym rozwiązaniem: równa czy malejąca? Kredyt hipoteczny: jaka rata jest bardziej odpowiednia? Kredyt hipoteczny i raty malejące: czy to dobry pomysł? Nie wiesz, czym tak naprawdę różnią się od siebie raty równe i malejące? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótkie kompendium podstawowej wiedzy.

Kredyt z ratą równą: wady i zalety

Zacznijmy od podstaw: czym są raty równe? Jak działa kredyt z ratą równą? Decydując się na podobne rozwiązanie, musisz mieć świadomość, że to wcale nie oznacza, że przez cały okres kredytowania na pewno będziesz spłacał(a) taką samą kwotę raty. Dlaczego? W przypadku kredytów hipotecznych zwykle obowiązuje zmienna stopa oprocentowania. Raty równe a malejące: co w takim razie je różni? Decydujące znaczenie ma tutaj początek okresu spłaty: na początku bowiem raty równe będą mniejsze niż raty malejące.

Raty malejące: czym się charakteryzują?

Kredyt z ratą malejącą: co to znaczy? Na jakich zasadach funkcjonują raty malejące kredytu? Wiele o charakterze tego rozwiązania mówi już sama nazwa. Raty malejące, jak wspomnieliśmy wcześniej, na początku są wyższe od rat równych (oczywiście zakładając, że porównujemy je w kontekście tego samego kredytu), ale z czasem kwota, na którą opiewa rata zaczyna się kurczyć. W ostatecznym rozrachunku nastąpi więc moment w spłacie kredytu, kiedy rata malejąca będzie mniejsza od raty równej.

Jeżeli przygotowujemy się do zaciągnięcia kredytu i interesuje nas, jak będzie wyglądał stosunek rat równych do rat malejących, można skorzystać z kalkulatora kredytowego, który pomoże nam wyliczyć wysokość raty, oczywiście orientacyjnie, bo ostatecznie wiążące są nasze ustalenia z bankiem. Raty równe czy malejące? Kalkulator wskaże, jaka może być ich hipotetyczna wysokość przy wprowadzonych parametrach kredytu. Kalkulator rat równych oraz kalkulator rat malejących (zwykle w kalkulatorze rat kredytu wystarczy wybrać interesującą nas opcję) jest w stanie okazać się bardzo pomocny.

Jakie raty są lepsze: równe czy malejące?

Kredyt hipoteczny: raty równe czy malejące – co wybrać? Wiele zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Poza różnicą wysokości w początkowym okresie spłaty, raty równe i malejące mają odmienny wpływ na to, jak w ostatecznym rozrachunku będzie prezentowała się suma wszystkich zapłaconych odsetek. Jak to wygląda w praktyce? W przypadku rat malejących docelowo uiścimy mniej odsetek.

O czym jeszcze należy pamiętać? Rodzaj rat: równe lub malejące, oddziałuje także na zdolność kredytową kredytobiorcy. Jak? W przypadku rat malejących, trzeba się liczyć z tym, że może być ona niższa niż w sytuacji, kiedy zdecydujemy się na raty równe.

REASUMUJĄC: miesięczna rata kredytu hipotecznego to zwykle poważne obciążenie w naszym domowym budżecie, dlatego wybór pomiędzy ratami równymi i malejącymi powinien być starannie przemyślany i dostosowany do naszej indywidualnej sytuacji finansowej, potrzeb oraz oczekiwań.