Rozdzielność majątkowa a kredyt: z jakimi konsekwencjami musisz się liczyć?
Spis treści
Małżeństwo może nieść za sobą szereg konsekwencji, również majątkowych. Wiele osób decyduje się więc na rozwiązanie, jakim jest odrębność majątkowa małżonków. Co to oznacza? Jakie konsekwencje może mieć rozdzielność majątkowa w małżeństwie? Rozdzielność majątkowa a wspólny kredyt hipoteczny: czego możemy się spodziewać? Spróbujmy rozwinąć ten temat!
Na czym polega rozdzielność majątkowa?
Zacznijmy od wyjaśnienia sobie definicji rozdzielności majątkowej. Termin ten oznacza, że zarówno mąż, jak i żona posiadają własne, osobne majątki, którymi samodzielnie zarządzają. Jak ustanowić rozdzielność majątkową? Rozdzielność majątkowa po ślubie może być ustanowiona na dwa sposoby: dobrowolnie i sądownie. Jeżeli mąż i żona zgadzają się na takie rozwiązanie, wystarczy wizyta u notariusza – koniecznością jest bowiem zachowanie formy aktu notarialnego. W sytuacji, kiedy jeden ze współmałżonków odmawia ustanowienia rozdzielności, istnieje możliwość wstąpienia na drogę sądowną.
Rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny: co to dla Ciebie oznacza?
Przejdźmy do meritum: kredyt hipoteczny a rozdzielność majątkowa między małżonkami – jakich następstw możemy się spodziewać? Czy małżeństwa z ustanowioną rozdzielnością majątkową w ogóle może się starać o kredyt hipoteczny? Oczywiście, że tak. Brak wspólnoty majątkowej nie jest w tym przypadku przeszkodą.
Rozdzielność majątkowa a zdolność kredytowa – czy istnieje zależność?
Co ze zdolnością kredytową? Rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny na mieszkanie: co to oznacza dla zdolności kredytowej małżonków? Jeżeli małżonkowie mający ustaloną rozdzielność majątkową chcą wspólnie ubiegać się o kredyt hipoteczny, bank będzie analizował zdolność kredytową obu stron: męża i żony. Posiadanie rozdzielności nie musi mieć na nią wpływu. Nieco inaczej jest, jeśli kredytobiorcą ma być tylko jeden ze współmałżonków mających rozdzielność majątkową: wówczas kredytodawca pod uwagę bierze tylko zdolność kredytową tej osoby.
Podsumowując: posiadanie rozdzielności majątkowej nie wyklucza nas z grona potencjalnych kredytobiorców. Wręcz przeciwnie – jak najbardziej możemy starać się o kredyt hipoteczny na mieszkanie, zarówno wspólnie, jak i samodzielnie.