Ile kosztują fundamenty?

Fundamenty to absolutna baza naszego przyszłego domu i jeden z pierwszych wydatków, jakie będziemy musieli ponieść w procesie jego budowy. Wykonanie fundamentów ma priorytetowe znaczenie, podobnie jak koszt elewacji czy faktycznie obowiązujące ceny pokryć dachowych, dlatego inwestorzy zwykle zastanawiają się: ile kosztują fundamenty pod dom? Jak prezentuje się szczegółowy koszt fundamentów? Od czego zależy cena fundamentów? Czy w praktyce budowa fundamentów będzie dla nich dużym obciążeniem finansowym? Jak prezentuje się cennik robocizny za ocieplenie fundamentów? Dlaczego wylewanie fundamentów jest tak istotne? Spróbujmy rozwinąć ten temat!

Wyznaczanie fundamentów

Ile kosztuje wytyczenie fundamentów? Fundamenty pod dom muszą być najpierw odpowiednio wyznaczone. W tym celu powinniśmy skorzystać z usług geodety, który posiada wymagane uprawnienia. Jaka będzie cena wytyczenia fundamentów? Za podobną usługę będziemy musieli zapłacić zwykle ok. 800-2000 złotych (wytyczenie fundamentów + mapa do celów projektowych).

Kopanie fundamentów – cena

Przejdźmy teraz do kolejnej ważnej kwestii: ile kosztuje kopanie fundamentów? Od czego zależy, jakie koszty będzie generował wykop pod fundamenty? Rozstrzał cenowy, jeśli chodzi o koszt wykopania fundamentów może być bardzo duży, ponieważ wiele zależy od wykorzystanej techniki oraz charakteru gruntu. Cena kopania fundamentów ręcznie może wahać się w granicach ok. 30 – 150 złotych za metr sześcienny, w zależności od tego, jaki jest poziom trudności prowadzonych prac.

Ławy fundamentowe – cena

Ile kosztuje ława fundamentowa? Jeżeli interesuje nas koszt budowy fundamentów, powinniśmy dokonać szczegółowej kalkulacji i przede wszystkim – sprawdzić dostępne na rynku oferty. Jak wygląda koszt ławy fundamentowej? Za realizację tej usługi, w zależności od regionu Polski, będziemy musieli zapłacić ok. 100 – 200 złotych za metr kwadratowy (robocizna + materiały). Zawsze należy sprawdzić, czy cena podana przez firmę za ławy fundamentowe zawiera koszt robocizny i materiałów.

Płyta fundamentowa – cena za m2

Nie ulega wątpliwości, że koszt wykonania fundamentów to bardzo ważny element wydatków w odniesieniu do całej inwestycji, dlatego należy go dokładnie przeanalizować. Jak wygląda koszt płyty fundamentowej? Na jaką kwotę powinniśmy być przygotowani? W tym przypadku wydatki mogą oscylować w granicy ok. 50 – 100 złotych za metr kwadratowy (cena nie obejmuje potrzebnych materiałów). Porównując ceny usług, zarówno w przypadku płyty jak i ławy fundamentowej, należy sprawdzić, jaki zakres prac obejmują.

Koszt ocieplenia fundamentów

Dokonując kalkulacji ceny wykonania fundamentów, nie możemy zapominać o ważnym procesie, jakim jest ich ocieplanie. Jak w takim razie będzie prezentował się koszt fundamentów pod dom w przypadku tej usługi? Duże znaczenie ma rodzaj fundamentów i zastosowana technologia. Na uwadze należy mieć również cennik robocizny izolacji fundamentów.

Koszt robocizny fundamentów

Budowa domu – fundamenty to podstawa! Dokonując obliczeń, ile będzie wynosiła cena fundamentu za metr, kalkulując poszczególne etapy wykonania fundamentu itp., należy sprawdzać, czy cena podana przez danego usługodawcę obejmuje koszty zakupu niezbędnych materiałów oraz koszty robocizny. Ma to bowiem bardzo duże znaczenie dla kosztów budowy fundamentów domu.

PODSUMOWUJĄC: koszt fundamentu pod dom parterowy czy piętrowy to bardzo ważny punkt na mapie wydatków inwestora. To, ile będziemy musieli zapłacić za fundamenty domu jednorodzinnego jest uzależnione od szeregu kwestii, między innymi, obecności piwnicy czy zastosowanego rodzaju fundamentów. Warto więc postarać się obliczyć cenę za m2 fundamentów. Tym bardziej, że cena budowy fundamentów może cechować się dużą rozpiętością. Oczywiście, koszt fundamentów pod dom jednorodzinny obejmuje jeszcze szereg innych, niewymienionych wyżej etapów. Wszystkie podane ceny są orientacyjne i mogą się różnić od rzeczywistych ofert.