Ile kosztuje wyprawka dla noworodka?

Narodziny dziecka – moment absolutnie przełomowy w życiu każdego rodzica. Czas oczekiwania na pojawienie się maluszka można wykorzystać na przygotowanie niezbędnej wyprawki. Co jest absolutnym minimum wyprawkowym? Jak powinna wyglądać wyprawka dla niemowląt? I w końcu najważniejsze pytanie, które często spędza sen z powiek młodym rodzicom – ile kompletna wyprawka dla niemowlaka będzie właściwie kosztowała?

Szpitalna wyprawka dla noworodka

Co decyduje o cenie wyprawki dla niemowlaka? Samo przygotowanie wyprawki dla dziecka można podzielić na dwa etapy: wyprawkę szpitalną, potrzebną zaraz po urodzeniu się malucha i wyprawkę „domową”. Na liście szpitalnych rzeczy dla noworodka powinny znaleźć się przede wszystkim odpowiednie dla jego wieku ubranka. Jakie ubranka musi zawierać wyprawka? Na przykład:

• body: 10 – 30 zł/sztuka

• śpioszki: 10- 30 zł/sztuka

• czapeczka: 5 – 20 zł/sztuka

• skarpetki: 5 – 10 zł/sztuka

Oczywiście, nie można zapomnieć o ubrankach niezbędnych do opuszczenia szpitala, dopasowanych do aktualnej pory roku i pogody. Inaczej pod tym względem będzie wyglądała wyprawka do szpitala na lato, kiedy zwykle temperatury są łaskawsze, inaczej odpowiednia wyprawka dla noworodka do szpitala jesienią, gdy zaczyna się robić coraz zimniej, a jeszcze inaczej wyprawka do szpitala zimą. Co jeszcze powinna obejmować podstawowa wyprawka dla noworodka? Ręcznik (20 – 50 zł) i koc dla maluszka (20 – 100 zł). Wyprawka dla dziecka po urodzeniu nie może obejść się bez kosmetyków, między innymi, dedykowanego noworodkom płynu do kąpieli (20 – 30 zł) czy jednorazowych pieluszek w odpowiednim rozmiarze (ok. 20 zł).

koszt wyprawki dla noworodka

Podstawowa wyprawka dla niemowlaka

Jak wygląda wyprawka dla dziecka do domu? Co możemy zrobić, by zakupy nie nadwyrężyły naszych finansów i wyprawka dla noworodka była jak najtańsza? Powinniśmy sobie uzmysłowić, że sam koszt wyprawki dla noworodka może być naprawdę bardzo różny – wszystko zależy od tego, jak wiele dodatkowych akcesoriów kupimy i na produkty w jakich cenach będziemy się decydować. Kompletna wyprawka dla noworodka do domu powinna jednak zawierać pewne podstawowe elementy, między innymi:

• łóżeczko: ok. 500 – 2000 zł

• wyprawka do łóżeczka: pościel: 30 – 200 zł

• wózek: 500 – 5000 zł

• wanienka: 50 – 300 zł

• butelki do karmienia: 20 – 50 zł/sztuka

Rzecz jasna, poza powyższymi punktami, pełna wyprawka dla noworodka musi być wyposażona chociażby w dodatkowe ubranka, akcesoria kosmetyczne, higieniczne oraz pieluszki. Wyprawka dla noworodka chłopca czy dziewczynki nie różni się zbytnio od siebie – takie maluchy, bez względu na płeć, mają podobne potrzeby. Pierwsza wyprawka dla noworodka zakłada, że musimy postarać się o wszystkie potrzebne rzeczy, natomiast jeśli to nasze kolejne dziecko, część akcesoriów zazwyczaj mamy już w swoim posiadaniu.

Cała wyprawka dla noworodka może być o wiele bogatsza i zawierać sporo pomocnych gadżetów, takich jak niania elektroniczna (ok. 100 – 300 zł), poduszki do karmienia (50 – 250 zł) czy otulacze (30 – 50 zł). Koszt wyprawki dla niemowlaka i noworodka powinien być więc uzależniony od tego, na jakie wydatki jesteśmy przygotowani.

Jak zmniejszyć koszt wyprawki dla dziecka?

Niestety, nawet jeśli maksymalnie okroimy swoje potrzeby, cena wyprawki dla noworodka może zwalić nas z nóg. Ile kosztuje wyprawka dla niemowlaka po ograniczeniu jej zawartości? Czy da się zminimalizować koszt wyprawki dla dzidziusia? Oczywiście, że tak, wystarczy tylko kilka prostych zabiegów! Zwykle rodzina, przyjaciele i znajomi odwiedzają młodych rodziców przynosząc drobiazgi dla maluszka i doskonale wiedzą, ile kosztuje wyprawka dla dziecka, w związku z czym mają świadomość, że jest to poważny wydatek. Młodzi rodzice są więc często zasypywani pytaniami – co kupić? Wówczas można delikatnie podpowiedzieć, co może być najbardziej przydatne dla dziecka. To pozwoli też uchronić się przed dublowaniem prezentów lub całkowicie nieprzydatnymi podarkami. W ten sposób da się uzbierać całkiem pokaźną wyprawkę dla małego dziecka.

Gromadzenie wyprawki warto zacząć jak najwcześniej. Dzięki temu zyskamy czas na porównanie ofert, poszukanie promocji i najbardziej atrakcyjnych ofert oraz przede wszystkim – zastanowienie się, co rzeczywiście będzie nam przydatne. Ciąża to idealny czas na przygotowanie wyprawki dla noworodka. Jeżeli martwi nas cena wyprawki dla dziecka, należy powstrzymać się od przypadkowych, nieprzemyślanych zakupów.

PODSUMUJMY: ile kosztuje wyprawka niemowlęca? To zależy od tego, co będzie się w niej znajdowało. Kompletna wyprawka dla niemowlaka jednak zwykle wiążę się z wydatkiem rzędu kilkuset – kilku tysięcy złotych.