Co to jest karta kredytowa i jak działa?

Karta kredytowa to jeden z popularnych produktów finansowych. Zastanawiasz się nad wprowadzeniem podobnego rozwiązania do swojego budżetu? Kusi cię skorzystanie z karty kredytowej, ale nie wiesz do końca z czym to „się je”? Jesteś ciekawy, jak odbywa się naliczanie odsetek na karcie kredytowej? Spróbujemy Ci pomóc! Sprawdźmy, jak wygląda rynek kart kredytowych w Polsce.

Co to jest karta kredytowa?

Jak jest definicja karty kredytowej? Co warto o niej wiedzieć? Karta kredytowa to specyficzny środek płatniczy. Dlaczego? Bank udostępnia nam określony limit środków na karcie kredytowej, z którego możemy korzystać właśnie za jej pośrednictwem. Warto zaznaczyć, że w wielu przypadkach istnieje możliwość otrzymania karty kredytowej bez konta w danym banku. Dla posiadacza istotne powinny być dane karty kredytowej, między innymi, numer karty kredytowej. Generalnie szansa na przyznanie karty oraz kwota limitu kredytowego to czynniki ściśle zdeterminowane przez posiadaną zdolność kredytową. Proponowane są także karty kredytowe dla firm.

Jak działa karta kredytowa?

Powiedzieliśmy sobie już co nieco o terminologii, zastanówmy się więc, jak korzystać z karty kredytowej? Co warto mieć na uwadze i właściwie dokładnie na czym polega karta kredytowa? Używając karty kredytowej korzystamy z środków, które zostały nam udostępnione przez bank, dlatego tak istotna jest odpowiednia spłata karty kredytowej.

Okres rozliczeniowy karty kredytowej to niezwykle istotny termin. Wraz z końcem okresu rozliczeniowego powinniśmy otrzymać od banku wyciąg, na którym przedstawione zostaną szczegóły użytkowania naszej karty oraz czas, w jakim musimy uregulować zaciągnięte zobowiązanie. Co możemy zrobić w sytuacji, kiedy nie mamy środków, żeby spłacić całość zadłużenia? Wówczas klient może zdecydować się tylko na uiszczenie kwoty minimalnej (z reguły jest to kilka procent sumy zobowiązania, w zależności od oczekiwań banku) w czasie wymaganym przez bank.

Jak używać karty kredytowej? Przede wszystkim, warto się zapoznać z dość znaczącym terminem, jakim okres bezodsetkowy karty kredytowej. W sytuacji, kiedy zobowiązanie zostanie kompletnie uregulowane jeszcze zanim skończy się okres bezodsetkowy, wówczas jak sama nazwa wskazuje, bank nie będzie żądał od nas uiszczenia odsetek. Należy jednak pamiętać, że zasada ta obowiązuje wyłącznie w przypadku transakcji bezgotówkowych.

Bardzo ważną kwestią jest oprocentowanie karty kredytowej i sposób, w jaki odsetki są naliczane. Zanim zdecydujemy się na taki krok, koniecznie należy się dokładnie zapoznać ze wszystkimi warunkami, by móc efektywnie, a jednocześnie rozsądnie, korzystać z tego rodzaju karty. Długość okresu rozliczeniowego i bezodsetkowego to indywidualna kwestia, uzależniona od oferty banku. Czy karta kredytowa bez dochodów jest w ogóle możliwa? Czy karta kredytowa dla studenta to dostępna opcja? Na rynku znajdziemy podobne oferty banków, ale jeśli nie posiadamy regularnych dochodów, musimy się zastanowić, czy w ogóle będziemy w stanie uregulować zaciągnięte zobowiązania.

karta kredytowa jak działa

Zalety karty kredytowej

Wiemy już, jakie są cechy karty kredytowej oraz jak działa ten środek płatniczy. Wymieńmy sobie teraz plusy karty kredytowej! Przede wszystkim, może się ona okazać dla nas pewnego rodzaju finansowym amortyzatorem i pomóc nam w sytuacji, w której chwilowo nie dysponujemy potrzebnymi środkami. Trzeba jednak pamiętać, że z karty kredytowej należy korzystać „z głową”, dbając o regularne spłaty i trzeźwo oceniając swoje możliwości finansowe. Jakie jeszcze korzyści karty kredytowej mogą przemawiać za tym rozwiązaniem? Prawidłowo spłacana karta kredytowa może stać się elementem pozytywnej historii kredytowej.

Karta kredytowa: czy warto?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, sami musimy zdecydować, czy płatność kartą kredytową jest dla nas przydatną opcją i czy będziemy w stanie zatroszczyć się o jej terminową spłatę. Analizując bankowe oferty, na uwadze należy mieć kilka kwestii. Podajmy sobie kilka przykładów.

• Czy karta kredytowa jest dla nas wystarczająco przejrzysta? Musimy rozumieć zasady funkcjonowania karty kredytowej, by umiejętnie z niej korzystać.

• Jakie koszty karty kredytowej są związane z jej użytkowaniem?

• Jak wysokie jest jej oprocentowanie?

PODSUMOWUJĄC: karta kredytowa to produkt powszechnie oferowany przez banki. To, czy jest ona zasadna w naszym przypadku to bardzo indywidualna kwestia, którą należy dokładnie przemyśleć, bowiem sposób spłacania karty kredytowej wpływa na naszą historię kredytową.