Godziny księgowania przelewów przez banki

To księgowanie przelewów bankowych decyduje o tym, kiedy pieniądze spłyną na nasze konto. W związku z tym, pojawia się pytanie – jak wyglądają godziny księgowań w bankach? Kiedy możemy spodziewać się zaksięgowania przelewu? Rozwińmy ten temat!

W jakich godzinach księgowane są przelewy międzybankowe?

O których godzinach księgują przelewy? Należy pamiętać, że w przypadku przelewów międzybankowych, księgowania w bankach to kwestia indywidualna, uzależniona od konkretnej instytucji, dlatego godziny księgowania przelewów przychodzących i wychodzących mogą się różnić. Przykładowo, księgowanie przelewów bankowych przychodzących w Alior Banku w ramach sesji Elixir ma miejsce trzy razy dziennie: od godziny 11.00, od godziny 15.00 oraz od godziny 17.00 (źródło: www.kantor.aliorbank.pl). Podane informacje dotyczą przelewów krajowych.

Warto zaznaczyć, że to, kiedy przelewy międzybankowe dotrą na nasze konto jest zdeterminowane nie tylko przez godziny księgowań w banku, który obsługuje nasz rachunek, ale również przez sesje księgowe w bankach, z jakich przelewy „wychodzą”. W wielu instytucjach, księgowania bankowe, zarówno w przypadku przelewów międzybankowych wychodzących, jak i przychodzących, odbywają się trzy razy w ciągu dnia.

przelewy bankowe godziny księgowania

Przelewy międzybankowe w weekend

Wiemy już, że data księgowania przelewu międzybankowego zależy od ustalonych sesji w poszczególnych bankach. Jak w takim razie wygląda księgowanie na kontach w czasie weekendu? Sesje księgowania odbywają się w takim samym rytmie, a może są zawieszane? Czy banki księgują w soboty? Niestety, przelewy międzybankowe w sobotę i niedzielę nie są księgowane. Warto o tym pamiętać, planując realizację płatności itp. Jednym z dostępnych rozwiązań może być wówczas przelew ekspresowy. Jeśli nasz bank go oferuje, należy sprawdzić, na jakich zasadach funkcjonuje.

PODSUMUJMY: godziny księgowania przelewów międzybankowych w ramach sesji ELIXIR mogą się różnić, w zależności od konkretnego banku, co warto wziąć pod uwagę, jeśli chcemy przynajmniej orientacyjnie przewidzieć, kiedy przelew „wyjdzie” z naszego rachunku lub kiedy pieniądze się na nim znajdą. Należy mieć na względzie fakt, że w weekendy nie ma miejsca księgowanie przelewów międzybankowych.