Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego?

Kredyt gotówkowy to absolutnie jeden z najbardziej popularnych produktów bankowych. Zdarza się, że potrzebujemy niewielkiej kwoty, by kupić nową lodówkę, sfinansować wakacyjny wyjazd czy pozszywać domowy budżet. Wówczas zazwyczaj zadajemy sobie pytanie: ile wyniesie rata kredytu? Co decyduje o jej wysokości? Jak obliczyć raty malejące, a jak raty równe? Przelicz ratę kredytu razem z nami!

Oblicz ratę kredytu gotówkowego: te czynniki mają znaczenie!

Obliczanie raty kredytu to trudne zadanie. Na to, jak wysoka będzie rata kredytu gotówkowego wpływ ma kilka kwestii, między innymi:

• ilość rat: im jest ich więcej, tym pojedyncza rata będzie mniejsza, przy założeniu, że wielkość kredytu jest taka sama

• rodzaj rat: raty równe lub malejące (raty równe cieszą się największą popularnością)

• wysokość oprocentowania

• charakter oprocentowania: stałe lub zmienne (oprocentowanie zmienne niesie za sobą ryzyko, że rata kredytu, jeżeli podniesie się oprocentowanie, jest w stanie się zwiększyć w momencie regulowania zadłużenia)

• suma, na jaką zaciągamy kredyt

• wysokość oraz sposób regulowania prowizji: prowizja może mieścić się w sumie kredytu lub być do tej sumy dodana

obliczenie raty kredytu gotówkowego

Wyliczenie raty kredytu w Excelu

Wiemy już, jakie kwestie mają znaczenie, jeśli chodzi o obliczanie wysokości raty kredytu gotówkowego, a jak to zrobić w praktyce? Jeżeli zamierzasz zaciągnąć kredyt regulowany w ratach równych, o stałym oprocentowaniu, a wymagana prowizja jest dodana do sumy tego zobowiązania, przeliczanie rat kredytu możliwe jest przy zastosowaniu funkcji PMT zawartej w Excelu.

Wylicz ratę kredytu gotówkowego przy pomocy kalkulatora kredytów gotówkowych

Zadając sobie pytanie: jakie raty zapłacę, możemy skorzystać również ze specjalnych kalkulatorów kredytów gotówkowych, które orientacyjnie wyliczą dla nas wysokość raty kredytu przy wprowadzonych przez użytkownika parametrach i przedstawią symulację rat kredytu. Należy jednak zaznaczyć, że liczenie raty kredytu przy użyciu podobnego narzędzia ma charakter hipotetyczny.

PODSUMUJMY: to, jaką wysokość będzie miała miesięczna rata kredytu, jest zdeterminowane szeregiem czynników. Często stajemy przed pytaniem: jak obliczyć ratę kredytu mieszkaniowego, gotówkowego itp., w zależności od tego, jaki kredyt chcemy podjąć. Obliczanie rat to zadanie banku, dlatego wszelkie pytania o ich wysokość należy kierować do specjalistów.