Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego?

Będąc na etapie analizowania ofert kredytowych, zazwyczaj w głowie mamy gonitwę myśli, która skupia się na jednym pytaniu: jak wybrać najlepszą opcję? Często zastanawiamy się, jaka miesięczna rata kredytu hipotecznego będzie do udźwignięcia przez nasz domowy budżet? Na czym właściwie polega wyliczenie raty kredytu hipotecznego? Jak obliczyć ratę kredytu na dom lub mieszkanie? Dzisiaj rzucimy na tę kwestię więcej światła!

Oblicz ratę kredytu hipotecznego samodzielnie!

Obliczanie rat to zadanie banku. Specjaliści dokonują kalkulacji raty kredytu hipotecznego, biorąc pod uwagę szereg czynników, dlatego wszelkie pytania należy kierować do obsługi konkretnej placówki. Jeśli jednak chcemy wiedzieć, orientacyjnie, ile wyniesie rata kredytu, wówczas należy skrupulatnie przedstawić wszystkie jego parametry. O czym trzeba pamiętać, jeśli w planach mamy obliczanie wysokości raty kredytu? Znaczenie ma, między innymi:

• rodzaj rat: rata stała kredytu (równa) lub rata malejąca

• wysokość prowizji i suma kredytu

• oprocentowanie kredytu (wysokość, stałe czy zmienne)

• czas spłaty (liczba rat)

Uwaga: pamiętajmy, iż zaciągając kredyt z oprocentowaniem zmiennym, musimy liczyć się z możliwością, że wysokość spłacanych rat zwiększy się w momencie regulowania zobowiązania, jeżeli podniesie się oprocentowanie. W przypadku prowizji natomiast, obliczając ratę, należy mieć na względzie to, czy mieści się ona w sumie kredytu czy została do tej sumy dodana.

Przejdźmy do meritum: wzór na obliczanie rat kredytu jest bardzo złożony, dlatego, jeżeli planujemy zaciągnięcie kredytu spłacanego w ratach równych, przy stałym oprocentowaniu, w przypadku którego prowizja została dodana do sumy kredytu, rozwiązaniem może być obliczanie raty kredytu w Excelu, za pomocą funkcji PMT.

Obliczanie raty kredytu hipotecznego za pomocą kalkulatora kredytów hipotecznych

Symulację rat kredytu hipotecznego (orientacyjną!) możemy przygotować również przy pomocy dedykowanych kalkulatorów kredytów hipotecznych, które są dostępne w sieci. Dlatego, jeśli zastanawiamy się, jaką ratę kredytu hipotecznego będziemy musieli spłacać, istnieje opcja skorzystania z podobnego rozwiązania. Oczywiście, taki symulator rat kredytu bazuje na danych, jakie wprowadzimy, więc musimy być w tym względzie jak najbardziej dokładni, a otrzymane przy jego pomocy informacje są hipotetyczne.

PODSUMOWUJĄC: przeliczanie rat kredytu to duże wyzwanie, dlatego jeśli zastanawiamy się, ile będzie wynosiła rata kredytu hipotecznego, o szczegółowe informacje należy pytać w banku, gdzie powinny nam zostać przedstawione niezbędne wyliczenia. Samodzielne liczenie raty kredytu możliwe jest, między innymi, przy pomocy specjalnych kalkulatorów kredytu hipotecznego, ale uwaga – zawsze najważniejsze są informacje płynące z banku i to na nich powinniśmy bazować, ponieważ dane przedstawione przez kalkulatory są jedynie orientacyjne. Pytanie: jak obliczyć ratę kredytu konsolidacyjnego, ratę kredytu gotówkowego czy samochodowego jest zupełnie normalne. Ostatecznie, wysokość raty będzie miała wpływ na nasz domowy budżet.