Jak obliczyć ratę kredytu mieszkaniowego?

Zakup własnego mieszkania to jeden z przełomowych momentów w naszym życiu. Wiele osób finansuje podobną inwestycję przy pomocy kredytu bankowego, dlatego jednym z absolutnie podstawowych pytań, jakie pojawiają się w głowie kupujących, jest pytanie o wysokość raty kredytu. Często zastanawiamy się, na czym polega obliczanie raty kredytu na mieszkanie, mamy wątpliwości co do tego, jaka rata kredytu mieszkaniowego będzie dla nas optymalnym rozwiązaniem i co zrobić, żeby raty na mieszkanie nas nie przerosły. Dzisiaj zajmiemy się właśnie tymi zagadnieniami. Oblicz ratę kredytu na mieszkanie!

Oblicz ratę kredytu mieszkaniowego – jak?

Wyliczenie raty kredytu wbrew pozorom wcale nie jest takie proste. Istnieją wprawdzie specjalne wzory na obliczenie raty kredytu, jednak trzeba pamiętać, że są one dość zawiłe. Jeżeli zastanawiamy się, ile wyniesie rata kredytu na mieszkanie, koniecznie trzeba przeanalizować kilka zasadniczych kwestii. Przeliczanie rat kredytu powinno uwzględniać między innymi:

• wysokość kredytu

• wysokość prowizji (czy została ona dodana do sumy kredytu czy już się w niej mieści?)

• wysokość oprocentowania oraz jego rodzaj: stałe czy zmienne?

• czas spłaty kredytu: ilość rat

Jak w takim razie można przeprowadzić kalkulację raty kredytu? O wszystkie szczegóły należy pytać w banku, którego ofertę analizujemy. Obliczanie raty kredytu mieszkaniowego w Excelu, przy założeniu, że jest to kredyt o ratach równych, oprocentowaniu stałym oraz prowizji, która została dodana do jego sumy, może bazować na funkcji PMT.

To, ile wynosi rata kredytu za mieszkanie jest uzależnione od szeregu czynników, dlatego obliczanie wysokości raty kredytu wymaga od nas dużego skupienia. Jednocześnie, trzeba pamiętać, że rata kredytu ze zmiennym oprocentowaniem, w sytuacji, w której ono się podniesie, jest w stanie się zwiększyć w momencie regulowania tego zobowiązania.

Symulacja rat kredytu mieszkaniowego przy użyciu kalkulatora kredytów mieszkaniowych

Zastanawiasz się, ile będzie wynosiła miesięczna rata kredytu mieszkaniowego? W sieci funkcjonują specjalistyczne kalkulatory, symulatory rat, stworzone dla kredytów mieszkaniowych, które prezentują orientacyjną wysokość raty za mieszkanie przy określonych założeniach. Zazwyczaj, kalkulatory kredytów mieszkaniowych wymagają podania, na przykład: kwoty kredytu, ceny nieruchomości, okresu kredytowania, rodzaju rat oraz oprocentowania. Warto jednak pamiętać, że wyliczenie raty przy pomocy takiego narzędzia jest jedynie przykładowe. O wysokość rat w przypadku konkretnych produktów finansowych należy pytać w bankach.

PODSUMOWUJĄC: często stajemy przed rozterkami: jak obliczyć ratę kredytu konsolidacyjnego, hipotecznego, samochodowego itp. Należy pamiętać, że liczenie raty kredytu to trudne zadanie, dlatego warto w tym przypadku polegać na umiejętnościach specjalistów. To bank powinien nam przedstawić wysokość raty oraz harmonogram spłacania kredytu.