Jak obliczyć ratę kredytu samochodowego?

Samochód – pojazd, który absolutnie zrewolucjonizował nasze podejście do transportu. Stając przed decyzją o zakupie własnego auta, zazwyczaj pada pytanie: jak sfinansować podobną transakcję? Mamy kilka opcji do wyboru, między innymi: rozliczenie gotówkowe, jeśli dysponujemy odpowiednią sumą pieniędzy, samochód na raty lub kredyt samochodowy w banku. Decydując się na ostatnie rozwiązanie, zazwyczaj zastanawiamy się, jak wysoka będzie rata kredytu samochodowego. Co ma na nią wpływ? Przelicz ratę kredytu razem z naszymi wskazówkami!

Oblicz ratę kredytu samochodowego – co należy wziąć pod uwagę?

Obliczanie raty kredytu samochodowego to duże wyzwanie. O wszelkie informacje dotyczące wysokości raty należy zatem prosić obsługę banku. Wyliczenie raty kredytu powinno uwzględniać kilka istotnych czynników, między innymi: wysokość prowizji oraz fakt, w jaki sposób prowizja jest regulowana przez kredytobiorcę – czy mieści się ona w sumie kredytu, czy została ona do tej sumy dodana. Ponadto, decydujące znaczenie dla tego, jak wysoka będzie rata kredytu na samochód ma pożyczana przez klienta kwota. Oblicz ratę kredytu na samochód – co jeszcze ma na nią wpływ? Wysokość i rodzaj oprocentowania oraz liczba rat, na które zostanie rozłożona regulacja zobowiązania. Wybierając oprocentowanie zmienne, trzeba liczyć się z tym, że jeżeli oprocentowanie się podniesie, zwiększeniu może ulec również rata spłacanego przez nas kredytu. Obliczanie rat kredytu z oprocentowaniem stałym, ratami równymi i prowizją dodaną do jego sumy, możliwe jest przy pomocy funkcji PMT dostępnej w Excelu.

W wielu przypadkach, marzenie kredytobiorcy stanowi niska rata kredytu na samochód. Właśnie dlatego, warto porównywać między sobą konkretne oferty, poświęcić czas na rekonesans wśród dostępnych na rynku produktów kredytowych i przede wszystkim: dokonać rozsądnego, przemyślanego wyboru. Na uwagę zasługują jednak nie tylko najniższe raty, ale również, na przykład, rzeczywista kwota kredytu do spłaty oraz jego koszty. Jednym z dostępnych obecnie rozwiązań jest kredyt samochodowy z ratą balonową. Brzmi ciekawie, a na czym to polega? Kredyty z ratą balonową to specyficzne produkty popularne na rynku samochodowym. W tym przypadku, kredytobiorca nie reguluje zobowiązania w równych, miesięcznych ratach: terminarz spłaty w odniesieniu do kredytu z ratą balonową jest uzależniony od tego, w jaki sposób została podzielona pożyczona kwota. Bardzo często wygląda następująco: ostatnia rata opiewa na większą sumę, natomiast pozostałe raty są niższe. Warto jednak pamiętać, że harmonogram jest uzależniony od konkretnej oferty kredytowej.

Wylicz ratę kredytu samochodowego z kalkulatorem kredytów samochodowych

W przybliżeniu symulację rat kredytu samochodowego można wykonać za pomocą specjalnych kalkulatorów kredytów samochodowych. Wystarczy skrupulatnie uzupełnić wymagane przez kalkulator informacje. O co może „zapytać” nas kalkulator? Między innymi o: kwotę kredytu, liczbę i rodzaj rat, oprocentowanie itp. Należy jednak pamiętać, że to sposób na otrzymanie informacji orientacyjnych.

Wszystkie szczegóły dotyczące spłaty kredytu samochodowego powinien podać nam udzielający go bank.

PODSUMUJMY: istnieje wiele czynników, które wpływają na wysokość raty kredytu samochodowego, dlatego jej obliczenie jest tak trudnym zadaniem. Należy więc poprosić banki o precyzyjne przedstawienie wyliczeń dotyczących wysokości raty kredytu. Generalnie, w przypadku kredytów często padają pytania: jak obliczyć ratę kredytu mieszkaniowego, samochodowego, gotówkowego itp. Właśnie dlatego tak istotne są informacje przekazywane przez banki.