Kredyt samochodowy czy leasing – co będzie lepsze dla twojej firmy?

Potrzebujesz samochodu dla swojej firmy? Zastanawiasz się, co będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem: leasing czy kredyt na samochód? Nie wiesz, czym właściwie różnią się te dwa rozwiązania i które z nich będzie bardziej odpowiadało Twoim potrzebom? Czy zakup samochodu na raty to dobry pomysł? Jakie korzyści z leasingu samochodu mają szczególne znaczenie? Jaki jest koszt leasingu samochodowego? Te wszystkie pytania często spędzają nam sen z powiek. Postaramy się udzielić Ci kilku wskazówek!

Kredyt na samochód. Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt na auto to jedno z rozwiązań, dzięki którym można zdobyć fundusze na własny samochód. Zacznijmy od sprecyzowania sobie: czym właściwie jest kredyt samochodowy? To specyficzny produkt finansowy, który pozwala skredytować koszty zakupu samochodu lub innego pojazdu, dopuszczanego przez bank. Środki otrzymane w ramach kredytu mają więc określoną predestynację. W związku z tym, można na przykład zaciągnąć kredyt na samochód osobowy. Trzeba jednak liczyć się z tym, że bank poprosi nas o określone zabezpieczenie. Jako formę zabezpieczenia często wykorzystuje się między innymi:

• zastaw rejestrowy

• przewłaszczenie całkowite lub częściowe

• cesje praw, które wynikają z posiadania polisy AC

To, jak wysoka będzie rata kredytu samochodowego to płynna kwestia, zdeterminowana między innymi wysokością kredytu. Kredytowanie samochodu w postaci kredytu samochodowego możliwe jest zarówno w odniesieniu do pojazdów nowych i używanych. Wybierając korzystny kredyt samochodowy warto zwrócić uwagę na kilka czynników, należy przeanalizować, przykładowo, oprocentowanie, rodzaj i kompleksowe koszty kredytu.

leasing czy kredyt samochodowy

Leasing samochodu

Przejdźmy teraz do kolejnej kwestii: czy opłaca się wziąć samochód w leasing? Spróbujmy sobie wyjaśnić, na czym w praktyce polega wzięcie auta w leasing? Ogólnie rzecz ujmując, leasing pozwala nam na eksploatowanie auta, ale jego właścicielem nadal jest leasingodawca. Oczywiście, posługiwanie się przedmiotem leasingu jest związane z koniecznością ponoszenia kosztów (rata leasingowa) przez leasingobiorcę. Warto zaznaczyć, że możliwy jest zarówno leasing samochodów używanych, jak i nowych aut.

Ile kosztuje leasing samochodu osobowego? Decydując się wzięcie pojazdu w leasing, zazwyczaj zadajemy sobie pytanie: jakie będą koszty leasingu samochodowego? Co ma na nie wpływ? Czy leasing się opłaca? Na uwadze warto mieć kilka kwestii, między innymi:

• oprocentowanie leasingu samochodowego

• wysokość raty leasingu samochodowego

• rodzaj leasingu: operacyjny czy finansowy?

• wydatki na ubezpieczenie

Rzecz jasna, to wyłącznie przykładowe czynniki, o jakich trzeba pamiętać, jeśli analizuje się koszty leasingu samochodu.

Porównanie leasingu i kredytu: co wybrać? Leasing vs kredyt samochodowy!

Przybliżyliśmy sobie potrzebne definicje, teraz przejdźmy do sedna: jaka jest główna różnica między kredytem a leasingiem? Co lepsze, leasing czy kredyt samochodowy? Jak zawsze, wiele zależy od indywidualnej sytuacji potencjalnego leasingobiorcy, jego oczekiwań i potrzeb. Zaprezentujmy jednak kilka podstawowych różnić pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami. Leasing a kredyt samochodowy – porównanie:

Formalności. Redukcja formalności to jedna z korzyści leasingu samochodowego, która dla wielu firm ma bardzo istotne znaczenie, zwłaszcza jeśli zależy nam na czasie i chcemy, by auto zostało nam udostępnione w jak najkrótszym czasie.

Elastyczność dotycząca wyboru pojazdu. Zdaniem specjalistów, w przypadku samochodów używanych, większą elastycznością mogą wykazywać się kredyty samochodowe, chociaż duże znaczenie ma w tym przypadku wiek pojazdu.

Zagadnienia podatkowe. W przypadku leasingu duże znaczenie ma możliwość wpływania na koszty uzyskania przychodu. To, co do nich zaliczamy jest ściśle uzależnione od rodzaju leasingu: operacyjnego lub finansowego.

Czas leasingowania/kredytowania. Oczywiście, wiele zależy od indywidualnych ofert, ale bywa, że w przypadku kredytów samochodowych możemy liczyć na znalezienie propozycji z relatywnie długim okresem kredytowania, istotny jest jednak wiek samochodu.

Podkreślamy, że różnić jest o wiele więcej. Przedstawiliśmy wyłącznie przykłady. Podejmując ostateczną decyzję warto wziąć pod uwagę, między innymi, kwestie finansowe, czyli opłacalność leasingu samochodu i kredytu samochodowego oraz potrzeby naszej firmy, czyli to, na czym najbardziej nam zależy?

PODSUMOWUJĄC: co jest korzystniejsze leasing czy kredyt samochodowy? Na co warto się zdecydować: leasing czy kredyt na samochód dla firmy? Odpowiedź na te pytania nie jest jednoznaczna i wiele zależy po prostu od tego, jakie są potrzeby firmy oraz jakie korzyści stawia sobie za priorytet.