Przelew weryfikacyjny: co to jest i kiedy się go stosuje?

Przeniesienie usług finansowych do środowiska internetowego, a co za tym idzie, brak bezpośredniego kontaktu, wymogło opracowanie nowych rozwiązań, dzięki którym możliwe byłoby sprawdzenie, czy dany klient jest rzeczywiście tym, za kogo się podaje. Jednym z nich jest przelew weryfikacyjny. Na jakiej zasadzie funkcjonuje to narzędzie? W jakim celu się je stosuje?

Do czego służy przelew weryfikacyjny?

Spróbujmy sobie wyjaśnić mechanizm przelewu weryfikacyjnego na konkretnym przykładzie. Załóżmy, że zamierzasz zaciągnąć kredyt w konkretnym banku, a instytucja ze względów bezpieczeństwa prosi Cię o wykonanie przelewu weryfikacyjnego. Po co? W ten sposób bank będzie mógł sprawdzić, czy podałeś mu prawdziwe dane i zweryfikować Twoją tożsamość.

Na rachunek bankowy do przelewu weryfikacyjnego przesyła się drobne sumy, na przykład rzędu jednego złotego, które później zwykle są oddawane klientowi. Można więc powiedzieć, że przelew weryfikacyjny to pewnego rodzaju bankowe potwierdzenie Twoich danych osobowych. Pamiętaj jednak, że przelew weryfikacyjny musi koniecznie być wykonany z Twojego konta osobistego!

Dlaczego przelew weryfikacyjny ma tak duże znaczenie?

Przelewy weryfikacyjne zostały wprowadzone ze względów bezpieczeństwa. Przyjmijmy, że ktoś przechwycił Twoje dane osobowe i będzie chciał wziąć kredyt online w banku, który wymaga realizacji podobnych przelewów w celu sprawdzenia tożsamości kredytobiorcy – dla osoby, która zamierza wyłudzić środki będzie to poważna przeszkoda. Pamiętaj jednak o zachowaniu ostrożności w przypadku przelewów weryfikacyjnych! Nie chcesz chyba, by Twoje dane nie trafiły w niepowołane ręce, prawda?

PODSUMOWUJĄC: jednym z zadań przelewu weryfikacyjnego jest zapewnienie lepszej ochrony osobom korzystającym z usług finansowych i bankowych za pośrednictwem Internetu. Przy jego pomocy istnieje możliwość sprawdzenia tożsamości danego klienta.