Jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy?

Masz w planach wzięcie kredytu, ale zastanawiasz się czy przypadkiem Twój wiek nie będzie przeszkodą? Chcesz wiedzieć czy nie jesteś za „stary/stara” na kredyt? Wiek kredytobiorcy a kredyt gotówkowy – czy to ma znaczenie i jeśli tak, to jakie granice wiekowe może określić bank? W naszym artykule znajdziesz kilka pomocnych wskazówek.

Czy banki definiują maksymalny wiek kredytobiorcy?

Przede wszystkim, warto pamiętać, że owszem, wiek kredytobiorcy może mieć istotne znaczenie dla banku i bank może ustalić jego maksymalną granicę. Niemniej jednak, ile to będzie lat jest kwestią wysoce indywidualną, uzależnioną od wewnętrznej polityki danego banku, co warto mieć na uwadze. Bardzo ważny jest w tym przypadku również rodzaj kredytu, o jaki się ubiegamy oraz długość okresu kredytowania.

maksymalny wiek kredytobiorcy

Maksymalny wiek kredytobiorcy a kredyt hipoteczny

Wiek kredytobiorcy jest szczególnie istotny w odniesieniu do kredytów hipotecznych. Kredyt hipoteczny – do jakiego wieku możemy się o niego starać? Jak zostało wyżej wspomniane, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od oczekiwań banku, w którym chcemy złożyć wniosek kredytowy. Niemniej jednak, w tym przypadku duża waga wieku osób starających się o kredyt hipoteczny jest zupełnie zrozumiała – tego rodzaju zobowiązanie jest często udzielane na kilkanaście/kilkadziesiąt lat, bank musi mieć pewność, że przez cały okres będziemy zdolni do regulowania zobowiązania. W przypadku przekroczenia określonej bariery wiekowej, może się zdarzyć, że bank zaproponuje nam po prostu krótszy okres kredytowania lub będzie oczekiwał od nas określonego rodzaju zabezpieczenia.

Reasumując: wiek to ważny czynnik, jaki bank bierze pod uwagę podczas rozpatrywania wniosku kredytowego. Nie można jednak wskazać określonych przedziałów wiekowych, które uprawniają nas do starania się o kredyt, ponieważ banki mają w tym względzie własne ustalenia. Fakt, że w jednym banku będziemy „za starzy” na wzięcie określonego kredytu wcale nie oznacza, że w praktyce inna instytucja nie spojrzy na nas nieco łaskawszym okiem.