Kredyt na 15 tys. zł

Kredyt w kwocie 15 tys. zł pozwoli na pokrycie bieżących potrzeb finansowych, zakup sprzętu RTV i AGD czy nawet kupno używanego pojazdu. Możesz go zaciągnąć w wielu instytucjach bankowych

[] 
Oferta dla Nowych Klientów
Inne oferty

Ile chcesz pożyczyć?

Wybierz kwotę pożyczki

min. 1 000 zł
max. 200 000zł

Wybierz okres spłaty

mies. {{settings.time.tooltipText}}
min. {{ settings.time.minText }} m-ce
max. {{ settings.time.maxText }} m-cy
{{ model.installment }}

Kredyt czy pożyczka na 15 tys. zł?


Potrzebujesz 15 tys. zł na dowolne cele, czy chcesz zrealizować konkretną inwestycję? Wybierz produkt, który spełni Twoje oczekiwania. Bez wychodzenia z domu uzyskasz informacje o kredytach gotówkowych, ratalnych czy samochodowych na kwotę 15 tys. zł.
Mamy dla Ciebie najlepsze rozwiązania kredytowe. Bancovo jest nowoczesną platformą finansową, współpracującą z bankami i firmami pożyczkowymi, która dostarczy Ci niezbędnej wiedzy na temat dostępnych form finansowania.


Twój sposób na tani kredyt na 15 tys. zł • Porównaj oferty kredytów, sprawdź zdolność kredytową, a wszystko to bez wychodzenia z domu.

 • Wypełnij prosty formularz na Bancovo i poczekaj na wiadomość od naszego doradcy – zobacz oferty najlepszych kredytów!

 • Wybierz najkorzystniejszą dla siebie ofertę i skorzystaj z niej! Złóż wniosek i poczekaj na wydanie decyzji.

Kiedy czas to pieniądz


Oszczędzaj swój cenny czas i nie szukaj na własną rękę oferty na kredyt na 15 tysięcy złotych. Skorzystaj z wniosku elektronicznego i uruchom w wybranym banku proces ubiegania się o zobowiązanie. Otrzymaj je szybko z wypłatą na konto bankowe.
W Bancovo składasz jeden wniosek i możesz na jego podstawie ubiegać się o kredyt lub pożyczkę na 15 tys. zł w wielu instytucjach. Łatwo, szybko i skutecznie!

Sprawdź najczęściej zadawane pytania dotyczące kredytu na 15 tys. zł.

Zdarza się, że bank wydaje decyzję nawet w tym samym dniu, w którym składasz wniosek kredytowy. W szczególnych przypadkach może być to nawet kilkanaście minut.
Odrzucenie wniosku kredytowego na 15 tys. zł może wynikać z niekompletnego formularza kredytowego, braku wymaganych dokumentów, ale i ze zbyt niskiej zdolności kredytowej lub negatywnych wpisów w BIK-u.
Tak, możliwe jest uzyskanie kredytu na 15 tys. zł bez zaświadczeń o dochodach, które zastępowane jest oświadczeniem. Alternatywę może stanowić wyciąg z konta z kilku ostatnich miesięcy.
Tak, jeśli masz do czynienia z kredytem z oprocentowaniem zmiennym. Najczęściej takie oprocentowanie zależne jest od stawki WIBOR 3M lub 6M, choć jest ona powoli zastępowana w kolejnych bankach przez stawkę WIRON. Wahania takich stawek powodują, że instytucja zmieni oprocentowanie Twojego kredytu.
Posługując się kalkulatorem kredytowym, możemy obliczyć potencjalną ratę kredytu na 15 tys. zł. Jeśli weźmiesz takie zobowiązanie na 60 miesięcy, tj. na 5 lat, to średnia rata wyniesie około 320 zł miesięcznie.
Najczęściej okres kredytowania w przypadku kredytów niskokwotowych, a takimi są kredyty na 15 tys. zł, wynosi maksymalnie 10-12 lat.
Potrzebujesz pieniędzy, nie masz oszczędności i możliwości odsunięcia w czasie danej inwestycji lub płatności? Twoja zdolność kredytowa i historia kredytowania pozwalają na zaciągnięcie w banku lub SKOK-u kredytu na 15 tys. zł? W takim razie po przeanalizowaniu co najmniej kilku ofert kredytowych wybierz tę optymalną i skorzystaj z niej.

Kredyty bankowe udzielane są w różnych kwotach, zależnych od polityki kredytowej banku oraz od indywidualnie szacowanej zdolności kredytowej klienta. Zobacz, jak zaciągnąć kredyt na 15 tys. zł.

Jakie są rodzaje kredytów na 15 tysięcy złotych?

Banki udzielają klientom różnego rodzaju kredytów. Jeśli potrzebujesz 15 tys. zł na dowolne cele, zaciągnij kredyt gotówkowy, a jeśli przeznaczenie jest dobrze znane – być może Twoje oczekiwania spełni kredyt ratalny. Na zakup pojazdu mechanicznego weźmiesz kredyt samochodowy, a na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań – kredyt konsolidacyjny.

Każdy z nich ma nieco inną specyfikę i przeznaczenie, ale też umożliwia uzyskanie zobowiązania w niskiej kwocie. Oczywiście w bankach można zaciągnąć, np. kredyt 25 tysięcy czy dwukrotnie wyższy kredyt 30 tysięcy, a nawet większy.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to kredyt na dowolny cel, który możesz zaciągnąć w banku stacjonarnie, ale również w trybie online, bez wychodzenia z domu. Zobowiązanie może być zabezpieczone lub niezabezpieczone. Rosnącą popularnością cieszą się kredyty gotówkowe, które udzielane są w ramach uproszczonej procedury formalnej. Mogą one konkurować z pożyczkami pozabankowymi.

Kredyt gotówkowy udzielany jest na podstawie umowy kredytowej pisemnej określającej wszelkie kwestie związane z przyznaniem i spłatą. Kwota zobowiązania może sięgać nawet 300 000 zł – zaciągnięcie 15 tys. zł jest jak najbardziej możliwe. Okres kredytowania wynosi do 10 lat. Rozłożenie spłaty na kilka lat ułatwi uiszczanie rat, które nie będą za bardzo obciążać budżetu gospodarstwa klienta.

Kredyt gotówkowy przez internet

Jednym z kanałów dystrybucji produktów bankowych jest internet. Obecnie, w zdecydowanej większości instytucji w Polsce, można wziąć takie zobowiązanie online. Wystarczy wypełnić wniosek, podając dane z dowodu osobistego, a także złożyć oświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów lub dołączyć do wniosku dokumenty dochodowe. Są nimi zaświadczenie o wysokości dochodów od pracodawcy czy wyciąg z konta z kilku ostatnich miesięcy.

Z uwagi na to, że wnioskowanie o kredyt gotówkowy przez internet wyklucza osobisty kontakt pomiędzy kredytobiorcą a pracownikiem banku, konieczne staje się zweryfikowanie tożsamości. Instytucja musi mieć pewność, że osoba wpisana we wniosku jest rzeczywiście tym, za kogo się podaje.

Wykorzystywane są różne metody weryfikacji tożsamości potencjalnych kredytobiorców m.in.:

 • przelew weryfikacyjny na symboliczną kwotę, np. 1 zł lub 1 grosz,
 • wideorozmowa z konsultantem bankowym,
 • selfie i zdjęcie dowodu osobistego.

W zależności od banku udzielającego kredytu gotówkowego przez internet inna metoda weryfikacji może znaleźć zastosowanie. Jeśli interesuje Cię szybki kredyt, to wnioskowanie o niego online z pewnością przyspieszy procedury kredytowe.

Kredyt gotówkowy bankowy

Zgodnie z ustawą Prawo bankowe jedynie instytucje bankowe są uprawnione do udzielania kredytów. Według art. 69 tej ustawy przez umowę kredytu bankowego należy rozumieć umowę, na mocy której bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel. Kredytobiorca zobowiązuje się z kolei do korzystania z uzyskanej kwoty na warunkach określonych w zapisach umownych oraz zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z naliczonymi odsetkami i innymi opłatami w oznaczonych terminach spłaty.

Kredyt gotówkowy bankowy jest równocześnie regulowany na mocy ustawy o Kredycie konsumenckim. Z uwagi na to, że mowa o zobowiązaniu na 15 tys. zł, spełnia on wymóg kwoty, która według przepisów nie powinna przekraczać 255 550 zł. Kredyt konsumencki również może być kredytem gotówkowym, o ile jest udzielany odpłatnie i na potrzeby własne kredytobiorcy.

Kredyt gotówkowy pozabankowy

W przypadku gdy kredytodawcą przy udzielaniu finansowania jest instytucja pożyczkowa działająca na rynku pozabankowym formalnie nie może być ono nazywane kredytem, choć często się to zdarza. Ta instytucja pożyczkowa nie jest bankiem – udziela finansowania w formie pożyczki. Tak samo skutecznie może ona umożliwić uzyskanie zobowiązania na kwotę 15 tys. zł. Określenie kredytu gotówkowego pozabankowego jest więc jedynie potoczne. W istocie jest to pożyczka gotówkowa.

Kredyt gotówkowy zabezpieczony

Niekiedy, do udzielenia kredytu gotówkowego na 15 tys. zł, bank może wymagać od Ciebie ustanowienia zabezpieczenia spłaty. Najczęściej ma to miejsce, jeśli uzna, że Twoja zdolność kredytowa jest nieco zbyt niska, a ryzyko ponoszone w związku z udostępnieniem Ci zobowiązania zbyt wysokie. Zabezpieczeniem spłaty mogą być:

 • rzeczowe zabezpieczenia spłaty kredytu gotówkowego m.in. zastaw ogólny na ruchomościach, zastaw rejestrowy, kaucja, blokada środków na rachunku bankowym, przewłaszczenie na zabezpieczenie czy ubezpieczenie spłaty kredytu,
 • osobiste zabezpieczenia spłaty kredytu gotówkowego – poręczenie wekslowe, weksel, poręczenie, cesja praw, oświadczenie o poddaniu się egzekucji dobrowolnie, gwarancja bankowa, przystąpienie do długu lub przejęcie długu.

Kredyt gotówkowy zabezpieczony otrzymać możesz na lepszych warunkach niż gdyby takiego zabezpieczenia w ogóle nie było. Zabezpieczenie to narzędzie zwiększające możliwości kredytodawcy do odzyskania swoich należności z tytułu udzielonego finansowania, na wypadek gdyby klient przestał spłacać kredyt.

Kredyt gotówkowy bez zabezpieczenia

Z punktu widzenia kredytobiorcy najwygodniejszą formą kredytowania jest kredyt gotówkowy bez zabezpieczenia, przy którym wszelkie formalności są ograniczone do niezbędnego minimum. Nie ma potrzeby znalezienia żyranta. Jednak kredyt gotówkowy bez zabezpieczenia może być droższy i udzielany tylko wtedy, gdy Twoja wiarygodność nie budzi żadnych wątpliwości.

Kredyt gotówkowy na dowód

W ramach uproszczonej procedury banki mogą Ci zaproponować kredyt na dowód osobisty, który wymaga jedynie podania we wniosku o finansowanie informacji z dowodu. Nie ma przy tym potrzeby, aby dołączać do niego dodatkowe dokumenty. Zaświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów zastępowane jest Twoim oświadczeniem składanym pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Kredyt gotówkowy bez BIK

Zasadniczo kredyty udzielane są wyłącznie przez banki i SKOK-i, którym KNF rekomenduje obowiązkowe kontrolowanie bazy danych BIK przed udzieleniem zobowiązania. Nie ma możliwości pominięcia tego etapu weryfikowania klienta. Dlatego kredyty gotówkowe bez BIK nie istnieją w ofercie bankowej.

Kredyt gotówkowy dla zadłużonych

Osoby zadłużone nie skorzystają z oferty kredytu gotówkowego. Jeśli mają negatywne wpisy w BIK, świadczące o dużych opóźnieniach w spłacie wcześniej zaciągniętych zobowiązań, bank z pewnością się o tym dowie na etapie weryfikowania wiarygodności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. Z uwagi na wysokie ryzyko wiążące się z udostępnianiem finansowania takim zadłużonym klientom, nie jest to praktykowane.

Kredyt konsolidacyjny

Kredyt na 15 tysięcy złotych może być udzielony w banku w formie kredytu konsolidacyjnego. To produkt celowy, przeznaczony na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Jeśli w ramach konsolidacji chcesz spłacić przedterminowo swój kredyt hipoteczny, konieczne staje się ustanowienie zabezpieczenia hipotecznego. W przeciwnym wypadku masz do czynienia z gotówkowym kredytem konsolidacyjnym.

W zależności od banku możesz wziąć kredyt konsolidacyjny, który pozwoli Ci uregulować spłatę:

 • kredytu gotówkowego,
 • pożyczki gotówkowej, w tym pozabankowej,
 • kredytu samochodowego,
 • karty kredytowej,
 • limitu w koncie osobistym,
 • kredytu ratalnego,
 • kredytu lub pożyczki hipotecznej.

Warunki udzielenia kredytu konsolidacyjnego są podobne jak w przypadku kredytu gotówkowego. Wraz z wnioskiem składasz dokumenty potwierdzające stan Twojego zadłużenia w innych bankach, umowy kredytowe czy zaświadczenia o wysokości kapitału do spłaty. Masz szansę na uzyskanie dodatkowych środków finansowych do dowolnego wykorzystania w ramach kredytu konsolidacyjnego, jeśli Twoja zdolność kredytowa na to pozwala. Możesz mieć konsolidacyjny kredyt na 50 tysiecy zł, z czego 35 tys. zł przeznaczone będzie rzeczywiście na spłatę wcześniejszych zobowiązań, a pozostałe 15 tys. zł wykorzystasz na cele dowolne.

Kredyt konsolidacyjny pozwala na uporządkowanie sytuacji finansowej. W ramach jednej raty, zwykle niższej od sumy spłacanych wcześniej, regulujesz swoje zobowiązania. Bank udzielający kredytu konsolidacyjnego, spłaca w Twoim imieniu przedterminowo zobowiązania, a w zamian masz jedną umowę kredytową. Zwróć uwagę, że niższa rata kredytu konsolidacyjnego może wynikać głównie z faktu wydłużenia okresu kredytowania. Przy dłuższym czasie spłaty zadłużenia co prawda miesięczne obciążenie finansowe staje się mniejsze, ale rosną ogólne koszty kredytowania.

Kredyt konsolidacyjny przez internet

Możesz zaciągnąć to zobowiązanie bez konieczności osobistej wizyty w oddziale wybranego banku. Wypełniasz wniosek online, następnie weryfikujesz swoją tożsamość w sposób zaproponowany przez kredytodawcę i dołączasz do wniosku odpowiednie dokumenty świadczące o istniejącym zadłużeniu w innych bankach czy firmach pożyczkowych.

Kredyt konsolidacyjny przez telefon

Niektóre banki umożliwiają swoim klientom – nowym i dotychczasowym – złożenie wniosku o kredyt konsolidacyjny przez telefon, na infolinii. To wygodna opcja dla tych, którzy nie są biegli w posługiwaniu się bankowością elektroniczną czy mobilną. Zasady dotyczące zaciągnięcia i spłaty kredytu konsolidacyjnego są przy tym takie same jak w przypadku wnioskowania o niego stacjonarnie lub online.

Kredyt konsolidacyjny bez dodatkowych zaświadczeń

Nie wszystkie kredyty konsolidacyjne wymagają zabezpieczania spłaty. W przypadku gotówkowych zwykle nie ma takiej potrzeby. Natomiast alternatywne hipoteczne kredyty konsolidacyjne, pozwalające na skonsolidowanie kredytu hipotecznego, wymagają ustanowienia wpisania hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej nieruchomości klienta.

Kredyt konsolidacyjny bez BIK

Kredyty konsolidacyjne udzielane są przez banki i w związku z tym nie ma sposobu, by ominąć weryfikację w BIK. Twoja historia kredytowania w takiej bazie stanie się podstawą do wydanej decyzji. Nie ma możliwości, aby uzyskać kredyt konsolidacyjny bez BIK.

Kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem

W kategorii kredytów konsolidacyjnych możesz mieć wybór ofert ze stałym oprocentowaniem, które nie będzie zmieniało się w całym okresie kredytowania lub tylko przez, np. pierwszych 5 lat. Masz wówczas pewność, że wysokość rat pozostanie niezmienna względem warunków panujących na rynkach finansowych.

Kredyt konsolidacyjny z oprocentowaniem zmiennym

Kredyt konsolidacyjny możesz zaciągnąć także ze zmiennym oprocentowaniem, na które składa się stała i podlegająca negocjacjom marża bankowa i stawka referencyjna, np. WIBOR czy WIRON. Na wysokość takich stawek przede wszystkim wpływa poziom głównych stóp procentowych w Polsce, kształtowanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Istnieje ryzyko, że stopy NBP w czasie całego okresu kredytowania wzrosną, podwyższając koszty zobowiązania, ale mogą one też być niższe, dzięki czemu zobowiązanie będzie Cię mniej kosztować.

Kredyt samochodowy

Kwota 15 tys. zł kredytu może być wystarczająca do zakupu pojazdu mechanicznego – samochodu, motocyklu, a nawet przyczepy. Kredyt samochodowy udzielany jest na ściśle określony cel, który powinien być podany we wniosku. Banki są skłonne do finansowania nabycia zarówno nowych, jak i używanych pojazdów. Jeśli środki mają być przeznaczone na kilkuletnie auto, to instytucje kredytujące z reguły wyznaczają maksymalny wiek samochodu. Przykładowo, godzą się na sfinansowanie zakupu używanego pojazdu, który ma nie więcej niż 8-12 lat, albo mogą wskazać maksymalny wiek auta na koniec okresu kredytowania.

Zwykle zabezpieczeniem spłaty kredytu samochodowego jest sam kupowany pojazd, ale bank może wymagać także ubezpieczenia auta w ramach umowy autocasco i dokonania cesji praw z niej na instytucję kredytującą. W przypadku używanych aut, takie zabezpieczenie ma często zastosowanie.

Jeśli chcesz uzyskać kredyt samochodowy na 15 tys. zł, musisz złożyć do wybranego banku wniosek wraz z dokumentami dochodowymi i dotyczącymi kupowanego pojazdu.

Kredyt samochodowy online

Przez internet możesz wnioskować o kredyt samochodowy online, a kwota 15 tys. zł będzie możliwa do uzyskania bez konieczności nawiązywania osobistego kontaktu z doradcą finansowym. W takim wypadku musisz zweryfikować swoją tożsamość w trybie online, np. poprzez przelew weryfikacyjny czy selfie i na podstawie zdjęcia dowodu osobistego. Musisz też złożyć oświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów lub potwierdzić swoją zdolność kredytową wystarczającą na spłatę kredytu samochodowego online w innym trybie, np. poprzez wyciąg z rachunku bankowego z kilku ostatnich miesięcy.

Kredyt samochodowy bankowy

Bezpośrednio w wybranym banku, w stacjonarnej placówce, możesz również wnioskować o kredyt samochodowy, np. na auto używane. Składasz do banku wniosek, do którego dołączasz wymagane dokumenty – przy niskiej kwocie, o jaką możesz wnioskować, niewykluczone, że zobowiązanie zostanie udzielone w ramach uproszczonej procedury formalnej.

Kredyt dealerowi

Masz możliwość zaciągnięcia kredytu w banku na zakup wybranego pojazdu bezpośrednio w salonie samochodowym. W wielu dealerzy sprzedają nie tylko nowe, ale i używane auta. Część objęta jest jeszcze gwarancją producenta. Wygoda wnioskowania o kredyt u dealera sprawia, że formalności związane z nabyciem auta i kredytem samochodowym można zrealizować w jednym miejscu.

Kredyt leasingowy

Kredyt, a właściwie pożyczka leasingowa, to szczególny rodzaj finansowania łączący cechy właściwe dla leasingu i kredytu bankowego. Polega na tym, że leasingodawca udostępnia Ci przedmiot umowy, np. samochód, na czas określony, w zamian za płatność comiesięcznych opłat. W odróżnieniu od zwykłej umowy leasingowej klient staje się formalnym właścicielem przedmiotu leasingu. Odsetki od pożyczki oraz amortyzacja środka trwałego mogą być wliczone do kosztów podatkowych.

Kredyt balonowy na samochód

Cechą charakterystyczną kredytu balonowego na samochód, nazywanego również kredytem samochodowym z ratą balonową, jest to, że klient wnosi pewną opłatę własną (wkład własny) na początku trwania umowy. Następnie płaci względnie niskie raty odpowiadające, np. 20-40 proc. wartości pojazdu, natomiast ostatnia – płacona na koniec kredytowania – jest wysoka, stąd też nazwa raty balonowej. Możesz jednak przed jej płatnością oddać samochód finansującemu i wziąć kolejny, dzięki czemu do spłaty wysokiej raty nie dojdzie.

Kredyt ratalny

Kredyt ratalny jest zaliczany do celowych kredytów konsumpcyjnych udzielanych na pokrycie konkretnego wydatku, takiego jak:

 • sprzęt RTV i AGD,
 • komputer,
 • telefon,
 • meble,
 • oferty turystyczne itp.

Zakupy ratalne umożliwiają natychmiastowe uzyskanie danego zakupu, bez konieczności angażowania własnych środków finansowych. Transakcja dokonywana jest za pośrednictwem płatności ratalnych. Najczęściej kredyty ratalne udzielane są w stosunkowo niskiej kwocie na okres od kilku miesięcy do kilku lat.

Kredyt ratalny przez internet

Zakupy online także mogą być realizowane z wykorzystaniem płatności ratalnej. Kredyt ratalny przez internet udzielany jest bezpośrednio w sklepach online i platformach zakupowych. Wystarczy wybrać odpowiednią metodę płatności, aby móc szybko złożyć wniosek o takie finansowanie i na jego podstawie otrzymać decyzję. Formalności są ograniczone do minimum.

Kredyt ratalny przez telefon

Inną metodą wnioskowania o kredyt ratalny jest infolinia bankowa. W trakcie rozmowy z konsultantem możesz krok po kroku wypełnić i złożyć wniosek pozwalający na sfinansowanie zakupów konsumpcyjnych.

Kredyt ratalny bez dodatkowych zaświadczeń

Bez konieczności składania wraz z wnioskiem kredytowym zaświadczenia o wysokości uzyskiwanych dochodów czy o zatrudnieniu możesz uzyskać kredyt ratalny bez dodatkowych zaświadczeń. Oświadczasz, ile zarabiasz, z jakiego źródła i na tej podstawie, oraz na bazie informacji z dowodu osobistego, bank podejmuje decyzję o udzieleniu lub nieudzielaniu Ci kredytu na zakup danego towaru.

Kredyt ratalny bez BIK

Banki przy udzielaniu dowolnego kredytu sprawdzają w ramach analizy historii kredytowania klienta bazę BIK. Kredyt ratalny nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Jeśli chodzi o zakupy ratalne bez BIK, to możesz otrzymać takie finansowanie poza systemem bankowym. Firmy pożyczkowe i tak sprawdzą jednak Twoją bieżącą sytuację finansową, np. w bazach danych biur informacji gospodarczej. Będą też raportować udzieloną pożyczkę do BIK.

Jakie kryteria wziąć pod uwagę szukając najlepszej oferty na kredyt na 15 tysięcy?

Zanim weźmiesz kredyt na 15 tys. zł, niezależnie od jego typu, zwróć uwagę na szczegóły oferty banku. W szczególności przeanalizuj takie kwestie jak:

 • wysokość oprocentowania i jego typ,
 • okres spłaty kredytu,
 • wysokość opłat dodatkowych związanych z kredytowaniem,
 • warunki spłaty kredytu – harmonogram spłaty, możliwość wydłużenia okresu kredytowania,
 • wymagane dokumenty kredytowe i procedury weryfikacyjne związane z uzyskaniem kredytu,
 • możliwość wydłużenia okresu kredytowania i wysokość opłat z tym związanych,
 • reputacja instytucji finansowej udzielającej kredytu,
 • kanały dystrybucji stosowane przez instytucję finansującą – kredyt dostępny przez Internet, stacjonarnie, w aplikacji itp.,
 • możliwość negocjacji warunków kredytu.

Oprocentowanie

Wysokość oprocentowania powinna być jednym z kryteriów wyboru oferty. Pozwala ono bankowi czy pożyczkodawcom na naliczanie odsetek od zaciągniętego kapitału kredytowego. Są one wynagrodzeniem z tytułu udzielonego kredytu lub pożyczki. Oprocentowanie składa się z:

 • marży bankowej – podlegającej negocjacjom,
 • stawki referencyjnej, np. WIBOR czy WIRON, której wysokość uzależniona jest od kształtowania polityki pieniężnej przez RPP.

Odsetki naliczane zgodnie z ustalonym z kredytodawcą oprocentowaniem nie są jednak jedynym kosztem kredytowania, jaki ponosisz.

Okres spłaty

Okres spłaty to czas, na który zostanie rozłożona spłata kolejnych rat i ułożony harmonogram ich uiszczania. Im dłuższy, tym niższa kwota raty, ale jednocześnie kredytodawca będzie mógł dłużej naliczać odsetki od udostępnionego kapitału. Stąd też wysokość całkowitych kosztów kredytowania, w przypadku maksymalnych okresów spłaty kredytu, jest wyższa niż przy krótszym czasie zwrotu środków finansowych. Dopasuj okres kredytowania do Twoich możliwości finansowych.

Opłaty dodatkowe

W związku z zaciągniętym kredytem na 15 tys. zł kredytodawca może naliczyć dodatkowe opłaty, w tym:

 • prowizję z tytułu przystąpienia do kredytu,
 • opłatę manipulacyjną za rozpatrzenie wniosku,
 • koszty ustanowienia ewentualnych zabezpieczeń spłaty,
 • składki ubezpieczeniowe, jeśli stosowane jest zabezpieczenie spłaty kredytu,
 • opłata za wcześniejszą, przedterminową spłatę długu.

Warunki spłaty

Warunki kredytowania w różnych bankach są inne. Dotyczyć to może trybu spłaty rat – w systemie rat malejących lub równych w okresie kredytowania. Jeśli wybierasz malejące, bank będzie wymagał od Ciebie nieco wyższej zdolności kredytowej niż przy ratach równych. Początkowo raty są dość wysokie, a maleją wraz ze zbliżaniem się terminu zwrotu całości pożyczonej kwoty. W przypadku wyboru spłaty w ratach równych, każda kolejna płatność będzie taka sama.

Wśród warunków spłaty możesz też spotkać się z ustaleniem, np. karencji w spłacie kapitału, czyli odsunięcia w czasie płatności pierwszej pełnej raty, albo z wakacjami kredytowymi, ale te najczęściej przysługują klientom spłacającym wysokokwotowe kredyty hipoteczne.

Wymagane dokumenty i procedury związane z uzyskaniem kredytu

Przy ubieganiu się o kredyt na 15 tys. zł musisz dopełnić pewnych wymagań banku. Mogą one być standardowe, czyli polegać na złożeniu wniosku wraz z kompletem dokumentów potwierdzających Twoją zdolność kredytową. Jednak instytucja może stosować uproszczone procedury formalne i udzielać kredytu na dowód osobisty i oświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów. Determinuje to jednocześnie to, jakie dokumenty musisz złożyć, aby ubiegać się o zobowiązanie.

Możliwość wcześniejszej spłaty bez dodatkowych kosztów

Wcześniejsza spłata kredytu na kwotę 15 tys. zł jest możliwa w każdej chwili, bez konieczności informowania wcześniej kredytodawcy. Musisz złożyć jedynie dyspozycję do banku, aby zaliczyć wpłatę na rachunek na poczet spłaty długu. Takie procedury wcześniejszej spłaty uregulowane zostały w przepisach ustawy o kredycie konsumenckim.

Reputacja i wiarygodność instytucji finansowej

Przed podpisaniem umowy kredytowej sprawdź, jakie opinie o danym banku czy innej instytucji finansowej, która pożycza Ci pieniądze, mają inni klienci. Weryfikacji wiarygodności instytucji finansowej dokonasz, np. w serwisach społecznościowych, ale i na liście pożyczkodawców prowadzonej przez KNF.

Dostępność różnych kanałów aplikacji

O kredyt gotówkowy czy pożyczkę możesz aplikować aktualnie na kilka różnych sposobów:

 • stacjonarnie w oddziałach banków i firm pożyczkowych,
 • online, za pośrednictwem stron internetowych pożyczkodawców i bankowości elektronicznej,
 • aplikacji mobilnych,

Możliwość negocjacji warunków kredytu

Przedstawiona Ci oferta kredytu na 15 tys. zł, obojętnie czy będzie to kredyt dla singli, dla małżeństwa, czy partnerów, nie musi być ostateczna. Wiele parametrów zobowiązania podlega negocjacjom, w tym okres kredytowania, wysokość marży bankowej czy prowizji. Warto do nich przystąpić, ponieważ możesz dzięki temu zmniejszyć swoje koszty kredytowania.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt na 15 tysięcy złotych?

Przy wnioskowaniu o kredyt na 15 tysięcy złotych masz szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji banku, o ile spełnisz warunki:

 • posiadania stałego źródła dochodu,
 • pozytywnej historii kredytowania,
 • wieku,
 • zdolności kredytowej,
 • posiadania stałego adresu zamieszkania w Polsce,
 • braku zaległości w spłacie innych zobowiązań finansowych,
 • zabezpieczenia spłaty kredytu.

Stałe źródło dochodu

Bank przy udzielaniu kredytu chce mieć pewność, że kredytobiorca będzie w stanie go spłacić wraz z odsetkami i innymi opłatami. Dlatego warto mieć stałe źródło dochodu. Banki akceptują takie źródła jak:

 • umowa o pracę – stała lub terminowa,
 • umowa cywilnoprawna – umowa o dzieło lub umowa zlecenie,
 • renta lub emerytura,
 • własna działalność gospodarcza,
 • najem prywatny.

Każdy bank może mieć inne wymagania dotyczące uznania źródła dochodu za wystarczająco stabilne, aby udzielić Ci kredytu.

Pozytywna historia kredytowa

Zgodnie z wymogami Komisji Nadzoru Finansowego każdy bank przy udzielaniu kredytu kontroluje historię kredytowania potencjalnych kredytobiorców. Sięga przy tym do bazy Biura Informacji Kredytowej. Negatywne wpisy w BIK-u, świadczące o dużych opóźnieniach w spłacie zobowiązań, powodują najczęściej, że instytucje odmawiają udzielenia kredytu klientowi.

Firmy pożyczkowe od maja 2023 roku są również zobowiązane do weryfikacji historii kredytowania klientów w rzetelnie prowadzonych bazach danych – niekoniecznie w BIK, ale również w innych bazach biur informacji gospodarczej.

Wiek

Musisz mieć co najmniej 18 lat, aby zaciągnąć kredyt na 15 tys. zł. Osiągnięcie pełnoletności oznacza, że zyskujesz pełną zdolność do czynności prawnych, czyli możesz już zaciągać we własnym imieniu zobowiązania i nabywać prawa.

Zdolność kredytowa

Ze stałym źródłem dochodu nierozerwalnie związana jest Twoja zdolność kredytowa, czyli zdolność do spłaty zobowiązania wraz z odsetkami i innymi opłatami. Kształtują ją takie czynniki jak:

 • wysokość uzyskiwanych dochodów,
 • wysokość ponoszonych miesięcznie kosztów,
 • koszty utrzymania siebie i innych osób w jednym gospodarstwie domowym,
 • wykonywany i wyuczony zawód,
 • źródła akceptowalnych dochodów,
 • wiek i stan cywilny,
 • okres kredytowania.

W kalkulatorze zdolności kredytowej możesz oszacować prawdopodobną wysokość swojej indywidualnej zdolności i sprawdzić, czy masz szansę na kredyt na 15 tys. zł.

Posiadanie stałego adresu zamieszkania

Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe, wymagają, by klienci wpisali do wniosku kredytowego stały adres zamieszkania. Powinien być to adres na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Brak zaległości w spłacie innych zobowiązań finansowych

Udzielanie kredytów lub pożyczek klientom, którzy mają zaległości w spłacie innych zobowiązań finansowych, jest dla kredytodawców ryzykowne. Z tego względu nie możesz liczyć na wydanie pozytywnej decyzji, jeśli jesteś nierzetelnym dłużnikiem – masz znacznie przeterminowane zobowiązania.

Zabezpieczenie kredytu

Zabezpieczeniem spłaty kredytu mogą być: zastaw, poręczenie, a także cesja praw z polisy ubezpieczeniowej czy hipoteka. Możliwości jest wiele, a zabezpieczone zobowiązania są zwykle tańsze, ponieważ kredytodawca zapewnia sobie w ten sposób zredukowanie ryzyka kredytowego i jest skłonny do udzielenia kredytu na preferencyjnych zasadach.

Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu na 15 tysięcy?

Przy niestabilnym zatrudnieniu, nieregularnych dochodach czy przy dużych obciążeniach finansowych istnieje duże ryzyko, że bank czy firma pożyczkowa odmówią Ci udzielenia kredytu na 15 tysięcy złotych. Są jednak sposoby, aby zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Wśród nich:

 • ustabilizowanie dochodów i zatrudnienia,
 • poprawa historii kredytowej,
 • zwiększenie zdolności kredytowej,
 • posiadanie dodatkowych źródeł dochodu,
 • poręczenie kredytu,
 • wybór krótszego okresu kredytowania,
 • złożenie wniosku przez więcej niż jednego kredytobiorcę,
 • uzyskanie dodatkowych gwarancji spłaty,
 • przygotowanie wszystkich dokumentów do wniosku kredytowego.

Ustabilizowanie dochodów i zatrudnienia

Duży wpływ na posiadaną przez Ciebie zdolność kredytową ma wysokość dochodów i zatrudnienia. Wynagrodzenie uzyskiwane co miesiąc, potwierdzone zaświadczeniem od pracodawcy czy wpływami na konto z kilku ostatnich miesięcy, kształtują dobrą zdolność kredytową, która jest kluczowa dla pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Jeśli masz niestabilne dochody, podejmij kroki mające na celu zmianę tej sytuacji. Możesz poprosić pracodawcę o podwyżkę albo zamianę umowy na czas określony na umowę na czas nieokreślony.

Poprawa historii kredytowej

Historia kredytowania, tuż obok zdolności kredytowej, ma duże znaczenie dla banku przy rozpatrywaniu wniosków o finansowanie. Jeśli w Twojej historii nie ma żadnych zapisów, dobrym pomysłem będzie skorzystanie, np. z kredytu na raty. Szybka jego spłata i uzyskanie dzięki temu pozytywnego wpisu w BIK-u działa na Twoją korzyść przy analizie kolejnego wniosku o zobowiązanie.

Zwiększenie zdolności kredytowej

Im wyższa zdolność kredytowa, tym większe szanse na to, że bank zgodzi się na udzielenie Ci kredytu na 15 tys. zł. Jeśli ponosisz wysokie wydatki miesięczne, przeanalizuj, czy możesz je ograniczyć. Spłać kartę kredytową lub zamknij limit w koncie osobistym – to podziała na Twoją korzyść.

Posiadanie dodatkowych źródeł dochodu

Podwyższenie dochodów spowoduje, że wzrośnie Twoja zdolność kredytowa. Postaraj się o dodatkową pracę, wynajmij posiadane mieszkanie, albo podejmij się wykonywania cyklicznych zleceń czy umów o dzieło. To tylko wybrane sposoby na zdobycie dodatkowego źródła dochodów.

Poręczyciel

Zabezpieczeniem spłaty kredytu pożądanym przez kredytobiorcę i niejednokrotnie wymaganym, jeśli Twoja zdolność kredytowa okazuje się niewystarczająca, jest poręczenie spłaty. Takie poręczenie wydaje żyrant, czyli osoba zobowiązująca się do spłaty długu, jeśli główny kredytobiorca przestanie uiszczać raty. Poręczycielem może być wyłącznie osoba, która ma wystarczająco wysoką zdolność kredytową i dobrą historię kredytowania. Podpisuje ona umowę poręczenia, która jest dołączana do umowy kredytowej.

Wybór krótszego okresu kredytowania

Im krótszy okres kredytowania, tym szybciej spłacisz dług i poniesiesz mniejsze koszty. Aby skrócić ten okres, musisz mieć jednak odpowiednio wysokie dochody, które umożliwią pokrycie wyższych rat.

Złożenie wniosku o kredyt razem z partnerem lub współmałżonkiem

Przy wyliczaniu zdolności kredytowej banki biorą pod uwagę dochody wszystkich osób uwzględnionych we wniosku kredytowym. Jeśli Twoja zdolność jest zbyt niska, być może dobrym pomysłem jest wnioskowanie o kredyt razem z partnerem, partnerką czy współmałżonkiem. Nie trzeba być małżeństwem, aby starać się o wspólne zobowiązanie.

Dodatkowe gwarancje

Szczególnym rodzajem zabezpieczenia spłaty kredytu jest gwarancja bankowa. Instytucja, która decyduje się jej udzielić, gwarantuje spłatę Twojego kredytu na czas w sytuacji, gdy Ty sam nie wywiążesz się z umowy kredytowej. Za taką gwarancję trzeba dodatkowo zapłacić.

Staranne przygotowanie dokumentacji i wniosku kredytowego

Wniosek kredytowy jest podstawą ubiegania się o kredyt i najczęściej składasz go na formularzu bankowym. Wybierz instytucję, w której chcesz wnioskować o kredyt 15 tys. zł, a następnie sprawdź, jakie dokumenty będą wymagane do ubiegania się o takie zobowiązanie. Jeśli wcześniej je zgromadzisz, przyspieszysz realizację procedury kredytowej.

Jak wygląda proces otrzymania kredytu na 15 tysięcy?

Zanim bank wypłaci kredyt w kwocie 15 tys. zł, musisz przejść przez całą procedurę formalną ubiegania się o niego. Wytypuj bank, w których złożysz wniosek. Pamiętaj, że proces ubiegania się o kredyt obejmuje takie etapy jak:

 • wstępna ocena zdolności kredytowej,
 • złożenie wniosku,
 • analiza złożonych dokumentów przez instytucję,
 • ocena zdolności kredytowej i ryzyka,
 • weryfikacja danych i dokumentów,
 • wydanie decyzji o przyznaniu kredytu,
 • podpisanie umowy kredytowej,
 • wypłata środkó

Wstępna ocena zdolności kredytowej

Zanim złożysz w wybranym banku wniosek kredytowy z reguły podejmowane są kroki w kierunku wstępnej oceny zdolności kredytowej. Jeśli po wskazaniu kwoty Twoich dochodów i kosztów ponoszonych co miesiąc okazuje się, że potencjalnie stać Cię na kredyt, wniosek może być procedowany.

Złożenie wniosku kredytowego

Kolejnym krokiem na drodze do uzyskania kredytu na 15 tys. zł jest złożenie wniosku na formularzu bankowym. Przy ubieganiu się o zobowiązanie przez internet wystarczy wypełnić wniosek elektroniczny, wpisując do niego dane ze swojego dowodu osobistego i inne wymagane dane finansowe. Podajesz, jak wysoki kredyt Cię interesuje i na jak długi okres kredytowania chcesz go uzyskać.

Analiza dokumentacji i danych przez instytucję finansową

Jeśli to konieczne, do wniosku musisz dodać wymagane załączniki m.in. zaświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów od pracodawcy. Wniosek kredytowy wraz z załącznikami są poddawane analizie przez instytucję pod względem kompletności.

Ocena zdolności kredytowej i ryzyka

Podstawą udzielania zgody na finansowanie w bankach jest ocena zdolności kredytowej i tego, jakie ryzyko bank poniesie, jeśli zdecyduje się na przyznanie klientowi zobowiązania. Każda instytucja może na innych zasadach szacować zdolność potencjalnego kredytobiorcy, ale jest to obowiązkowy etap procedury.

Weryfikacja danych i dokumentów

Następnym krokiem jest weryfikacja danych we wniosku kredytowym oraz dokumentów. Bank sprawdza, czy osoba wpisana w tym wniosku jest tym, za kogo się podaje. Przyznając kredyt na dowód osobisty, może zażądać wykonania przelewu weryfikacyjnego, który pozwoli sprawdzić dane osobowe. Ponadto jeśli zaświadczenie o wysokości dochodów budzi wątpliwości lub instytucja chce sprawdzić, czy nie mijasz się z prawdą w oświadczeniu o zarobkach, może skontrolować ten fakt, np. u Twojego pracodawcy.

Decyzja o przyznaniu lub odmowie kredytu

Procedura kończy się przyznaniem kredytu lub odrzuceniem wniosku. Wszystko zależy od finalnej oceny wiarygodności kredytowej czy scoringu z BIK. Jeśli w opinii analityka jesteś rzetelnym klientem, otrzymasz pozytywną decyzję.

Podpisanie umowy kredytowej

Jeśli bank wyrazi zgodę na udzielenie Ci kredytu, decyzję otrzymasz telefonicznie, SMS-em, e-mailem lub osobiście (przy wnioskowaniu o kredyt w placówce). Podstawą formalną do udzielenia zobowiązania jest pisemna umowa kredytowa. Podpisujesz ją w placówce banku lub akceptujesz zdalnie.

Wypłata środków na konto kredytobiorcy

Po zawarciu umowy z bankiem na kredyt na 15 tys. zł otrzymasz jego wypłatę – obecnie najczęściej przelewem na wskazane we wniosku konto. Jest to więc bezgotówkowe udzielenie zobowiązania.

Jakie są dodatkowe koszty związane z kredytem na 15 tysięcy złotych?

Udzielenie, dysponowanie i spłata kredytu na 15 tys. zł wiąże się zwykle z naliczeniem dodatkowych kosztów. W tej kategorii wymienia się takie opłaty jak:

 • prowizja z tytułu przyznania kredytu,
 • opłaty manipulacyjne,
 • koszty ubezpieczenia kredytu,
 • opłaty za przekroczenie limitu kredytowego,
 • opłata za wcześniejszą spłatę kredytu,
 • opłata za przeterminowane raty,
 • opłata za wydanie zaświadczenia o stanie zadłużenia,
 • opłata za zmianę warunków umowy,
 • opłata za wysyłkę dokumentów,
 • opłata za korzystanie z dodatkowych usług.

Prowizja za udzielenie kredytu

Banki z reguły pobierają do kilku procent prowizji od kwoty udzielonego kapitału kredytowego. Jest to w rzeczywistości opłata za podpisanie umowy czy przystąpienie do zobowiązania.

Opłaty manipulacyjne

Za rozpatrzenie wniosku kredytowego i przeprowadzenie analizy wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy banki mogą naliczać opłaty manipulacyjne. Są to opłaty jednorazowe, których wysokość jest ustalana indywidualnie przez instytucje finansowe.

Ubezpieczenie kredytu

Możesz dobrowolnie ubezpieczyć swój kredyt, np. wykupując ubezpieczenie na życie czy ubezpieczenie od utraty pracy. Bank nie powinien Cię do tego obligować, ale zdarza się, że przy niskiej zdolności kredytowej czy chęci wynegocjowania lepszych warunków kredytu, musisz zdecydować się na polisę.

Opłaty za przekroczenie limitu kredytowego

W przypadku gdy korzystasz z kredytu na 15 tys. zł w formie linii kredytowej w koncie czy na karcie kredytowej, przekroczenie wskazanej kwoty limitu będzie najprawdopodobniej wiązało się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty. To przeważnie określony procent od kwoty przekroczenia ponad wskazany limit.

Opłata za wcześniejszą spłatę kredytu

Wcześniejsza spłata kredytu zaciągniętego w kwocie 15 tys. zł jest możliwa zawsze, ale niekiedy może za sobą pociągać dodatkowe opłaty. Zgodnie z art. 50 par. 1 ustawy o kredycie konsumenckim, kredytodawca ma możliwość zastrzeżenia w umowie prowizję za spłatę zobowiązania przed terminem, ale tylko pod warunkiem, że przypada ona na okres, w którym stopa oprocentowania kredytu jest stała. Dodatkowym warunkiem, aby kwota spłacanego w okresie 12 kolejnych miesięcy kredytu była wyższa niż trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu nie może przekraczać 1 proc. spłacanej części zobowiązania, jeśli okres między datą spłaty a terminem spłaty przekracza jeden rok. W przypadku gdy okres ten jest krótszy, prowizja nie może być wyższa niż 0,5 proc. spłacanej części.

Opłata za przeterminowane raty

Przekroczenie terminu spłaty raty kredytu skutkuje tym, że bank może naliczyć odsetki karne za zwłokę. Zgodnie z Kodeksem cywilnym wynoszą one tyle co dwukrotność stopy referencyjnej NBP i 5,5 punktu procentowego.

Opłata za wydanie zaświadczeń

Zdarza się, że potrzebujesz z banku zaświadczenia, że, np. regularnie spłacasz kredyt albo o stanie swojego zadłużenia. Za wydanie takiego pisma na Twój wniosek uiścisz niewielką opłatę.

Opłata za zmianę warunków umowy

Zmiana warunków umowy, np. z rat malejących na równe, albo dnia, w którym musisz uiszczać ratę na konto banku, wymagać może poniesienia opłaty z tego tytułu. Zwłaszcza jeśli konieczne jest przy tym przygotowanie i zawarcie z bankiem aneksu.

Opłata za przesyłkę dokumentów

Wysyłka dokumentów, np. zaświadczeń czy innych załączników, pociągnie za sobą pewne koszty, które bank powinien wyszczególnić w tabeli opłat i prowizji.

Opłata za korzystanie z dodatkowych usług

Bank może w ramach promocji udostępniać kredyty gotówkowe i inne na preferencyjnych warunkach, np. rezygnować z prowizji czy obniżać oprocentowanie, ale w zamian za skorzystanie z dodatkowych produktów czy usług. Może być to konto bankowe, konto oszczędnościowe, karta kredytowa i inne. Niewykluczone, że za dodatkowe usługi instytucja naliczy opłaty.

Podsumowanie

Kredyt na 15 tys. zł może być kredytem lub pożyczką gotówkową, mieć formę kredytu samochodowego lub konsolidacyjnego. Udzielany jest po weryfikacji Twojej zdolności i historii kredytowania w BIK. Zanim zaciągniesz zobowiązanie w takiej kwocie, przeanalizuj wszystkie oferty, zwracając przy tym szczególną uwagę na poziom całkowitych kosztów kredytowania oraz tabelę opłat dodatkowych i prowizji. Sprawdź renomę instytucji oraz opinie klientów, którzy korzystali z oferty.

Ta witryna używa plików cookie. Wyrażam zgodę na przechowywanie lub uzyskiwanie dostępu do informacji przechowywanej w moim urządzeniu przez Zaufanych Partnerów Lenders Polska Sp. z o.o. oraz na przetwarzanie przez Lenders Polska Sp. z o.o. i Zaufanych Partnerów danych osobowych dotyczących korzystania z serwisu, w celach marketingowych tych partnerów, w tym na profilowanie i wyświetlanie treści dopasowanych do moich potrzeb. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookie, ich zastosowaniu i sposobie modyfikacji, akceptacji plików cookie można znaleźć w Polityce prywatności .