Łatwe sposoby na oszczędzanie pieniędzy
Spis treści
Szukasz łatwych sposobów na oszczędzanie pieniędzy? Dobrze trafiłeś/-aś! W tym artykule zebraliśmy cztery sprawdzone porady, jak na co dzień oszczędzać bez dużego wysiłku.
Zamień samochód na rower
Poruszając się na co dzień rowerem, zamiast samochodem, jesteśmy w stanie zaoszczędzić znaczące sumy. Jeżdżąc codziennie do pracy na rowerze, przede wszystkim zaoszczędzimy na paliwie. Jednak rezygnując w ogóle z posiadania auta, zaoszczędzimy również na naprawach, ubezpieczeniach itp. Dodatkową korzyścią są aspekty ekologiczne i zdrowotne – przy okazji dostarczamy sobie dzienną dawkę aktywności fizycznej.
Planuj zakupy – kupuj produkty tylko z wcześniej przygotowanej listy
Robiąc zakupy z wcześniej przygotowanej listy, będziesz kupował/-a to, czego rzeczywiście potrzebujesz i nie będziesz tak łatwo ulegał/-a własnym pokusom, ale i promocjom. Zakupy robimy często będąc głodni, co sprzyja kupowaniu większych ilości. Na półkach kuszą nas nowości, promocyjne ceny – łatwo się wtedy zapomnieć. Wcześniej przygotowana lista pomoże zrezygnować ze zbędnych rzeczy, a tym samym w zaoszczędzeniu pieniędzy. Planując zakupy kupujemy mniej, przez co też mniej żywności marnujemy.
Planuj swój budżet domowy
Żeby łatwiej unikać zbędnych wydatków, prowadź budżet domowy. Planuj z miesięcznym wyprzedzeniem ile chcesz zaoszczędzić, a ile możesz przeznaczyć na poszczególne kategorie wydatków. Dużym ułatwieniem w kontrolowaniu swojego budżetu jest spisywanie wszystkich wydatków. Dzięki temu wiemy, ile pieniędzy wydajemy na poszczególne kategorie wydatków. Analizując wydatki, możemy łatwiej zaplanować budżet na kolejny miesiąc, zdecydować które wydatki możemy zoptymalizować itd.
Daj drugie życie produktom
Ten punkt możemy realizować na wiele sposobów.
- Jeśli to możliwe, naprawiaj, a nie kupuj nowe. Często, chociaż nie zawsze, taniej jest naprawić jakiś produkt, niż kupić nowy. Oczywiście dużo szybsze i łatwiejsze jest to drugie rozwiązanie, ale nie najbardziej opłacalne. Niestety czasami sami producenci nie ułatwiają nam tego zadania, zachęcając do kupna nowego modelu. Dotyczy to nie tylko sprzętu domowego, ale również np. mebli. Czasami wystarczy coś odmalować, żeby służyło nam jeszcze długi czas. Takie podejście nie tylko przyczyni się do gromadzenia oszczędności, ale również będziemy generować mniej śmieci.
- Kupuj używane produkty – czasami w Internecie na portalach ogłoszeniowych można znaleźć używane, ale zupełnie niezniszczone rzeczy! Odkupując od kogoś takie produkty, jesteśmy w stanie zdobyć coś za znaczenie niższą cenę, niż decydując się na nową rzecz.
- Zawsze zachowuj paragony i w razie potrzeby wymieniaj! Zdarzyło Ci się, że jakiś produkt popsuł się, chciałeś go wymienić, ale zgubiłeś paragon? Zawsze warto zachować dowód zakupu wartościowych rzeczy. Najlepiej odkładaj wszystkie w jedno miejsce. Dzięki temu, jeśli coś okaże się nieodpowiednie, możesz wymienić lub zwrócić (kupując przez Internet zawsze masz taką możliwość przez 14 dni) albo w sytuacji, kiedy się popsuje, wymienić na nowe.