Co to jest parabank?
Parabank to instytucja, której oferta jest podobna do oferty banków, jednak należy pamiętać, że parabank i bank to zupełnie odmienne instytucje. Parabanki, nie podlegają specyficznym dla banków regulacjom prawnym oraz nadzorowi finansowemu.
Słyszeliście gdzieś określenie „parabank”, ale nie do końca wiecie co ono oznacza? Zastanawiacie się, jakie są zasady funkcjonowania parabanków i czym właściwie parabank różni się od zwyczajnego banku? Co charakteryzuje oferowane przez parabanki pożyczki?
Co oznacza termin „parabanki”?
Spróbujmy sobie więc wyjaśnić, czym są instytucje parabankowe. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ w Polsce nie istnieje żadna usankcjonowana prawnie terminologia. Ogólnie ujmując, mianem parabanków określa się instytucje, których oferta jest w pewnym stopniu zbliżona do oferty banków, jednocześnie należy jednak kategorycznie zaznaczyć, że banki i parabanki to dwie całkowicie odmienne instytucje. Trzeba również podkreślić, że istnieje kilka definicji, które precyzują działalność parabanków i sam termin.
Banki a parabanki
Pojawia się więc pytanie – na czym właściwie polega działalność parabankowa? Czym różnią się banki i parabanki w Polsce? Różnica jest bardzo duża! Przede wszystkim, w przypadku banków w Polsce funkcjonuje specjalny Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Ponadto, należy zaznaczyć, że parabanki, w odróżnieniu od banków, nie są monitorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Rzecz jasna, to tylko niektóre różnice, których warto być świadomym.
Parabanki działające w Polsce
System parabankowy funkcjonuje również w Polsce, dlatego klienci mogą często spotkać na swojej drodze oferty parabanków, chociażby proponowane przez parabanki chwilówki. W związku z tym, tak istotne jest, by wiedzieć, czym jest parabank i mieć świadomość różnic pomiędzy parabankami i bankami. Warto pamiętać, że Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi specjalną listę ostrzeżeń publicznych, która może stać się dla nas źródłem cennych informacji.