Zaliczka a zadatek. Jaka jest różnica między zadatkiem a zaliczką?

Nie do końca wiesz, czym charakteryzują się te dwa terminy? Masz w planach wpłacić zaliczkę na samochód lub zamierzasz uregulować zadatek na mieszkanie, ale wcześniej chcesz dokładnie wiedzieć, co to właściwie dla Ciebie oznacza? Zaliczka a zadatek: co podlega zwrotowi? Co wspólnego ze sobą ma zadatek i kodeks cywilny? Spróbujmy rozwiać ewentualne wątpliwości!

Zaliczka: definicja

Czym jest zaliczka? Na czym polega umowa zaliczkowa? W praktyce, jaka jest różnica między zadatkiem a zaliczką? Należy podkreślić, że zadatek i zaliczka to nie to samo! Wyjaśnijmy to sobie na konkretnym przykładzie: zamówiłeś meble kuchenne i wpłaciłeś 1000 zł zaliczki, co stanie się, w sytuacji, kiedy wykonawca nie dotrzyma warunków umowy? Wówczas powinien nastąpić całkowity zwrot zaliczki za niewykonaną usługę, tak samo, jak w momencie, w którym to Ty zdecydowałeś, że meble kuchenne nie są Ci już potrzebne.

Zadatek: definicja

Nieco inaczej sytuacja ma się w przypadku zadatku. Jak wygląda zwrot zadatku? Od czego jest on uzależniony? Czy w ogóle zadatek podlega zwrotowi? Znów odniesiemy się do przykładu z meblami kuchennymi. Jeżeli to stolarz nie wywiązał się ze swoich obowiązków, masz prawo do otrzymania podwojonej sumy zadatku. Jednak, jeśli wina będzie po Twojej stronie, stolarz nie musi oddawać wpłaconego zadatku.

Czym się różni zadatek od zaliczki?

Zadatek czy zaliczka: co do zwrotu? Tę kwestię już sobie wyjaśniliśmy. Na tym jednak nie koniec! Co się dzieje, jeżeli winy nie ponosisz ani Ty, ani stolarz bądź winni jesteście oboje? Wówczas zadatek powinien trafić w Twoje ręce, ale w takiej kwocie, w jakiej go wpłaciłeś, podobnie jak zaliczka.

Co przepada: zaliczka czy zadatek?

Wiemy już, na jakich zasadach następuje zwrot zaliczki i zadatku, dlatego jeśli zawierasz stosowną umowę, zastanów się, która z opcji będzie dla Ciebie korzystniejsza. Musisz pamiętać o tym, jak istotne dla przyszłych wypadków jest ustalenie tej kwestii oraz umieszczenie odpowiedniego zapisu na ten temat w umowie.

PODSUMOWUJĄC: zaliczka i zadatek to dwa zupełnie różne pojęcia, które koniecznie należy znać! Mogą mieć one bowiem bardzo duży wpływ na naszą finansową przyszłość, jeśli na drodze realizacji umowy pojawią się jakieś problemy.