Biuro prasowe

Czarny Piątek tuż, tuż. Eksperci zalecają: zachowajmy ostrożność

Za chwilę tzw. Czarny Piątek. Sklepy szykują się na zwiększone obroty i próbują przyciągnąć klientów specjalnymi promocjami. W Polsce to jeszcze stosunkowo nowa inicjatywa, dlatego rozmach zakupowego szaleństwa nie przybiera aż takiej skali, jak za oceanem. Niemniej, zapewne wielu Polaków pokusi się o skorzystanie z promocji. Ważnym jest, aby nawet w takim dniu nie dać się ponieść i świadomie dokonywać zakupowych wyborów. Jak nie nadszarpnąć swojego budżetu w tym trudnym dla wielu portfeli okresie, radzą eksperci platformy kredytowej Bancovo.

Po pierwsze: planuj

Przed rzuceniem się w zakupowy wir, należy zrewidować stan swojego budżetu, a następnie określić, jak dużą jego część można przeznaczyć na przyjemności związane z Black Friday. Dobrym posunięciem będzie również zebranie w jednym miejscu wszystkich interesujących nas ofert, dokładne przyjrzenie się im i dokonanie selekcji, gdzie kryterium będzie realna potrzeba zakupu konkretnych produktów.

Co prawda, skrupulatne planowanie wydatków może nieco zmniejszyć przyjemność zakupowego szaleństwa warto jednak znaleźć tutaj racjonalny kompromis i korzystać z Black Friday z minimalną chociaż dozą ostrożności i zdrowego rozsądku. Po prostu opłaca się zastanowić, które produkty czy usługi są nam w danej chwili potrzebne, albo chociaż – które z nich nie zostaną rzucone w kąt już kilka dni po zakupie – mówi Wojciech Rudzki z Bancovo.

Promocja promocji nierówna

Pamiętajmy o tym, że wszystkie oferty promocyjne przygotowywane są przez specjalistów zajmujących się marketingiem. Celem ich zabiegów, jest skłonienie nas do skorzystania z nich. Często jesteśmy stawiani przed okazją cenową „na ostatnią chwilę” bądź taką, która jest skierowana do limitowanej liczby odbiorców.  Należy być świadomym, że tego typu hasła nie są weryfikowalne. Dzięki temu stanowić mogą swojego rodzaju wabik psychologiczny napędzający konsumentów do kupowania nawet zupełnie zbędnych przedmiotów.

To samo tyczy się wszelkiego rodzaju imponująco wyglądających obniżek, sztucznie generowanych metodą tzw. kotwicy cenowej, gdzie pierwotna cena zostaje zawyżona do nienaturalnie wysokiego pułapu, by następnie powrócić do kwoty wyjściowej. Procentowy wynik obniżki sprawia wrażenie, że mamy do czynienia z naprawdę atrakcyjną ofertą, podczas gdy kupujemy produkt w normalnej, rynkowej cenie.

W Black Friday postarajmy się działać ostrożnie – tego dnia z pewnością pojawi się sporo fałszywie promocyjnych ofert. Sprawdzajmy ich autentyczność ale nie popadajmy w skrajność. Nie popadajmy jednak w skrajność. Nie musimy obawiać się każdego produktu z naklejką „promocja”. Black Friday to okazja do skorzystania z naprawdę ciekawych ofert. Zachowanie przy tym umiaru i zdrowego rozsądku skutkować będzie dokonaniem naprawdę satysfakcjonujących zakupów – tłumaczy ekspert Bancovo.   

Pożyczaj świadomie

Prawdopodobnie część konsumentów planuje zaciągnąć zobowiązanie, które spożytkuje na zakupy podczas Czarnego Tygodnia, czy w okresie przedświątecznym. Dane z poprzedniego roku tylko potwierdzają tę prognozę wskazując, że w Black Friday udzielono dwa razy więcej kredytów ratalnych niż – uśredniając – w każdym innym dniu listopada (https://polskatimes.pl/w-black-friday-udzielono-dwa-razy-wiecej-kredytow-ratalnych/ar/12798824). Zasilenie swojego budżetu kredytem jest zabiegiem wskazanym, pod warunkiem, że podejmujemy go z należytą ostrożnością, stosując się do określonych zasad.

Przede wszystkim należy dobrać odpowiednią ofertę pożyczkową, sprofilowaną zarówno do swoich potrzeb, jak i możliwości. Warto zrobić to za pomocą np. platformy kredytowej online, która pozwoli zaoszczędzić czas zdejmując z konsumenta ciężar dogłębnej analizy pojedynczych ofert i dobierze automatycznie tę optymalną – wyjaśnia Wojciech Rudzki z Bancovo.

Wyszukanie odpowiedniej, zindywidualizowanej oferty kredytowej to klucz do odpowiedzialnego pożyczania. Warto jednak, uprzedzając powyższy krok, zapoznać się z własną oceną zdolności kredytowej. Powinniśmy sprawdzić swój stan zadłużenia, skonfrontować wysokość planowanej pożyczki z naszymi możliwościami jej spłaty oraz określić swoją wiarygodność kredytowąmoże to być kluczowe przy późniejszym wyborze oferentów pożyczkowych. Jest to zabieg również o tyle ważny, że znajomość informacji o swojej historii kredytowej, pozwala lepiej przygotować swoją pozycję do rozmowy z potencjalnym kredytodawcą, np. poprzez spłacenie zaległych zobowiązań.

Powrót