Czym jest opłata przygotowawcza od kredytu?

Zdecydowałeś(aś) się na zaciągnięcie kredytu i zastanawiasz się, jakie koszty mogą być z tym związane? Obiło Ci się gdzieś o uszy coś o opłacie przygotowawczej, ale nie do końca wiesz co to oznacza? Dzisiaj spróbujemy sobie wyjaśnić termin, jakim jest opłata przygotowawcza od kredytu.

Opłata przygotowawcza: definicja

Opłata przygotowawcza jest opłatą, jaką kredytodawca może pobrać w zamian za „przygotowanie” kredytu. Warto pamiętać, że pożyczenie pieniędzy wymaga od banku zrealizowania szeregu istotnych operacji, między innymi, sporządzenia potrzebnej dokumentacji. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że opłata przygotowawcza jest dla banku pewnego rodzaju wynagrodzeniem za wysiłek włożony w udzielenie klientowi kredytu.

opłata przygotowawcza od kredytu

Opłata przygotowawcza a kredyt: ile może wynosić?

Przejdźmy do meritum i odpowiedzmy na pytanie, które najprawdopodobniej żywo interesuje większość potencjalnych kredytobiorców: jak wysoka właściwie może być opłata przygotowawcza? Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie jest możliwa, ponieważ dla wysokości ewentualnej opłaty przygotowawczej duże znaczenie może mieć szereg szczegółów, na przykład, suma, na jaką opiewa udzielany kredyt. Należy jednak pamiętać, że bank musi nas poinformować o wysokości opłaty przygotowawczej. Co więcej, istotne jest również to, że ten rodzaj opłaty uiszcza się tylko jeden raz.

Podsumowując: „przygotowanie” kredytu wymaga od banku zrealizowania określonych działań – opłata przygotowawcza ma być więc rekompensatą za ten wysiłek. To, jak wysoka będzie opłata to kwestia bardzo indywidualna, jednak zawsze powinniśmy uzyskać informację na ten temat i wziąć ją pod uwagę podczas analizy poszczególnych ofert kredytowych.