Odroczona płatność – co to znaczy?

Odroczona płatność jest sposobem regulowania należności, który każdego roku w naszym kraju zyskuje na popularności. Wpływ na to, że sięga po nią coraz więcej osób, ma oczywiście Internet. Bowiem ten rodzaj płatności wykorzystuje się właśnie przy użyciu sieci – podczas dokonywania zakupów online.

Lektura tego artykułu pozwoli Ci poznać dokładną definicję terminu odroczonej płatności, a także dowiedzieć się, gdzie i w jaki sposób możesz z niej skorzystać.

Czym jest odroczona płatność?

Mianem odroczonej płatności (z angielskiego znanej jako “deffered payment”), nazywamy po prostu taki rodzaj transakcji, w której uregulowanie zobowiązania z tytułu np. zakupu produktu bądź usługi, następuje dopiero po określonym czasie.

To oznacza, że skorzystanie z takiej opcji daje Ci możliwość otrzymania towaru praktycznie natychmiast. Natomiast, na faktyczne przekazanie pieniędzy masz od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu dni.

Odroczenie płatności – jak z niego skorzystać?

Na polskim rynku decyzję o wdrożeniu możliwości płatności z odroczeniem wprowadzono już w trzech głównych systemach płatności: PayU, Przelewy24 oraz Dotpay. U każdego z nich usługa ta nazywa się nieco inaczej (“Płacę później”, “Zapłać później” itp.), jednak co do zasady – każda oferuje zbliżone funkcjonalności. Usługa ta dostępna jest już w tysiącach sklepów internetowych.

Jako klient masz możliwość dokonania zakupów online oraz zdecydowania, że zapłacisz za nie po określonym czasie. Wystarczy, że podczas finalizowania transakcji wybierzesz jednego z wyżej wymienionych operatorów oraz wskażesz, że chcesz skorzystać z odroczonej płatności.

W zależności od polityki danego operatora – termin na spłatę może wynieść od 21 do 30 dni. Maksymalne kwoty, których mogą dotyczyć odroczone płatności, wahają się od 100 do nawet 5000 zł. W ramach podanych terminów usługa jest bezpłatna. Po upływie “darmowego” czasu na opłacenie zakupu, naliczane są odsetki. Zazwyczaj można wybrać spłatę rozłożoną na kilka rat.

Korzyści ze stosowania odroczonych płatności

Największą i najbardziej oczywistą z nich jest sam fakt, że nie musisz posiadać gotówki, aby w danym momencie skorzystać z jakiejś oferty. Na faktyczną zapłatę masz bowiem sporo czasu.

Jest to szczególnie przydatne, jeśli czekasz na wypłatę, którą otrzymasz dopiero za kilka dni, a Twoje konto tymczasowo świeci pustkami. Czasami mamy jednocześnie inne pilniejsze wydatki, które nie mogą czekać. Wtedy możliwość odroczenia płatności za zakup internetowy jest bardzo wygodna.

Ponadto, odroczona płatność jest doskonałym wyjściem, jeśli chcesz przetestować dany produkt i upewnić się, czy na pewno spełnia on Twoje oczekiwania. Nie angażujesz wtedy swoich własnych pieniędzy, a w razie gdy zakupiony produkt nie przypadnie Ci do gustu – zgodnie z aktualnymi przepisami dotyczącymi zakupów internetowych, możesz go po prostu zwrócić.