Ile kosztuje przepisanie domu na dziecko u notariusza?

Jakie kroki należy podjąć? Jak prezentują się ewentualne koszty przepisania domu? Jak w praktyce zrealizować przepisanie domu na córkę lub przepisanie domu na syna? Jakich wydatków możemy się spodziewać? Ile kosztuje akt notarialny darowizny? Czy cena aktu notarialnego to wszystko? Spróbujmy rzucić trochę więcej światła na tę tematykę.

Darowizna nieruchomości od rodziców: koszty

Jedną z opcji, jaką mamy do wyboru jest darowizna domu. O czym trzeba pamiętać w takim przypadku? Przede wszystkim, należy mieć na uwadze fakt, że umowa darowizny domu musi mieć formę aktu notarialnego. Jaki jest koszt aktu notarialnego? Ile w praktyce wynosi opłata notarialna od darowizny? Na jakie wydatki musimy się przygotować? Darowizna a taksa notarialna: od czego uzależniona jest jej wysokość?

koszty przepisania domu na dziecko

Dla określenia kosztów notarialnych, podstawowe znaczenie ma wartość domu, który jest przedmiotem darowizny. To, jak wysoka może być taksa notarialna ustala Minister Sprawiedliwości. Jeżeli więc jest to dla nas istotna kwestia, warto zapoznać się z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości traktującym o maksymalnych stawkach taksy notarialnej.

 

Zwracamy uwagę na to, że rozporządzenie podaje stawki maksymalne, więc ostatecznie wysokość taksy notarialnej może być niższa. Posłużmy się konkretnym przykładem: przedmiotem darowizny jest dom o wartości 250 000 zł. W takim przypadku, maksymalna taksa notarialna będzie wynosiła 1770 zł. U notariusza zapłacimy również podatek VAT od taksy. To jednak nie jedyne koszty darowizny domu na rzecz dziecka. W gronie innych kosztów trzeba wymienić, między innymi, opłatę sądową za dokonanie wpisu do księgi wieczystej.

REASUMUJĄC: darowizna domu dla syna czy córki to jedna z opcji, którą możemy wykorzystać, jeśli naszym celem jest przepisanie nieruchomości. Omówiliśmy sobie przykładowe koszty notarialne darowizny nieruchomości dla dziecka, dzięki czemu wiemy już, że to ile kosztuje darowizna domu u notariusza to indywidualna kwestia. Uwaga – w artykule nie zostały uwzględnione wszystkie koszty darowizny u notariusza!