Kredyt konsumpcyjny – co to jest? Wszystko, co musisz o nim wiedzieć.

Choć jego nazwa może być myląca – kredyt konsumpcyjny nie jest tym samym, co kredyt konsumencki. Co jeszcze ciekawsze, jego pełnej definicji nie znajdziesz w żadnej ustawie poświęconej kredytom. Zatem czym jest ten rodzaj kredytowania oraz co Ty, jako potencjalny kredytobiorca musisz o nim wiedzieć?

Z tego artykułu dowiesz się: czym jest kredyt konsumpcyjny, kto może z niego skorzystać, na jakie cele może zostać zaciągnięty, a także jaką przyjmuje formę.

Po co zaciąga się kredyt konsumpcyjny?

Głównym powodem wnioskowania o uzyskanie tego rodzaju kredytu jest szeroko pojęta konsumpcja, czyli wszystko to, co związane jest z zaspokajaniem bieżących potrzeb np. Twojego gospodarstwa domowego. Jak już wspomnieliśmy na początku – nie można go mylić z klasycznym kredytem konsumenckim, który w swojej definicji ma znacznie szersze zastosowanie.

Rodzaje i przeznaczenie kredytów konsumpcyjnych

W związku z powyższym, mówiąc o tym, że ten rodzaj kredytu z założenia przeznaczany jest na cele konsumpcyjne, możemy rozróżnić kilka jego form:

  • Kredyt gotówkowy – finansowanie w swojej najbardziej klasycznej formie, mające na celu np. opłatę rachunków, sfinansowanie remontu, naprawy samochodu, wyprawki szkolnej, leków, a nawet wakacji.
  • Kredyt na rachunku bieżącym lub karcie kredytowej – służący do dokonywania regularnych zakupów np. w sklepach, galeriach, salonach sprzedaży itp.
  • Kredyt ratalny – mający zazwyczaj na celu finansowanie zakupu niedrogich sprzętów RTV lub AGD (telewizorów, lodówek, komputerów, pralek, odkurzaczy itp.).
  • Kredyt studencki – służący do finansowania bieżących potrzeb związanych z edukacją i życiem studenckim (wynajem mieszkania lub akademika, zakup żywności, opłaty za transport, edukację itp.).

Kredyt konsumpcyjny – dla kogo?

W przeciwieństwie do wielu innych rodzajów finansowania, kredyt konsumpcyjny może zostać przyznany wyłącznie osobom fizycznym i nie może być związany z prowadzeniem jakiejkolwiek działalności gospodarczej.

kredyt konsumpcyjny

Inne zastosowanie kredytów konsumpcyjnych

Kredyty konsumpcyjne stanowią również świetne rozwiązanie dla osób pragnących zbudować swoją pozytywną historię kredytową. Ich zaciągnięcie jest bowiem stosunkowo łatwe. Koszty tego rodzaju finansowania są niewielki, a ich regularna spłata pozwala zbudować pozytywną opinię, która przydaje się w przyszłości, chociażby przy okazji wnioskowania o znacznie większy i bardziej skomplikowany – kredyt hipoteczny.