Co to jest kredyt konsumencki?
Spis treści
Finansowe terminologie czasami przyprawiają nas o zawrót głowy, prawda? To całkowicie zrozumiałe! Właśnie dlatego, dzisiaj postaramy się w kilku prostych punktach wyjaśnić, na czym polega umowa o kredyt konsumencki. Odpowiemy sobie na pytanie, czy w praktyce w ogóle możliwa jest wcześniejsza spłata kredytu konsumenckiego? Czy dopuszcza się odstąpienie od umowy i kto może wziąć kredyt konsumencki? Do jakiej kwoty? Jaka jest procedura udzielania kredytu konsumenckiego? W jakich przypadkach, kiedy kredyt nie jest konsumencki? Zaczynajmy!
Kredyt konsumencki: definicja
Zastanawiasz się, na czym właściwie polega kredyt konsumencki? Jaka jest jego definicja? Pojęcie wyjaśnia Ustawa o kredycie konsumenckim z 12 maja 2011 roku, zgodnie z którą maksymalna kwota kredytu konsumenckiego to 255 550 złotych. Opcjonalnie, jeśli kredyt konsumencki jest zaciągany w walucie obcej, może to być ekwiwalent tej sumy w odpowiedniej walucie. Reasumując, wysokość kredytu konsumenckiego jest określona stosowną ustawą. Co więcej, należy pamiętać, że kredyt konsumencki, jaka sama nazwa wskazuje, może zaciągnąć wyłącznie konsument.
Cechy kredytu konsumenckiego
Jakie cechy ma kredyt konsumencki w Polsce? Tak jak zostało wspomniane wcześniej, o kredycie konsumenckim mówimy, jeżeli:
- kredyt nie będzie wyższy niż 255 550 złotych
- kredyt będzie przeznaczony wyłącznie dla konsumentów
Dlaczego to ważne, by wiedzieć, czym właściwie jest kredyt konsumencki? Nasza świadomość ma ogromne znaczenie dla indywidualnej sytuacji finansowej. Jak możemy podjąć rozsądną decyzję dotyczącą zaciągnięcia poważnych zobowiązań, jeżeli nie znamy podstawowych pojęć?
Kto udziela kredytu konsumenckiego?
Wiemy już, ile wynosi kredyt konsumencki i jakie są jego podstawowe cechy. Teraz stajemy więc przed zasadniczym pytaniem: kto może udzielić kredytu konsumenckiego? Bank? Firma pożyczkowa? Do worka z napisem „kredyt konsumencki” można wrzucić bowiem nie tylko określone kredyty bankowe, ale również konkretne pożyczki udzielane przez firmy pożyczkowe oraz Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe, rzecz jasna pod warunkiem, że produkty spełniają założenia kredytu konsumenckiego.
Kredyt konsumencki: na co zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się, gdzie najlepiej wziąć kredyt konsumencki? Jaki bank będzie strzałem w dziesiątkę? Oczywiście, zawsze trzeba starannie analizować warunki konkretnego kredytu konsumenckiego, który chce się zaciągnąć. Na co warto zwrócić uwagę? Porównując poszczególne oferty, na względzie trzeba mieć, między innymi:
- oprocentowanie kredytu konsumenckiego
- RRSO kredytu konsumenckiego
- opłaty i prowizje kredytu konsumenckiego
- całkowity koszt kredytu konsumenckiego
Rzecz jasna, to tylko niektóre kwestie, które powinny mieć dla nas znaczenie. To, ile kosztuje określony kredyt konsumencki ma ogromne znaczenie. Nie musimy Ci chyba przypominać, że każdą decyzję finansową powinnaś/powinieneś podejmować rozsądnie, po uprzednim przemyśleniu wszystkich za i przeciw oraz zestawieniu poszczególnych ofert, prawda?
Odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego
Czy możliwa jest rezygnacja z kredytu konsumenckiego? Chcesz wiedzieć, w jakim czasie można odstąpić od umowy na kredyt konsumencki? Na odstąpienie od umowy kredytowej masz aż 14 dni od momentu jej zawarcia. Co więcej, warto wiedzieć, że wcale nie musisz się tłumaczyć, dlaczego zdecydowałaś/zdecydowałeś się na taki krok.
Zalety i wady kredytu konsumenckiego
Za naszego artykułu dowiedziałaś/dowiedziałeś się, czym jest kredyt konsumencki i jak go definiuje odpowiednia ustawa. Pamiętaj, że zaciągnięcie kredytu konsumenckiego, niezależnie od kwoty czy okresu spłaty, to poważny krok, więc zadbaj o to, by Twoja decyzja była rozsądna i przemyślana. Nie podejmuj jej pochopnie! Daj o swoje finansowe bezpieczeństwo!
Podsumowując: kredyt konsumencki może maksymalnie opiewać na kwotę 255 550 złotych i jest to kredyt przeznaczony dla konsumentów. Definicję kredytu konsumenckiego znajdziemy w Ustawie o kredycie konsumenckim z 12 maja 2011 roku.