Kredyt odnawialny: co to jest i jak działa?

Spotkałeś(aś) się z terminem „kredyt odnawialny”, ale nie do końca wiesz, na czym polega ten mechanizm? Czy konto z kredytem odnawialnym to rozwiązanie dla Ciebie? Jakie są zasady kredytu odnawialnego i kiedy może on okazać się przydatny? Spróbujmy rzucić na tę kwestię nieco więcej światła!

Co to jest kredyt odnawialny?

Co kryje się pod tym pojęciem? Na czym polega kredyt odnawialny? O charakterze tego kredytu wiele może nam powiedzieć już jego nazwa. Kredyt odnawialny jest kredytem, który można wykorzystać w ramach swojego konta bankowego, bank przyznaje go w konkretnej kwocie. Warto podkreślić, że otrzymane środki mogą zostać spożytkowane przez nas na dowolny cel. Można więc śmiało rzec, że kredyt odnawialny to pewnego rodzaju linia kredytowa.

O czym należy pamiętać, jeśli zdecydowaliśmy się na skorzystanie z podobnego rozwiązania? Naszą uwagę powinno zwrócić, między innymi, oprocentowanie kredytu odnawialnego oraz kwota, która będzie w jego zakresie dostępna. Dlaczego? Zanim wypełnimy wniosek o kredyt odnawialny, zastanówmy się, czy będziemy w stanie rozsądnie podejść do dodatkowych funduszy, które znajdą się na naszym koncie i nie wpadniemy w „szał zakupów”.

kredyt odnawialny jak działa

Jak działa kredyt odnawialny?

Wiemy już, że kredyt odnawialny można uruchomić w ROR, czyli rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowym. Poruszmy teraz inną, ważną kwestię: kredyt odnawialny a debet? Absolutnie nie należy mylić tych dwóch pojęć. To zupełnie odmienne rozwiązania! Kredyt odnawialny: jak to działa w praktyce? Spróbujmy sobie wyjaśnić ten mechanizm na konkretnym przykładzie.

Załóżmy, że na koncie masz akurat 1000 zł, kredyt odnawialny to 10 000 zł, a akurat kupiłeś(aś) nową kanapę do salonu, która kosztowała 5000 zł. Oznacza to, że wykorzystałeś 4000 zł kredytu odnawialnego. Jednak, jeżeli na Twoje konto przelana zostanie 6000 zł za realizację ostatniego projektu dla klienta, kredyt odnawialny zostanie automatycznie spłacony i będziesz mógł(mogła) znów z niego skorzystać. Generalnie, każdy wpływ na Twoje konto to spłata zobowiązania.

Kredyt odnawialny a odsetki: o czym musisz pamiętać? Pozwólcie, że znowu posłużmy się wyżej wykorzystanym przykładem. Jeżeli okres pomiędzy kupieniem kanapy a zasileniem konta wynagrodzeniem za projekt będzie wynosił tydzień to bank odsetki naliczy tylko za ten czas. Co więcej, zostaną one naliczone za wydaną przez Ciebie kwotę pochodzącą z kredytu, czyli 4000 złotych zamiast 10 000 zł, na które opiewa linia kredytowa.

To jednak nie wszystkie potencjalne koszty kredytu odnawialnego – należy o tym pamiętać. Bank bowiem może pobierać opłaty na przykład w zamian za przedłużenie umowy kredytowej.

Kredyt odnawialny czy karta kredytowa?

To zależy od tego, jakie są Twoje potrzeby. Karta kredytowa a kredyt odnawialny: co ma szansę się sprawdzić? Przed wyborem konkretnego rozwiązania, przeanalizuj własne oczekiwania i przede wszystkim – cel, na który zamierzasz wykorzystać przyznane środki. Karta kredytowa może okazać się pomocna w sytuacji, kiedy często realizujemy transakcję, które wymagają jej użycia.

Jak spłacić kredyt odnawialny?

No właśnie? Spłata kredytu odnawialnego powinna być przez nas solennie przemyślana jeszcze zanim złożymy wniosek o jego przyznanie. Zastanówmy się, czy mamy wystarczająco rozsądne podejście do pieniędzy, by fundusze, które mamy na wyciągnięcie ręki nie kusiły nas do nadprogramowych zakupów. Kluczem jest więc nasza odpowiedzialność w tym zakresie. Kredyt odnawialny: czy warto? Linia kredytowa może okazać się wsparciem finansowym w razie nieprzewidzianych wydatków, dlatego jeżeli często „wyskakują” nam takie niespodzianki, dodatkowe środki bywają pomocne.