Czy warto brać kredyt?

Tytułowe pytanie może wydawać się odrobinę przewrotne. Odpowiedź na nie zależy od szeregu czynników i indywidualnej sytuacji potencjalnego kredytobiorcy. Stoisz przed dylematem: kredyt hipoteczny – czy warto się na niego decydować? A może nie wiesz czy warto brać kredyt studencki? Zebraliśmy dla Was garść wskazówek.

Uświadom sobie konsekwencje

Zanim zadasz sobie pytanie: czy warto wziąć kredyt gotówkowy, mieszkaniowy itp., najpierw uświadom sobie, jak poważne jest to zobowiązanie. Nie zapominaj, że jeśli niefrasobliwie podejdziesz do kwestii regulowania podjętego zobowiązania, pojawią się jakiekolwiek zaległości w spłacie kredytu, dane na ten temat zostaną odnotowane w Biurze Informacji Kredytowej, co z kolei może mieć ogromny wpływ na przyszłe decyzje banków dotyczące przyznania Ci kredytów.

Nie podejmuj pochopnych decyzji

Kredyt samochodowy – czy warto zdecydować się na podobny krok? Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu jakiegokolwiek kredytu, dobrze się zastanów, czy rzeczywiście jest to w Twoim przypadku konieczność i czy branie na swoje barki tak dużego zobowiązania jest uzasadnione. Unikaj nieprzemyślanych decyzji podejmowanych pod wpływem chwili lub zauważonej reklamy. Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie – czy będziesz miał z czego spłacić kredyt? Co, jeśli stracisz pracę, zachorujesz lub los spłata Ci innego figla i Twoja dotychczasowa sytuacja finansowa ulegnie pogorszeniu? Pamiętaj, że życie może być nieprzewidywalne.

Kredyt odnawialny – czy warto go mieć? W tym przypadku bardzo duże znaczenie ma nasze podejście do dodatkowych środków: czy będziemy je trwonić na niepotrzebne rzeczy i pod wpływem impulsu wydawać bez zastanowienia? Ryzykujemy tym samym poważne tarapaty finansowe. Odpowiedzialność jest jednym z kluczowych elementów.

Zastanawiając się czy warto wziąć kredyt na mieszkanie lub czy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny, nie możemy zapominać również o konieczności dokładnej analizy poszczególnych ofert, wszystkich kosztów, jakie są z nimi związane itp. Istotną kwestią są też w tym przypadku nasze potrzeby.

Reasumując, to czy warto wziąć kredyt to bardzo indywidualna kwestia, która wymaga solidnego przemyślenia, niezależnie od tego, jaki rodzaj kredytu mamy na myśli, chociaż naturalnie na pierwszy plan wybijają się kredyty długoterminowe opiewające na duże kwoty – ciężko bowiem przewidzieć, jak na przestrzeni kolejnych lat będzie wyglądała nasza sytuacja finansowa. Zastanów się, czy kredyt to konieczność, czy będziesz miał za co regulować na bieżąco podjęte zobowiązanie, a jeśli podjąłeś decyzję o wzięciu go na swoje barki, porównaj solidnie dostępne oferty.