Kredyt konsolidacyjny – co to jest i czy warto go wziąć?
Spis treści
Zdarza się, że na swoim koncie mamy kilka kredytów w różnych bankach: kredyt na mieszkanie, kredyt na samochód itp. W takiej sytuacji musimy trzymać nad nimi żelazną pieczę – pamiętać o terminach spłaty poszczególnych rat, ich wysokości itp., a jeśli kredytów jest dużo, z czasem te wszystkie daty mogą nam się pomieszać. Rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny. Co właściwie kryje się pod tym pojęciem?
Kredyt konsolidacyjny – definicja
Co to jest konsolidacja kredytu? Najprościej rzecz ujmując, kredyt konsolidacyjny to kredyt na spłatę innych kredytów i pożyczek. Jak to wygląda w praktyce? Określone kredyty i pożyczki, łączą się w jedno, dzięki czemu, zamiast kilku rat, mamy szansę otrzymać jedną ratę, co w wielu przypadkach może okazać się wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli spłacanie kilku zobowiązań pod względem logistycznym było dla nas problematyczne. Skonsolidować można kredyty o różnym przeznaczeniu, co więcej, konsolidacja może obejmować zobowiązania zaciągnięte w różnych bankach. Obecnie dostępne są kredyty konsolidacyjne, których zabezpieczenie stanowi hipoteka (np. konsolidacja obejmowała kredyt hipoteczny) oraz kredyty konsolidacyjne, które są niezabezpieczane.
Co jest potrzebne, aby wziąć kredyt konsolidacyjny?
To w dużej mierze jest uzależnione między innymi od typu kredytu konsolidacyjnego, który nas interesuje. Duże znaczenie dla ostatecznej decyzji banku ma również wystarczająca zdolność kredytowa.
Kredyt konsolidacyjny – dla kogo?
Wiemy już, czym jest i jak działa kredyt konsolidacyjny. Teraz spróbujmy sobie odpowiedzieć na pytanie czy kredyt konsolidacyjny się opłaca i w jakiej sytuacji może on stać się pomocnym rozwiązaniem. Kredyt skonsolidowany, jak zostało już wcześniej wspomniane, upraszcza regulowanie zobowiązań, zwykle łatwiej jest kontrolować konieczność spłacenia jednej raty. Poza tym, konsolidacja pożyczek i kredytów może okazać się najbardziej opłacalna w przypadku kredytów konsolidacyjnych zabezpieczonych hipotecznie. Rzecz jasna, zazwyczaj zależy nam na tym, by kredyt konsolidacyjny był jak najtańszy. Trzeba jednak pamiętać, że niekiedy niższa miesięczna rata kredytu skonsolidowanego wynika z tego, że okres jego spłaty został wydłużony w stosunku do konsolidowanych kredytów i pożyczek, co z kolei oddziałuje na łączną kwotę odsetek. Warto więc dokonać stosownych obliczeń i sprawdzić, co będzie się nam bardziej opłacało pod względem finansowym. Oczywiście, podstawowe znaczenie ma nasza indywidualna sytuacja oraz posiadane oczekiwania. Wybór kredytu konsolidacyjnego powinien być poprzedzony dokładną analizą dostępnych ofert. Na uwadze należy mieć między innymi to, jakie oprocentowanie jest proponowane oraz całkowite koszty kredytu konsolidacyjnego, w tym prowizje itp.
Zapamiętajmy: Co oznacza kredyt konsolidacyjny? To kredyt, w którym łączą się wszystkie nasze kredyty i pożyczki, a jednocześnie bardzo popularne obecnie rozwiązanie, ponieważ wiele osób ma na swoich barkach czasem nawet kilka podobnych zobowiązań.