Jak obliczyć ratę kredytu konsolidacyjnego?

Planując zaciągnięcie zobowiązania w postaci kredytu, zazwyczaj rozpatrujemy swoją decyzję w kontekście posiadanego budżetu. Pojawiają się więc oczywiste pytania w stylu: jak obliczyć ratę kredytu samochodowego, jeśli właśnie taki kredyt jest nam potrzebny lub jak wysoka będzie rata kredytu mieszkaniowego. Dźwigając na swoich barkach kilka zobowiązań kredytowych, czasami decydujemy się na ich skonsolidowanie, czyli połączenie. Wtedy zaczynamy się zastanawiać: ile wyniesie rata kredytu skonsolidowanego? Co trzeba mieć na uwadze, jeśli planujemy wyliczenie raty kredytu tego rodzaju?

Oblicz ratę kredytu konsolidacyjnego, czyli co musisz wziąć pod uwagę?

Najpierw spróbujmy sobie wyjaśnić co decyduje o tym, że rata kredytu opiewa akurat na kwotę w określonej wysokości. Obliczanie rat kredytu wymaga wzięcia pod uwagę kilku istotnych zagadnień, takich jak, między innymi:

• suma kredytu: na jaką wysokość będzie opiewał kredyt?

• wysokość prowizji: istotne jest, czy prowizja wchodzi w sumę kredytu, czy została do tej sumy dodana

• liczba rat: na ile rat ma zostać rozłożona płatność?

• raty równe czy mające?

• wysokość oraz rodzaj oprocentowania

Na rynku proponowane są kredyty o oprocentowaniu stałym lub zmiennym. Jeżeli regulujemy kredyt o oprocentowaniu zmiennym, musimy liczyć się z tym, że podniesienie się oprocentowania może zaowocować sytuacją, w której zwiększy się również uiszczana przez nas rata.

Symulacja rat kredytu konsolidacyjnego w kalkulatorze kredytów konsolidacyjnych

Obliczanie wysokości raty kredytu to nie lada wyzwanie! Narzędziem, które może to zadanie uprościć jest profesjonalny kalkulator. Przeliczanie raty kredytu konsolidacyjnego przy pomocy kalkulatorów kredytów konsolidacyjnych ma charakter orientacyjny – należy o tym pamiętać. W ten sposób uzyskamy wyliczenia hipotetyczne. Liczenie raty kredytu leży w gestii banku: bank powinien poinformować swojego klienta o tym, jaka będzie wysokość raty kredytu o danych parametrach.

PODSUMOWUJĄC: konsolidując kredyty zwykle stajemy przed ważkim pytaniem: jakie raty zapłacę? Ile będzie wynosiła miesięczna rata kredytu konsolidacyjnego? Wiemy już, co ma wpływ na wysokość rat. O dokładne wyliczenia należy poprosić bank. Warto jednak pamiętać, że podejmując decyzję o wyborze kredytu, wysokość raty to tylko jedna z kwestii, jakie trzeba mieć na uwadze.