Kalkulator kredytowy: co to jest i do czego może Ci się przydać?

Przymierzasz się do wzięcia kredytu, ale doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak poważna jest to decyzja dla Twojego finansowego bezpieczeństwa? Zastanawiasz się, ile mniej więcej może wynosić rata kredytu opiewającego na określoną kwotę? Chcesz wiedzieć, jak wygląda Twoja zdolność kredytowa? Sprawdź, do czego może Ci się przydać kalkulator kredytowy!

Czym jest kalkulator kredytowy?

Do czego może Ci posłużyć kalkulator kredytu? Kalkulator kredytowy to swojego rodzaju „przelicznik kredytu”, instrument skonstruowany w celu wykonywania szacunkowych obliczeń dotyczących wysokości rat kredytu. Nie należy jednak zapominać, że dane, jakie są prezentowane przez kalkulator mają wyłącznie charakter poglądowy i szacunkowy, a o wszystkie informacje dotyczące konkretnego kredytu należy pytać w banku, w którym zamierzamy go zaciągnąć.

czym jest kalkulator kredytowy

man hand notepad with coins and piggy bank on table

Kalkulator rat kredytu: sprawdź, jak może wyglądać orientacyjna wysokość raty!

Kalkulator kredytowy online, który pozwoli nam na orientacyjne wyliczenie wysokości rat, to prosty symulator kredytowy. Jakie dane trzeba podać, by dokonać stosownych wyliczeń? To kwestia indywidualna, uzależniona od stopnia skomplikowania narzędzia oraz rodzaju kalkulatora. W sieci bowiem znajdziemy różne typy kalkulatorów: kalkulatory kredytów gotówkowych, hipotecznych, samochodowych, konsolidacyjnych itp.

W zależności od rodzaju kredytu i kalkulatora, zwykle jednak trzeba uzupełnić takie informacje, jak, między innymi: suma, na którą opiewa kredyt. Kalkulator kredytu często wymaga także podania wielkości, jaką jest oprocentowanie i wybrania rodzaju raty: czy będą to raty równe czy malejące. Licznik kredytowy w postaci kalkulatora może potrzebować także danych dotyczących ewentualnej prowizji i ubezpieczenia oraz okresu kredytowania.

Kalkulator spłaty kredytu, który zaprezentuje nam możliwą, orientacyjną wysokość rat może okazać się pomocny, jeżeli zastanawiamy się nad zaciągnięciem podobnego zobowiązania, ale jednocześnie nie należy traktować przedstawionych w nim informacji, jako pewnik. Przy jego pomocy możliwa jest wyłącznie szacunkowa kalkulacja kredytu. Niektóre kalkulatory pozwalają na przygotowanie zestawienia, jakim jest hipotetyczna symulacja rat kredytu, bazująca na wprowadzonych przez użytkownika wartościach, prezentując, jak będzie wyglądała część kapitałowa i część odsetkowa poszczególnych rat. Podobna symulacja spłaty kredytu powinna być jednak traktowana z odpowiednią rezerwą. Co więcej, tego rodzaju symulator rat kredytu to prosty w użyciu kalkulator, który pozwoli na obliczanie odsetek od kredytu, rzecz jasna, w szacunkowy sposób.

Przelicznik rat kredytu często udostępniany jest również przez banki. Wybierając kalkulator kredytu bankowego należy mieć na uwadze rodzaj kredytu, w stosunku do którego chcemy dokonać obliczeń. Co to oznacza? Jeśli chcemy dokonać przykładowych obliczeń dotyczących kredytu gotówkowego, wykorzystajmy kalkulator stworzony z myślą o tym rodzaju kredytu. Zdarza się, że szczegółowy kalkulator kredytowy funkcjonuje w towarzystwie porównywarek kredytowych.

Reasumując: kalkulator kredytowy z harmonogramem spłaty zadłużenia może być ciekawym narzędziem, jeśli chcemy zyskać orientacyjne dane na temat potencjalnych wysokości rat. Niemniej jednak, internetowy kalkulator kredytowy może przedstawić wyłącznie szacunkowe, orientacyjne dane. Jaki kalkulator kredytowy wybrać? To zależy od tego, na jakich wyliczeniach Ci zależy!

Kalkulator zdolności kredytowej: jaki kredyt mogę dostać?

Kalkulator kredytowy, który jednocześnie będzie działał, jako kalkulator odsetek kredytowych to tylko jedna z możliwości, jaką daje nam Internet, chociaż podobny przelicznik kredytowy może okazać się pomocny – to już wiemy z wcześniejszej części artykułu. Teraz zajmijmy się innym rodzajem kalkulatorów dostępnych online, jakimi są kalkulatory zdolności kredytowej. Zadajesz sobie pytanie: jaki kredyt, w jakiej wysokości, mogę dostać? Tego rodzaju kalkulator bywa źródłem przydatnych informacji, ale podobnie jak w przypadku kalkulatorów, które wykonują wyliczenia kredytowe, muszą być traktowane z dystansem i świadomością, że mają wyłącznie szacunkowy charakter.

Kalkulator, który orientacyjnie odpowiada na pytanie: na jaki kredyt mogę liczyć, również wymaga podania przez użytkownika konkretnych danych. Jakich? Obliczanie zdolności kredytowej, za pośrednictwem narzędzia, jakim jest dedykowany kalkulator często oznacza konieczność wypełnienia rubryk dotyczących, między innymi:

  • osiąganych dochodów
  • wysokość miesięcznych rat spłacanych kredytów itp.
  • koszty utrzymania gospodarstwa domowego

Kalkulator, który pozwala na sprawdzenie zdolności kredytowej może zaspokoić naszą ciekawość, jeżeli dopiero przymierzamy się do tak poważnego kroku, jakim jest zaciągnięcie kredytu i nie mamy pojęcia, na jaką kwotę orientacyjnie możemy liczyć. W sieci znajdziesz kalkulatory zdolności kredytowej, działające na przykład w kontekście kredytu hipotecznego.

PODSUMUJMY: kalkulator kredytowy obliczający orientacyjną wysokość rat i prezentujący, jak przykładowo może wyglądać symulacja kredytu bankowego to pomocne narzędzie. Ponadto, w Internecie dostępne są również kalkulatory zdolności kredytowej.